UDM-SORSA SYMPOSIUM Openingsrede door mr. G. Ph. Brokx sorsa Van 2 tot 6 juni 1985 vond in het Congresgebouw in den Haag het gezamenlijke UDM - SORSA symposium plaats. Voor de tweede keer in korte tijd (1979). Een be wijs te meer voor de charme van Den Haag als con- gresstad en voor de deskundigheid van de Nederlandse organisatie als gastheer, aldus mevr. A. van den Berg, wethouder van Financiën en Organisatie, tijdens de ont vangst door de gemeente Den Haag, sprekend namens de burgemeester. Het thema van dit symposium, „Informatiebehoeften van lokale autoriteiten", had ruim 200 deelnemers weten te trekken. De ongeveer 40 voordrachten werden gehou den in een algemene sessie die 's morgens plaatsvond (onder meer over het ontwerpen van informatiesyste men en het gebruik van microcomputers) en in parallelle sessies die 's middags plaatsvonden (resp. over de visie op informatievoorziening en systemen op het gebied van vastgoed en van utiliteitsvoorzieningen en over de stand van zaken en de problematiek in de ontwikkelingslan- Spatially- Oriented Referencing Systems Association den). De samenstelling van de deelnemers was duidelijk beïnvloed door laatstgenoemd onderwerp, mede waar door het symposium een mondiaal karakter had. Gedurende het symposium waren een aantal exposan ten aanwezig die bijzonder interessante toepassingen en systemen op het gebied van vastgoed toonden. Het symposium werd geopend door de Staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer, mr. G. Ph. Brokx. Na diens rede werd een key note paper gepresenteerd door de voorzitter van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie, drs. D. F. van der Mei. Dames en heren, Als bewindsman verantwoordelijk voor de coördinatie van de vast goedinformatie in Nederland en voor de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, hebben de onderwerpen van dit sympo sium mijn grote belangstelling. Ik heb dan ook graag de uitnodiging van het organisatiecomité aanvaard om dit symposium te openen. Hiermee krijg ik de gelegenheid u de volgende drie vragen voor te leggen, die ons op het terrein van de vastgoedinformatie in Neder land bezighouden: a. Waarom is vastgoedinformatie van belang voor de bestuurder en waarom wordt dit belang steeds groter? b. Wat betekent automatisering voor de vastgoedinformatievoor ziening? c. Welke invloed heeft automatisering op de dienstverlening van de overheid? Laat ik beginnen met het belang van de vastgoedinformatie voor het openbaar bestuur. Vastgoedinformatie beperkt zich niet tot ge gevens over huizen, grond en landerijen; objecten, waar we allen mee te maken hebben en die we zo kunnen zien. Neen, het gaat om alle gegevens, die betrekking hebben op objecten, die een vaste plaats hebben boven, op of onder het aardoppervlak. Gegevens over leidingen en kabels, over wegen en over polders en kanalen behoren ook tot de vastgoedinformatie. Zo bezien zijn in het relatief kleine Nederland jaarlijks gegevens over vastgoed nodig bij de beslissingen van het bestuur over tenminste 30 miljard gulden aan overheidsuitgaven. Daarnaast brengen belastingen en retributies die worden geheven op basis van vastgoedgegevens jaarlijks onge veer 7 miljard gulden op. Ik spreek dan nog alleen over belangen, die ik direct in geld uit kan drukken, zoals het belang van een goede infrastructuur voor de handel, het belang van de landinrichting voor de landbouw, het be lang van de stadsvernieuwing voor de gemeenten, het belang van een juiste verdeling van inkomsten voor de burger, enzovoort. Het zijn alle moeilijk in geld te waarderen belangen, waarbij echter wel vastgoedinformatie nodig is. Bij zijn besluitvorming moet een bestuurder zich steeds bewust zijn van het belang van informatie. Is de gewenste informatie namelijk niet aanwezig of zijn de hem ter beschikking staande gegevens dis cutabel, dan kan dit gevolgen hebben voor het tijdstip, waarop in komsten binnenkomen of bestuurlijke beslissingen kunnen worden genomen. Dit met alle verdere gevolgen van dien. Vooral in een tijd van economische teruggang komt het belang van actuele en betrouwbare gegevens sterk naar voren. Het treffen van bezuinigingen op het ene gebied en het zonodig doen van nieuwe investeringen op het andere, maken de beschikbaarheid van de juiste en betrouwbare informatie tot een pure noodzaak. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat in onze maatschappij, die velen al type ren als een informatiemaatschappij, het kunnen beschikken over organisaties die betrouwbaar en objectief gegevens verzamelen, belangrijk gaat worden. Dit geldt niet alleen voor de Nederlandse maatschappij. Een goede registratie van onroerende goederen blijkt in de praktijk een van de hoogste prioriteiten te hebben bij activiteiten die zijn gericht op het op gang brengen van het economische verkeer in ontwikkelings landen. Zonder eigendomsregistratie is verlening van hypotheek moeilijk; de planmatige aanpak van de stedebouw komt langzaam op gang en een simpele belastingheffing op basis van het bezit aan onroerend goed is een onmogelijkheid. Het opzetten van kadastrale informatiesystemen in ontwikkelingslanden wordt dan ook erkend als een belangrijke zaak. Dit heeft binnen het kader van Habitat geleid tot de beslissing om een internationale post academische opleiding te starten aan het In ternational Training Centre (ITC) in Enschede en de TH Delft. Het doel van deze opleiding is om de deelnemers uit ontwikkelings landen te onderwijzen in het ontwerpen, invoeren en in stand hou den van kadastrale en planologische vastgoedinformatiesystemen. Deze postacademische opleiding zal in 1986 worden aangevuld met een opleiding die specifiek is gericht op de informatievoorziening in stedelijk of landelijk gebied. Vervolgens wil ik enige opmerkingen maken over de invloed van verdere automatisering op de vastgoedinformatievoorziening. In onze maatschappij zien we, dat automatisering in het algemeen voor een organisatie een drietal effecten kan hebben, namelijk: a. Men kan doelmatiger werken. b. Men kan meer speciale produkten leveren. c. Men kan veel gerichter bepaalde gebruikers van produkten be naderen. Een voorbeeld van het eerste effect, een efficiencyverhoging, is het automatiseren van basisregistraties, als het Kadaster. Niet alleen heeft dit zijn invloed op de wijze van werken van het Kadaster zelf, maar ook op het opereren van de klanten van deze Dienst. Voorbeelden van nieuwe en gespecialiseerde produkten, die alleen bij een zekere automatiseringsgraad zijn te leveren, treft men aan in de sfeer van de beleidsinformatie. Bij de omvang van de gege vens in de overheidsadministraties is het doorrekenen van meer dere beleidsvarianten bij het beschikken over gegevens in geauto matiseerde vorm een veel minder tijdrovende zaak. Het gerichter benaderen van gebruikers tenslotte, betekent in de praktijk dat door automatisering flexibeler op de wensen van ge bruikers kan worden ingespeeld. Automatisering schept voorts een vraag naar nieuwe diensten. Dit kan een vraag zijn naar advies bij het gebruik van de nieuwe techni sche mogelijkheden, of een vraag naar de mogelijkheid tot oplei ding van het nodige bedieningspersoneel. Dit betekent nieuwe kansen en als zodanig heeft dit effect van automatisering een gunstige invloed op de werkgelegenheid. Automatisering leidt er tenslotte toe, dat andere organisaties ontstaan, die vergelijkbare activiteiten op het gebied van vastgoedinformatie gaan verrichten. In mijn visie brengt automatisering verandering in gegroeide struc turen. Automatisering leidt ertoe, dat voor de overheid nieuwe vor men van dienstverlening aan het publiek mogelijk worden. Zij kan nieuwe wijzen van samenwerking tussen onderdelen van de over- NGT GEODESIA 85 249

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 15