Dit is een systeem dat, naast een groot aantal andere ta ken, zorg draagt voor de vertaling van opgeslagen codes van bijvoorbeeld het gebruik of het soort recht. In vroe ger dagen werden alleen deze codes op het scherm ge toond, zodat de gegevens voor een niet-ingewijde ge bruiker niet erg toegankelijk waren. In haar huidige vorm kan het AVS daarentegen zeer gebruikersvriendelijk worden genoemd. Binnen de gemeentelijke organisatie zijn gegevens uit het huidige AVS onontbeerlijk voor vele processen, zo als: - heffing onroerend-goedbelastingen; - gemeentelijke aankoopacties; - woonruimteverdeling; - eigenarenrecherche; - planning en uitvoering ten behoeve van stadsvernieu wing; - beleidsinformatie in vele vormen; - gemeentelijke aanschrijving van eigenaren; - voorbereiden van plannen zoals bestemmingsplan nen. Informatie is op een aantal manieren aan het bestand te onttrekken, namelijk door: - interactief raadplegen met behulp van schermen; - gebruikersprogramma's met output in de vorm van lijsten; - specifieke toepassingsprogramma's welke niet door de gebruiker worden gemaakt; - direct overbrengen van gegevens via een datalijn en verwerking en presentatie met behulp van een eigen systeem; - weergave in de vorm van thematische kaarten. Interactief raadplegen met behulp van beeldschermen Bij het interactief raadplegen wordt gebruik gemaakt van schermen met een vaste lay-out op een terminal die bij de gebruiker is geplaatst (fig. 4). Aan de hand van een groot aantal directe ingangen, zoals naam, adres, per ceel enz., wordt een bepaalde groep van gegevens op gevraagd en in de standaard lay-out op het scherm ge toond. Door een eenvoudige handeling kunnen nieuwe schermen worden opgevraagd, die gegevens tonen, die met de gegevens op het vorige scherm een relatie heb ben. Van het uiteindelijk geselecteerde object kunnen dan bijvoorbeeld gegevens over de rechtstoestand of het gebruik worden opgevraagd. Omgekeerd kunnen o.a. ook alle gegevens worden opgevraagd van de objecten die een persoon in gebruik heeft of waar hij een zakelijk recht op heeft. Van alle schermen kunnen afdrukken worden gemaakt. 4 U., 1 .4s. Gebruikersprogramma 's Hoewel nagenoeg alle gegevens interactief zijn op te vragen, is dit voor een aantal vraagstellingen niet de juiste weg. Dit is vooral het geval, indien het om een grote hoeveelheid gegevens ineens gaat of om geagre- geerde informatie. Met behulp van een eenvoudige maar krachtige raadpleegtaal kunnen deze vragen vaak wel worden beantwoord. Hiermee kunnen de gewenste ge gevens opgevraagd, bewerkt en uiteindelijk in de juiste vorm en lay-out worden gepresenteerd. Omdat deze programma's over het algemeen zeer veel gegevens moeten verwerken, die vaak niet direct toegankelijk zijn, kunnen ze de interactieve raadpleegsnelheid sterk om- laagbrengen. Derhalve mogen ze slechts 's nachts wor den gedraaid en is de uitvoer gebonden aan lijsten op papier of tape. Specifieke toepassingsprogramma 's Sommige vraagstellingen zijn zo veelomvattend, dat ook de raadpleegtaal niet toereikend is. Hiervoor wordt dan speciale COBOL-programmatuur ontwikkeld. Meestal gaat het dan om het aanleveren van mutaties welke heb ben plaatsgevonden, om extracties en bevriezingen van historische gegevens, en om het uitvoeren van complete berekeningen. Gegevens overbrengen via datalijn naar andere syste men Door het aanleggen van computernetwerken wordt het mogelijk gegevens van het ene systeem naar het andere over te zenden. Op deze mannier onttrekt de dienst Woonruimtezaken in Rotterdam automatisch eigen- domsgegevens aan het AVS op het moment dat haar eigen systeem deze gegevens nodig heeft (fig. 5). Fig. 4. Fig. 5. Thematische kaarten Door een gecombineerd gebruik van zowel objectcoördi naten, perceelscoördinaten en lijnsegmenten kunnen gegevens, die met behulp van een gebruikersprogram ma zijn geselecteerd, worden weergegeven in de vorm van thematische kaarten. Twee soorten thematische kaarten kunnen worden onderscheiden: - kaarten die gegevens op objectniveau weergeven met behulp van puntsymbolen (fig. 6); - kaarten die geagregeerde informatie tonen op basis van een van de verschillende niveaus van de territo riale indeling. Er zijn kaarten mogelijk van blok- tot en met wijkniveau. Hierbij wordt gebruik gemaakt van zowel punt- als vlaksymbolen (fig. 7). Ook is het mo gelijk gegevens uit andere systemen, mits die kunnen worden gekoppeld met het AVS, in de vorm van kaarten weer te geven. NGT GEODESIA 85 287

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 13