verslagen Het toetsenbord heeft 92 toetsen, een uit 14 toetsen bestaand numeriek gedeelte, 8 functietoetsen en 6 aparte cursortoetsen. Voor de I/O zijn onder meer beschikbaar een RS 232 C interface, een 8-bit parallelle User-port, een seriele bus, 2 joystick poorten, een cassette interface, audio, video (o.a. RGB) en antenne-uit gangen. Als randapparatuur adviseert Commodore o.a. de 1541 of de nieuwe 1571 floppy-disk, en de 1530 datacassette. De prijs van de Commodore 128 is nog niet bekend, maar zal naar verwachting f 1 200,— bedragen. De firma Topcon brengt een nieuwe elektronische tachymeter op de markt, het GTS-3 totaal station. Dit instrument bestaat uit een geïntegreerde digitale theodoliet en een elektro-optische afstand meter. Door koppeling van het elektronische veldboek FC-1 wordt een zelf registrerende tachymeter verkregen. De digitale theodoliet is voorzien van een automatische compensa tor voor de verticale randaflezing. De randaflezing is gebaseerd op een elektronische incrementmethode. De standaardafwijking is 5" De meettijd van de richtingen bedraagt minder dan 0,3 sec. De kij ker, die vanzelfsprekend een rechtopstaand beeld weergeeft, heeft een dertigvoudige vergroting. De afstandmeter heeft, wanneer één prisma wordt gebruikt, een bereik van 1 km bij normale weers omstandigheden (zicht 7 km). De nauwkeurigheid van de afstand meter is 5 mm 5 ppm en de meettijd van de afstand bedraagt 4 sec. De meetresultaten worden weergegeven op een eenregelig LCD- display, dat tevens aangeeft welk resultaat wordt weergegeven. De display heeft verder indicaties voor de batterijspanning, de eenheid van de gemeten afstand (meter of feet), de afstandmeter en voor de wijze waarop de horizontale richtingsmeting is ingesteld (links- of rechtsom). Door de ingebouwde microprocessor beschikt de GTS-3 onder andere over de volgende functies: - tracking; - berekening van de horizontale afstand en het hoogteverschil; - berekening van x, y en z coördinaten. Hiertoe moet men de coördinaten van de standplaats via de FC-1 of het data-entry toetsenbord DK-5 invoeren; - keuze voor de wijze waarop de horizontale rand wordt afgelezen (rechts- of linksom). De meetresultaten kunnen tevens automatisch worden opgeslagen in het elektronische veldboek FC-1. Dit elektronische veldboek heeft een capaciteit van 60 kb, een LCD-display met 16 karakters, een alfanumeriek toetsenbord met 28 toetsen en een RS-232 inter face. De gebruiker kan zelf op eenvoudige wijze een meetprotocol op het veldboek programmeren. Daarnaast is het met de FC-1 mo gelijk om functies van de GTS-3 te besturen. De prijs van de Topcon GTS-3 bedraagt f 28 950,— exclusief BTW. De prijs van het veldboek FC-1 is f 9 000,— exclusief BTW. De leverancier is Geo Instrument BV, Spinfondsweg 21, 8171 NT Vaassen. Telefoon 05788 - 4222. CONGRES OVER DE WET OP DE STADS- EN DORPS VERNIEUWING Inleiding Het Nederlands Studiecentrum organiseerde op 17 oktober 1984 te Utrecht een congres over de Wet op de Stads- en Dorpsvernieu- NGT GEODESIA 85 wing (WSDV). Dit congres had als thema de gevolgen van de wet (in werking getreden 1 januari 1985) voor het stadsvernieuwings beleid van het Rijk, de provincies, de gemeenten en voor de woningbouw. Over de verschillende aspecten werden lezingen ge houden door prof. dr. ir. H. Priemus (congresvoorzitter), jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, mr. J. W. Besemer, drs. J. P. van der Jagt, jhr. mr. J. J. M. M. van Rijckevorsel, mr. P. C. E. van Wijmen en prof. dr. P. van Schilfgaarde. De onderwerpen die de verschillende sprekers behandelden, ver schaften een goed inzicht in de doelstelling en werking van de nieu we wet. Onderstaand wordt een beknopt verslag gegeven van de belang rijkste onderdelen van deze lezingen. Voor de leesbaarheid en een goed begrip van het instrumentarium van de wet zijn onderdelen uit de verschillende lezingen gerubriceerd naar de hoofdonderdelen van de wet. Van deze onderdelen zijn voor de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers vooral van betekenis het voor keursrecht van de gemeenten en de stedelijke herverkaveling. Het voorkeursrecht van de gemeenten vanwege de taak van de Dienst met betrekking tot de overschrijving van de raadsbesluiten tot aan wijzing van „voorkeursrechtgebied" en de vermelding van deze aanwijzing in de kadastrale registers, alsmede het toezicht op het inschrijvingsvereiste, te weten de notariële verklaring onder de akten tot vervreemding. Het onderdeel stedelijke herverkaveling is van betekenis vanwege de betrokkenheid van de Dienst bij het proefproject Folkingestraat in Groningen. De stedelijke herverkave ling is geen instrument van de onderhavige wet, doch is wel te be schouwen als een vorm van stadsvernieuwing. Opzet en doelstelling van de wet De wet beoogt een verbetering van het bestaande juridische instru mentarium ter bevordering van de stads- en dorpsvernieuwing. De wet komt in de plaats van een twintigtal subsidieregelingen op basis waarvan de toekenning van rijksgelden centraal plaatsvond op grond van beoordeling van gemeentelijke plannen door het Rijk. De wet heeft een lange wordingsgeschiedenis; „elke minister zijn eigen ontwerp" wordt wel gezegd. Het belangrijkste verschil van de wet (gebaseerd op het wetsontwerp van 1979) met het wetsont werp van 1976 en ook met de vervallen regeling (de voornoemde subsidieregelingen) is, dat de huidige wet voorziet in een volledige decentrale uitvoering, waaronder de eigen verantwoordelijkheid van de provincies en met name van de gemeenten voor de verde ling van de door het Rijk beschikbaar te stellen financiële middelen. Voorts is de wet eenvoudiger van opzet dan het wetsontwerp van 1976, met name omdat het slechts één plan bevat, het stadsver nieuwingsplan, dat de gehele bestemmingsplanprocedure inge volge de Wet op de Ruimtelijke Ordening (WRO) doorloopt. De wet heeft een aanvullend karakter; hij voegt namelijk een aantal nieuwe instrumenten, te weten de leefmilieuverordening, het stadsvernieuwingsplan en het voorkeursrecht van gemeenten, toe aan het bestaande instrumentarium van WRO en Woningwet. Het instrumentarium van de wet De leefmilieuverordening De door de gemeenteraad vast te stellen en door Gedeputeerde Staten goed te keuren leefmilieuverordening (beroep op de Kroon is niet mogelijk!) strekt tot wering van dreigende en tot stuiting van reeds ingetreden achteruitgang van woon- en werkomstandighe den van het daarbij aangewezen gebied. Voor deze aanwijzing komen slechts gebieden in aanmerking, die in hoofdzaak worden gebezigd voor bewoning, het midden- en kleinbedrijf en kantoren. Bij de verordening kunnen voorschriften worden gegeven ten aan zien van op te richten of door verbouwing tot stand te brengen bouwwerken, de toelaatbaarheid van werken en ten aanzien van het gebruik van gronden en opstallen. De leefmilieuverordening lijkt op een bestemmingsplan, maar is dit niet. De verordening legt namelijk geen bestemming op, doch geeft aan welke soorten gebouwen en vormen van gebruik niet zijn toe gestaan om achteruitgang te voorkomen. De verordening zet be staande planologische maatregelen opzij, voor zover deze in strijd zijn met de verordening. Ontwikkelingen die kunnen worden tegengegaan zijn bijvoorbeeld de vestiging van grootscheepse detailhandel in wijken met nauwe woonstraten, de vestiging van massale kantoorgebouwen, het ont staan van uit de toon vallende bebouwing en, wat zeer belangrijk is, het tegengaan van het ontstaan van open gaten door de zgn. sloopvergunningsregeling. Het van kracht zijn van een leefmilieuverordening verschaft de ge meente de bevoegdheid tijdelijk nadere voorzieningen te treffen met het oog op verbetering van woon- en werkomstandigheden. Deze tijdelijke voorzieningen moeten door de rechthebbenden van 257 DE TOPCON GTS-3, EEN NIEUWE ELEKTRONISCHE TACHY METER

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 23