Een praktijkervaring als vader van een verkeerde juridische gedachte door mr. W. Louwman, hoofd van de afdeling Bewaring en Juridische Zaken bij de directie van het Kadaster en de Openbare Registers te Groningen en mr. H. G. J. M. Beckers, hoofd van de afdeling Bewa ring en Juridische Zaken bij de directie van het Kadaster en de Openbare Registers te Roermond. SUMMARY The authors of this article are both registrar of mortgages and public registry. They critisize some parts of the article of ir. J. C. Anneveld in NGT Geodesia 1985, page 130 etc. and emphasize that exact property boundaries of real estate exist from the moment of registration of deeds in the public registry. Therefore cadastral sur veyors have no liberty in deciding the position of cadastral boun daries. Cadastral surveyors should follow the original meaning of the former and the new owner, as described in their deed. 1. Inleiding In het aprilnummer van dit tijdschrift geeft ir. J. C. Anne veld zijn visie op het ontstaan en wijzigen van juridische grenzen. Hij gebruikt die visie tevens als uitgangspunt voor een beschrijving van het naar zijn mening wenselijk handelen van de landmeter van het Kadaster. Hoewel wij zeker waardering hebben voor de originele benadering van de auteur, menen wij toch enige kriti sche kanttekeningen te moeten stellen. Die kanttekenin gen betreffen primair de juridische onderdelen uit zijn artikel, maar omdat deze onderdelen tevens uitgangs punt zijn voor een beschrijving van het wenselijk hande len van de landmeter, moeten wij ook daarbij enige vraagtekens plaatsen. Volgens de auteur dient de landmeter namelijk bij het vormen van kadastrale grenzen een grote vrijheid van handelen te hebben en die vrijheid lijkt ons moeilijk te verenigen met het in Nederland geldend stelsel voor het rechtsverkeer in onroerend goed. In dit artikel zullen wij onze opvatting nader toelichten en wijzen op de nadelige gevolgen van de door de auteur bepleite handelwijze. 2. Verschillende soorten grenzen De juridische grens is de grens van een grondstuk dat rechtsobject is van een zakelijk recht op onroerend goed. De kadastrale grens is een grens, die door de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in mathemati sche en kartografische gegevens is vastgelegd. Deze Dienst streeft er onder andere naar de kadastrale grens met de juridische grens te laten samenvallen, en heeft bij de uitvoering met dat streven vaak, maar niet altijd, succes. Een kadastrale grens mag daarom niet worden gelijkgesteld met een juridische. De feitelijke erfafscheiding is de afscheiding, die door aangrenzende gerechtigden tussen hun grondstukken is aangebracht. Het kan zijn dat de feitelijke erfafscheiding samenvalt met de juridische grens en, in de ideale situa tie, ook met de kadastrale grens. In de praktijk is dat echter zeker niet altijd het geval. 3. Ontstaan van juridische grenzen Er zijn meerdere rechtsfeiten, waardoor een juridische De nummers [1] t.m. [16] verwijzen naarLiteratuur" op p. 242 aan het eind van dit artikel. grens ontstaat. Een deel daarvan heeft rechtsgevolg zonder publikatie in de openbare registers. Andere rechtsfeiten kunnen eerst gevolg hebben na publikatie in de openbare registers. Daartoe dient een zogenaamde zakelijke overeenkomst te worden vastgelegd in een notariële akte, die vervolgens wordt overgeschreven in de openbare registers. Anneveld besteedt in hoofdzaak aandacht aan de feiten, die in het openbaar register moeten worden gepubli ceerd. Hij meent dat daarbij sprake is van een proces waarbij partijen de grens steeds nauwkeuriger vast stellen. Dat proces begint volgens hem met het sluiten van de obligatoire overeenkomst. In een tussenfase zou de overschrijving in het openbaar register plaatsvinden, waarna tenslotte op een tijdstip dat is gelegen na de overschrijving van de akte het proces wordt voltooid, doordat partijen het precieze grensverloop overeen komen [1]*). Naar onze mening valt deze opvatting niet te verenigen met ons rechtsstelsel inzake de eigendoms overdracht van onroerend goed. Volgens art. 671 BW geschiedt de eigendomsovergang op het moment van overschrijving van de akte in de openbare registers. De ze overgang kan slechts het gehele grondstuk, tot aan de precieze grenzen daarvan, betreffen. Noch in de wet, noch in de rechtspraak is steun te vinden voor de op vatting, dat de precieze grens pas later ontstaat. Zelfs bij een afzonderlijke overeenkomst kan de mogelijkheid daartoe niet worden geopend. Pogingen in die richting zijn in het verleden gedaan door het opnemen van een zogenaamde landmetersclausule. Daarmee werd in de transportakte vastgelegd, dat de juridische grens pas definitief zou vaststaan na de vorming van kadastrale grenzen, waarmee die juridische grenzen dan moesten samenvallen. Door meerdere schrijvers is aangevoerd, dat een dergelijke overeenkomst onjuist is en het be oogde gevolg juridisch onmogelijk [2]. De precieze grens ontstaat op het moment van over schrijving van de akte in het openbaar register. Het grensverloop wordt bepaald door de bedoeling van par tijen bij het sluiten van de voorafgaande (obligatoire) overeenkomst, zoals deze is vastgelegd in de overge schreven akte. De opvatting van Anneveld lijkt ingegeven door praktijk ervaringen. Wanneer een overgedragen perceelsgedeel te tot een nieuw geheel perceel moet worden gevormd, verzoekt de landmeter partijen om in het terrein de pre cieze grenzen aan te wijzen. Bij deze aanwijzing, die doorgaans geruime tijd na de overschrijving geschiedt, blijkt soms dat partijen het precieze grensverloop niet di rect kunnen vertellen en daaromtrent ter plekke een af- NGT GEODESIA 85 239

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 5