spraak maken. Dat leert echter niet, dat de precieze juri dische grens pas na de overschrijving ontstaat. Een grondstuk dat een gedeeltelijk perceel beslaat, wordt in de notariële transportakte omschreven als een ter plaatse afgebakend gedeelte. Deze standaardbepa ling levert bewijs voor de stelling, dat oorspronkelijk een precieze grens werd afgebakend. Omdat bewijs van het tegendeel doorgaans niet valt te leveren, zal een rechter, los van de vraag of dat werkelijk waar is, aannemen dat bij de overdracht wel een precieze grens was overeenge komen. Hij zal zijn uitspraak daarop baseren en uitgaan van het vermoeden, dat de aan de landmeter aangewe zen grens dezelfde is als de grens die oorspronkelijk was overeengekomen. Latere onzekerheid omtrent het pre cieze grensverloop kan dan slechts worden verklaard uit het feit, dat partijen het grensverloop zijn vergeten. 4. Taak van de landmeter bij het vaststellen van kadastrale grenzen De landmeter van het Kadaster probeert de kadastrale grens te laten samenvallen met de juridische. Hij baseert zich daarbij op de overgeschreven akte en omdat in die akte doorgaans zowel de wil van partijen als het grens verloop voldoende is bepaald, zal hij vaak in zijn opzet slagen. Soms echter mist hij de juridische grens. Daar van is bijvoorbeeld sprake als partijen aan de landmeter een andere grens aanwezen dan zij oorspronkelijk be doelden. De landmeter dient al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat dergelijke discrepanties ontstaan en toetst daartoe de aanwijs van partijen aan de omschrij ving in de akte. Deze omschrijving kan echter vrij vaag zijn en dat betekent, dat de landmeter binnen een be paald, uit de vage omschrijving volgend, gebied een te genstrijdigheid tussen aanwijs en oorspronkelijke bedoe ling niet kan constateren. Wanneer in dit gebied een andere dan de oorspronkelijke grens wordt aangewezen, zal dus een kadastrale grens ontstaan, die niet samenvalt met de juridische. De land meter moet op dit gevaar bedacht zijn. Wanneer hem blijkt, dat partijen een andere dan de oorspronkelijke grens willen aanwijzen, zal hij daartegen bezwaar moe ten maken. Anneveld heeft hieromtrent een geheel andere opvat ting. In zijn scriptie stelt hij, dat de landmeter de vrijheid heeft om partijen te adviseren hun oorspronkelijk over eengekomen grens binnen de door de omschrijving in de akte opengelaten marge aan te passen [3]. Het zal duide lijk zijn, dat wij een dergelijke handelwijze van de hand wijzen. Het vaststellen van de kadastrale grens heeft geen andere betekenis dan het administratief-landmeet- kundig vertalen van de wil van partijen, zoals die in de obligatoire fase is overeengekomen en naderhand in de overgeschreven akte is vastgelegd. Door derden, zoals bijvoorbeeld een landmeter, kunnen daar geen elemen ten aan worden toegevoegd. Daarom zal, wanneer een andere grens wordt aangewezen dan partijen oorspron kelijk bedoelden, een kadastrale grens ontstaan, die af wijkt van de juridische [4]. De rechtspraak bevat daar meerdere voorbeelden van. Ter illustratie volgt hierna een korte samenvatting van een geschil dat onlangs door de rechtbank te Utrecht werd beslist [5]. In deze aangelegenheid was oorspron kelijk overeengekomen een grondstuk met een grens met een knik over te dragen. In de transportakte werd het grondstuk omschreven als een ter plaatse afge bakend gedeelte van perceel enz. Bij de aanwijzing aan de landmeter was van een der partijen slechts diens 240 vrouw aanwezig. Deze wees met de andere partij aan de landmeter een rechte grens aan. Later, toen het perceel in een ruilverkavelingsgebied werd opgenomen, ont stond een geschil omtrent de grenzen van de inbreng in de ruilverkaveling. Aan de hand van een oorspronkelijk opgemaakte tekening en een verklaring van een kandi daat-notaris, die bij het transport betrokken was ge weest, kon worden opgemaakt dat partijen bedoelden een grens met een knik te laten ontstaan. De rechter concludeerde daaruit, dat de juridische grens van het in gebrachte object een knik had en dus afweek van de rechtlopende kadastrale grens. De in deze zaak gebleken discrepantie tussen kadastrale en juridische grens, zou zich niet hebben voorgedaan als de notaris in zijn akte een nauwkeuriger omschrijving had opgenomen. De landmeter had dan kunnen consta teren, dat hem een grens werd aangewezen, die afweek van de oorspronkelijke bedoeling van partijen en zou de door partijen aangewezen grens niet tot kadastrale grens hebben gemaakt. Wij zijn het daarom oneens met de conclusie van Anneveld, dat de notaris bij voorkeur een vage omschrijving in zijn akte zou moeten opnemen [6], Recente rechtspraak leert zelfs, dat een notaris die een vage omschrijving in zijn akte opneemt, onder bepaalde omstandigheden naar partijen toe een onrechtmatige daad kan plegen. Dat blijkt uit een arrest in een geschil, waar een van de partijen de notaris verweet een te vage omschrijving in de akte te hebben opgenomen. De Hoge Raad meende geen algemene uitspraak te kunnen doen, omdat dit soort vragen aan de hand van de omstandig heden van het concrete geval moet worden beant woord. Daarbij dient, zo stelde de Hoge Raad, de des kundigheid van partijen en de duidelijkheid en duurzaam heid van de plaatselijke aanduiding een rol te spelen. Uit deze formulering blijkt, dat volgens ons hoogste rechts college de notaris onder bepaalde omstandigheden met een vage omschrijving een onrechtmatige daad kan ple gen [7], 5. Opnieuw vaststellen van juridische grenzen In de praktijk ontstaat regelmatig onzekerheid omtrent de ligging van grenzen. Anneveld stelt dat de betrokken eigenaren dan kunnen uitmaken hoe die grens opnieuw wordt bepaald en noemt daarvoor een aantal mogelijk heden. Deze bestaan uit het volgen van de door de land meter aangewezen kadastrale grens en uit het in onder ling overleg zelf een nieuwe grens vaststellen, waarbij dan eventueel gebruik kan worden gemaakt van de om schrijving in de notariële akte of de afbeelding op de kadastrale kaart. Noodzakelijk vindt hij dat laatste echter niet. Partijen zouden ook geheel op eigen kompas kun nen varen en een grens vaststellen binnen een door hen bepaalde strook [8]. Het is ons niet duidelijk welke grenzen de auteur hier be doelt. De titel van zijn artikel, waarin immers wordt gesproken van eigendomsgrenzen, zou kunnen doen vermoeden, dat hij doelt op juridische grenzen. Zijn visie lijkt ons dan onjuist. Partijen kunnen niet zelf bepalen op welke wijze een juridische grens wordt vastgesteld. Zij moeten de geldende rechtsregels in acht nemen en zo nodig een akte laten overschrijven in het openbaar regis ter. Wellicht is de auteur ook deze mening toegedaan en bedoelt hij slechts een overzicht te geven van manieren waarop in de praktijk de plaats van een feitelijke erfaf- scheiding wordt vastgesteld. Op pagina 30 van zijn scriptie blijkt hij namelijk van me ning, dat een beslissing van rechthebbenden omtrent de NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 6