ligging van een grens niet zonder meer zakelijke werking heeft. Daartoe dient die beslissing, zo stelt hij, ,,tot uit drukking te komen in openbare registers, kadastrale re gistratie en kadastrale afbeeldingen". Ook tegen deze formulering moeten wij echter bezwaar maken. In geval van werkelijke onzekerheid omtrent een juridische grens [9] kunnen de betrokken rechthebbenden een zoge naamde vaststellingsovereenkomst sluiten. Wanneer het daarbij gaat om een geschil waarin beide partijen iets opofferen, wordt deze vaststellingsovereenkomst da ding genoemd en moet deze, ingevolge artikel 1888 BW, schriftelijk worden vastgelegd. Over de vraag of publika- tie in het openbaar register is vereist, bestaat echter ver schil van mening. Duidelijke rechtspraak ontbreekt en een aantal schrijvers meent dat ook zonder publikatie rechtsgevolg kan intreden [10]. Over de betekenis van het al dan niet publiceren in ka dastrale registers en op kadastrale kaarten bestaat min der onduidelijkheid. Op zich heeft deze publikatie geen juridische betekenis. De inhoud van kadastrale registers en kaarten is een afgeleide van het openbaar register. Ook als de kadastrale registratie of de kadastrale kaart nog niet is bijgewerkt, heeft een in het openbaar register gepubliceerde overeenkomst van dading zakelijke wer king. 6. Opnieuw vaststellen van kadastrale grenzen Een andere methode om overeenstemming over de plaats van een feitelijke erfafscheiding te bereiken, is ge legen in het aan de Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers opdragen om de kadastrale grens te re construeren en vervolgens deze grens aan te houden. Zoals hiervoor werd aangegeven, is het niet zeker dat deze kadastrale grens ook juridische grens is. Het zou bijvoorbeeld kunnen dat: - de juridische grens buiten de registers om is gewijzigd [11]; - aan een overgeschreven transportakte geen geldige overeenkomst ten grondslag ligt; - de vervreemder van onroerend goed niet beschik kingsbevoegd was; - de landmeter bij de kadastrale perceelsvorming de bedoeling van partijen miste; - de feitelijke omschrijving in een overdrachtsakte van een geheel kadastraal perceel een kleiner grondstuk betreft dan het kadastraal perceel beslaat [12]. Ook Anneveld ziet de mogelijkheid, dat de kadastrale grens geen juridische grens is en kennelijk daarom wil hij de landmeter in geval van een veronderstelde verjaring bij reconstructie de grens laten aanpassen [13]. Om meerdere redenen hebben wij moeite met deze opvat ting. Bij een reconstructie van grenzen gaat het niet om het wijzigen van grenzen, doch slechts om het terugvinden en vastleggen van reeds bestaande grenzen. Juist daar om wordt bij reconstructie van grenzen het oorspronke lijke kadastrale nummer gehandhaafd. Wanneer nu een kadastraal nummer wordt gehandhaafd, maar de bij dat nummer behorende kadastrale grens wordt gewijzigd, zou dat bijvoorbeeld ten aanzien van vóór de reconstruc tie gevestigde hypotheken misleiding van het publiek ten gevolge kunnen hebben. Er wordt dan immers gesugge reerd, dat deze hypotheken betrekking hebben op een perceel met de later bij reconstructie ontstane grenzen, terwijl het object van het hypotheekrecht juist het per ceel met de grenzen van vóór de reconstructie is. Wan neer al wordt gehandeld zoals de auteur bepleit, zou dat NGT GEODESIA 85 niet als reconstructie, doch expliciet als wijziging van grenzen moeten worden kenbaar gemaakt. Daartoe zou het betreffende kadastrale nummer moeten worden ge wijzigd. Ook dan houden wij echter bezwaren tegen de voorgestelde handelwijze. Voor eigendomsverkrijging door verjaring moet aan een groot aantal vereisten worden voldaan. Zo is het bijvoor beeld noodzakelijk, dat het bezit te goeder trouw is aan gevangen en die goede trouw wordt niet slechts beoor deeld aan de hand van de uit een akte blijkende om schrijving, doch ook aan de hand van de plaatselijke si tuatie [14]. Verder moet het bezit gedurende een bepaal de periode voortdurend, onafgebroken, ondubbelzinnig en ongestoord hebben plaatsgevonden. Naar onze me ning bezit de landmeter onvoldoende kennis om dit te kunnen beoordelen. Wij menen daarom dat de landmeter vanwege een be staand vermoeden omtrent verjaring nooit zonder meer de kadastrale grens mag verleggen. Dat zou in strijd zijn met de huidige interne richtlijnen, doch ook in strijd met de ontwerp-Kadasterwet. Daar wordt weliswaar met de zogenaamde vernieuwing een nieuwe mogelijkheid tot wijziging van kadastrale grenzen geïntroduceerd, doch zo een wijziging is wel met de nodige waarborgen om kleed. Zo kent de Kadasterwet voorafgaande aan de wij ziging een uitgebreide rechtsbeschermingsprocedure met een mogelijkheid tot bezwaar, beroep en zelfs cas satie. Bovendien vindt de grenswijziging pas plaats na inschrijving van een proces-verbaal van vernieuwing in het openbaar register [15]. Wanneer de landmeter mo menteel wegens veronderstelde verjaring grenzen zou gaan wijzigen, is van dat alles geen sprake. 7. Conclusie De eigendomstoestand van onroerend goed wordt in ons rechtsstelsel, mede vanwege het negatieve stelsel, onvolledig openbaar gemaakt. Sommige rechtsfeiten hebben gevolg zonder publikatie in het openbaar regis ter. Wel gepubliceerde rechtsfeiten missen soms rechts gevolg en indien dat gevolg al optreedt, ontbreekt in de publikatie soms een precieze aanduiding van het grens- verloop. Ons stelsel lijkt aldus een bron van grote rechtsonzeker heid. Toch blijkt in de praktijk niet veel reden tot klagen. Voor een belangrijk deel is dat te danken aan het bestaan van kadastrale grenzen. Degenen, die een grensgeschil hebben, blijken zich namelijk veelal neer te leggen bij de ligging van kadastrale grenzen. Zij doen dat, omdat rech terlijke uitspraken, waarbij de landmeter met zijn ka dastrale grens de juridische grens bleek te hebben ge mist, hoogst zelden bekend worden. Doorgaans lijkt de kadastrale grens een betrouwbare weergave van de oorspronkelijke bedoeling van partijen. In geval van verschil tussen kadastrale grens en feitelijke erfafscheiding wordt daarom hoofdzakelijk gezocht naar rechtsfeiten, waardoor de grens buiten de registers om kon wijzigen. Zijn die er niet, dan zullen betrokkenen meestal de kadastrale grens als grens accepteren. Hoe wel formeel van weinig juridische betekenis, vervult de kadastrale grens dus toch een belangrijke maatschappe lijke functie. Anneveld beschrijft een systeem waarin de landmeter bij het vormen van kadastrale percelen veel meer de gele genheid krijgt om van de oorspronkelijke bedoelingen van partijen af te wijken. Hij baseert zijn beschrijving op een juridische visie, die aansluit bij bepaalde praktijk ervaringen van de landmeter, doch in ons land geen gel ding heeft. 241

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 7