Voorgenomen modernisering van het Kadaster in Polen De eigenaren kunnen overeenkomen de ligging van de grens op nieuw vast te stellen. Wanneer zij dit niet tot uitdrukking laten komen in de openbare registers (en vervolgens op de kadastrale af beeldingen) heeft de overeenkomst de daaruit voortvloeiende ver- bintenisrechtelijke gevolgen en eventueel het zakenrechtelijke ge volg van eigendomsverkrijging door verjaring. Na invoering van het NBW is het verstandig een vaststellingsover eenkomst in te schrijven om later geen verantwoordelijkheid voor onvolledigheid van de registers tegengeworpen te krijgen. Wanneer de behoefte bestaat opnieuw zekerheid over de ligging van een grens te hebben kan sprake zijn van eigendomsverkrijging door verjaring. Ten behoeve van de rechtszekerheid bewerkstelligt de verjaring, dat op termijn overeenstemming bestaat tussen feite lijke situatie en rechtstoestand. Deze wijze van eigendomsverkrij ging bestond al in het Romeinse recht, staat in het huidig Burgerlijk Wetboek (BW) en komt ook in het Nieuw BW terug. De principes van eigendomsverkrijging door verjaring zijn bij BW en NBW gro tendeels dezelfde. Onafgebroken bezit te goeder trouw gedurende tien jaar van registergoederen leidt ertoe dat de bezitter recht hebbende wordt (3.4.3.1 NBW). Gedurende deze periode van tien jaar kan de ware rechthebbende een rechtsvordering instellen om het bezit van de ander te beëindigen (5.1.4 NBW)Voor het bewijs van wie het bezit heeft (gehad) kunnen kadastrale kaarten en veld werken van belang zijn. Naar mijn mening zullen NS-veldwerken vanwege hun partijdigheid hierbij minder waardevol zijn. Wanneer de NS haar grenzen niet intensief kan beheren, kan dit de aan grenzende particuliere wèl intensief beherende buren duidelijk zijn, als gevolg waarvan zij door een rechter misschien minder snel als te goeder trouw worden beschouwd. Dit zal van het geval af hangen. De verjaringstermijn van de ware rechthebbende om een rechts vordering tegen de bezitter (te kwader trouw) in te stellen is twintig jaar (3.11.10 e.v.). Degene die een goed bezit op het tijdstip waarop de verjaring van de rechtsvordering strekkende tot beëindiging van het bezit wordt voltooid, verkrijgt dat goed, ook al was zijn bezit niet te goeder trouw (3.4.3.8 lid 1). De termijn van bezit is hierbij niet van belang. De rechter mag niet ambtshalve het middel van verjaring toepassen (3.11.20a lid 1). Er moet dus door één van de partijen een beroep op worden gedaan. Wil de NS absoluut zeker zijn dat de ligging van de eigendomsgrens niet verandert, dan zal het bedrijf na invoering van het NBW een maal per tien jaar zijn grenzen moeten controleren. Gegeven is dus de mogelijkheid van eigendomsverkrijging door ver- De Poolse versie van een Kadaster heeft dezelfde voor- en nadelen, die kenmerkend zijn voor de meeste Euro pese informatiesystemen van deze aard. Deze systemen dateren van het begin van de 19e eeuw en hoewel zij diverse veranderingen hebben ondergaan ten gevolge van de veranderde behoefte aan informatie over de grond en zijn eigenaar, verschillen zij voor wat betreft de gegevens die ze bevatten, in de regel niet erg veel van de allereerste opzet. Het perceel is de registratie-eenheid voor het informatiesysteem; de plaats waar het ligt, de afmetingen ervan, alsmede de afmetingen van enige ele menten die binnen deze eenheid worden aangegeven, de typen van grondgebruik voor de landbouw, de kwali- NGT GEODESIA 85 jaring. Eén der partijen zal daarop een beroep doen. Ter ondersteu ning van zijn bewijsvoering zal bij verjaring binnen de door de kadastrale kaart bepaalde macro-strook doorgaans de landmeet kundige discipline nodig zijn. Wanneer alleen macro-omschrij vingen aanwezig zijn, zullen binnen de macro-strook niet-landmeet- kundige bewijsmiddelen het weer verder moeten doen. Vaak zijn daar dan zelfs geen bewijsmiddelen aanwezig, zodat de grens naar redelijkheid en billijkheid moet worden vastgesteld (Vgl. art. 5.4.9 lid 1Als er micro-omschrijvingen zijn en van steeds meer gren zen zijn die aanwezig kunnen deze een belangrijk bewijsmiddel voor bezit ten behoeve van verjaring binnen de macro-strook zijn. Binnen de macro-strook voldoet echter het zuiver juridische verja ringsmodel doorgaans niet meer en moet het worden aangevuld met begrippen uit de landmeetkundige discipline, zoals ff. Om de met constatering en registratie van eigendomsverkrijging door ver jaring gepaard gaande kosten zo laag mogelijk te houden dient daarom de landmeter de bevoegdheid te krijgen binnen de macro- strook in eerste instantie na beroep op verjaring door één der par tijen, eigendomsverkrijging door verjaring vast te stellen. Deze be voegdheid dient uiteraard te worden toegekend door de wet. Een goede basis is artikel 75 ontwerp-Kadasterwet (zie de publikatie). Door het Kadaster wordt dan na onderzoek beslist wie als recht hebbende op een stuk grond wordt ingeschreven. Tegen de beslis sing is een administratiefrechtelijke rechtsgang mogelijk. Degene die als rechthebbende wordt ingeschreven geldt civielrechtelijk als bezitter te goeder trouw. Hij wordt na tien jaar eigenaar als niet in middels een civiele procedure anders heeft uitgewezen. Deze wijze van constatering en registratie van eigendomsverkrij ging door verjaring leidt niet tot misleiding van het publiek ten aan zien van hypotheken. Als de eigendom van een strook grond is te nietgedaan, is ook het daaruit afgeleide beperkte hypotheekrecht op die strook tenietgedaan. De reconstructie van de oorspronke lijke kadastrale afbeelding is een niet meer bestaande grens. De landmeter maakt bij de constatering en registratie van eigendoms verkrijging door verjaring de zonder zijn toedoen ontstane rechtstoestand op verzoek van één der partijen in eerste instantie aan derden duidelijk. De maatschappij verwacht van het Kadaster dat het de eigendoms- grenzen van onroerend goed aangeeft. Nu de mogelijkheid van eigendomsverkrijging door verjaring gegeven is dient de landmeter in eerste instantie binnen de door de kadastrale kaart aangegeven macro-strook, verjaring, al dan niet aangevuld door een landmeet kundig begrip (vgl. ff), te kunnen constateren en registeren. ir. J. C. Anneveld feit van de grond, alsmede de meest belangrijke gege vens ten aanzien van de eigendom, zijn de elementen in het grondregister die al jarenlang ongewijzigd zijn ge bleven. In het algemeen kan worden gezegd dat de modernise ring van het Kadaster niet in de pas loopt met de veran derende sociale en economische behoeften. Tegen de algemene achtergrond van vooruitgang, zoals het aan wenden van moderne technologie en organisatiemetho den voor het bereiken van economische doeleinden, en met betrekking tot het beginsel van het optimale gebruik van de beschikbare middelen, kan de informatie over grond en zijn daadwerkelijke en mogelijke gebruik op dit 243 door prof. dr. ir. A. Hopfer, University of Agriculture and Technology of Olsztyn, Poland, Faculty of Surveying and Rural Land Management, Institute of Planning and Rural Land Development, tijdelijk gast-hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY Intended Modernization of the Polish Cadastre In this second article of a series of two about the cadastre in Poland, the intended changes in its cadastral system are described which should lead to a modern multi-purpose cadastre. The items to be included in the administration are listed, and the proposed ways, including various expected problem areas, to arrive at such a cadastre, are described.

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 9