Rede door drs. D. F. van der Mei heidsorganisatie doen ontstaan en heeft invloed op de werkge legenheid. Alle drie zijn dit onderwerpen, waaraan elke bestuurder waar ook ter wereld aandacht moet schenken. Tenslotte moet hij beslissen over de wenselijkheid van bepaalde vormen van dienstverlening, over een verandering van taken van organisatie-eenheden en beziet hij, of hij inderdaad de consequenties op het terrein van de werk gelegenheid wil trekken. Uit eigen ervaring kan ik hiervan meespreken, want in Nederland behoort de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers tot mijn portefeuille als bewindsman van het Ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Deze Dienst neemt van oudsher een centrale plaats in in de informatievoorziening over vastgoed. Zowel wat betreft de registratie van de zakelijke rechten over onroerende goederen, als wat betreft een belangrijk deel van de kartografische informatievoorziening is het Kadaster de produ cent van de basisgegevens. De dienstverlening van de overheid aan het rechtsverkeer in onroerende goederen, grote delen van de ruim telijke inrichting, het beheer en delen van de belastingheffing steu nen op gegevens die zijn verzameld door deze Dienst. Men kan dus met recht zeggen, dat deze Dienst een basisregistratie met ge gevens over vastgoed beheert. Het toepassen van automatisch gegevensverwerkende middelen in een dergelijk bij uitstek informatieverwerkend bedrijf houdt in, dat de wijze van werken van deze Dienst in zijn essentie wordt aange pakt. Informatievoorziening is de hoofdtaak en de organisatie, die de Dienst heeft gekozen om haar taken uit te voeren, is gebaseerd op de bestaande technische mogelijkheden. De gereedschappen, die de automatisering aan deze Dienst biedt, maken andere wijzen van organiseren van haar werkzaamheden mogelijk. Oude ver trouwde organisatievormen kunnen en moeten soms worden ver anderd, omdat de eigen taken met een kleine aanpassing van de wijze van werken efficiënter en effectiever kunnen worden uitge voerd. De invoering van automatisch gegevensverwerkende middelen schept onzekerheid. Invoering van deze nieuwe middelen is echter wel noodzakelijk. Een Dienst, waarvan het bestaan wordt gerecht vaardigd, doordat zij de informatie levert, waarvan onder andere de rechtszekerheid in het rechtsverkeer van onroerend goed afhanke lijk is en waarmee anderen moeten werken, kan qua niveau en qua wijze van dienstverlening niet bij de ontwikkelingen in de maat schappij achterblijven. De klanten van het Kadaster automatiseren. Zij zullen er op termijn niet meer op zijn ingesteld, gegevens in een andere dan geautomatiseerde vorm aan te leveren of aangeleverd te krijgen. Zij wensen directe verbindingen met gegevensverzame lingen, waarin voor hen vitale gegevens zijn opgeslagen. Het karakter van het werk van de Dienst zal door de invoering van automatisch gegevensverwerkende middelen gaan verschuiven; het accent op het verzamelen en registreren van gegevens zal ver minderen, terwijl het naar meerdere gezichtspunten verstrekken van de gegevens belangrijker zal worden. Als zodanig zullen bij het Kadaster vragen binnenkomen om nieuwe diensten te gaan ver lenen, en het Kadaster zal deze vragen dan kunnen beantwoorden. Automatiseren in een organisatie, dat als hoofdprocessen informa tievoorzieningsprocessen kent, is een zaak, welke invloed heeft op de werkgelegenheid. In diverse rapporten is dit voor het Kadaster de laatste jaren aangegeven. Automatiseren moet, maar voor zo'n organisatie gaat dit niet zonder pijn. Automatiseren is voor het Kadaster een organisatie verandering. Ik besef dit als verantwoordelijke bestuurder terdege, en ik meen, dat ik als bestuurder zoveel mogelijk de consequenties voor het personeel op de korte en de middellange termijn kan pro beren op te vangen. Op langere termijn moet echter het gestelde doel worden bereikt. Nu kom ik aan het laatste onderwerp, dat ik aan de orde wil stellen, namelijk de invloed van een verdere automatisering van de vast goedinformatievoorziening op de dienstverlening van de overheid. Inzet van geautomatiseerde hulpmiddelen in de vastgoedinforma tievoorziening zal op de langere termijn een diep ingrijpende invloed hebben op de organisatie van alle openbare gegevensverzame lingen in Nederland. Dit geldt niet alleen voor de gegevensverzame lingen van het Kadaster, maar ook voor die van de gemeenten. Automatisering zal haar invloed hebben op de diensten, die vanuit deze organisaties aan de maatschappij worden geleverd en op de wijze, waarop deze diensten zullen worden geleverd. Geleidelijk aan, met de snelheid die de maatschappij toelaat en om geven met de waarborgen die de maatschappij wenselijk acht, zullen vastgoedgegevens uit openbare gegevensverzamelingen worden ontsloten voor overheden en niet-overheden. Overheids instanties in Nederland beginnen nu reeds faciliteiten vanuit open bare gegevensverzamelingen aan derden aan te bieden. Deze trend zal zich versterkt gaan doorzetten. Hierbij zullen, indien wenselijk, alle moderne methoden van ontsluiting van gegevensverzame lingen, waaronder bijvoorbeeld het gebruik van Viditel, kunnen worden gehanteerd. Daarnaast zullen op het terrein van de kaart vervaardiging producenten en gebruikers van kaarten door de auto matisering ertoe neigen hun organisaties sterker op elkaar af te stemmen. Deze afstemming zal tot uiting komen in het gezamenlijk opleiden van personeel, het elkaar adviseren over in te zetten middelen en het geven van gezamenlijke voorlichting over het ge bruik van de nieuwe technieken. In deze inleiding heb ik u, vastgoedinformatici, willen aangeven, waarom de vastgoedinformatievoorziening aandacht heeft van bestuurders. Ik heb u willen schetsen, wat naar mijn mening de in vloed is van verdere automatisering op dit gebied en tenslotte gaf ik aan, welke gevolgen de automatisering mijns inziens heeft op de dienstverlening van de overheid. Bij dit symposium ligt het accent op de informatiebehoeften van de lokale overheid. Het symposium richt zich sterk op het lokale en regionale bestuur. De vraagstukken, waarvoor deze bestuurders zijn gesteld, zijn mij van nabij bekend. Ik hoop, dat u vanuit uw vak gebied een bijdrage kunt leveren om de in alle landen optredende problemen bij vraagstukken op het terrein van de lokale en regio nale planning, op te kunnen lossen. Met deze wens verklaar ik dit symposium voor geopend en wens u hierbij veel succes toe. Meneer de voorzitter, meneer de Staatssecretaris, dames en heren, Met genoegen heb ik als voorzitter van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie de uitnodiging van het organisatiecomité van dit symposium aanvaard om het woord tot u te richten. Deze Raad is een advieslichaam, waarin alle belanghebbenden op het terrein van de vastgoedinformatie samenwerken. De Raad brengt haar adviezen uit aan mr. G. Ph. Brokx, die als Staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer maatrege len kan en zal nemen, die een grotere afstemming van vastgoedin formatiesystemen beogen te realiseren. Als voorzitter van deze Raad wil ik de volgende vier onderwerpen behandelen: 1Waarom kan men juist op het terrein van de vastgoedinformatie een grotere mate van afstemming van informatiesystemen bereiken? 2. Waarom is het van belang in de komende jaren tot een grotere afstemming van informatiesystemen te komen? 3. Hoe proberen wij in Nederland dit doel te bereiken en met welke maatschappelijke factoren hebben wij onder andere te maken? 4. Wat zijn de ervaringen met het advieslichaam, de Raad voor Vastgoedinformatie, dat op dit terrein opereert? Wanneer men naar Nederland kijkt, ziet men een land van 40 000 vierkante kilometer, waarop 14,5 miljoen inwoners leven. Het is duidelijk, dat een land in een dergelijke positie om specifieke voor zieningen vraagt, ook op het terrein van het vastgoed. Voor alles is een goede infrastructuur een gebiedende eis. Daarbij komt dat vanwege het samenwonen van zovelen op zo'n beperkt gebied in een hoogontwikkelde economie, bescherming van het rechtsver keer in het onroerend goed een eis van de eerste orde is. Daarnaast is de invloed van de relatief hoge bevolkingsdichtheid merkbaar in de woningbouw, in het aantal kabels en leidingen dat in zo'n land ligt, en in de plannen die moeten worden gemaakt om de nodige voorzieningen zodanig te realiseren, dat het land ook op termijn leefbaar blijft. In Nederland wordt geprobeerd het optimale rendement uit de grond en de gebouwen te halen. Dit kan alleen, als men over de nodige informatie beschikt en men in staat is om alternatieven op een verantwoorde wijze af te wegen. Op dit soort terreinen spelen vastgoedinformatiesystemen hun rol, en treft men de gebruikers van deze systemen en de verzamelaars van dit soort gegevens aan. De meeste taken, waarvoor gegevens over vaste objecten nodig zijn, worden in Nederland verricht door overheidsorganen. Alle operationele diensten van overheden bijvoorbeeld gebruiken vast goedgegevens. Zonder overdrijving kan worden gezegd, dat in Nederland van de ongeveer een miljoen werknemers in de open bare sector twintig procent deze gegevens nodig hebben voor een goede vervulling van hun taak. De omstandigheid, dat het verzamelen en het gebruiken van ge gevens over vaste objecten vooral door overheden gebeurt, is belangrijk. Dit betekent, dat afstemming van informatiesystemen in het grootste deel van de gevallen zal neerkomen op het afstemmen 250 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 16