publikaties DE TOPOGRAFISCHE DIENST IN EEN NIEUW GEBOUW De spreiding van de rijksdiensten heeft onder meer tot gevolg ge had, dat de Topografische Dienst is verplaatst van Delft naar Emmen. In Delft is nog wel een dependance gevestigd (Westvest 11), waar nog ongeveer 30 medewerkers de gelegenheid krijgen hun carrière te beëindigen en daarbij hun ervaring nog ten nutte van de topografische kaart te stellen. In deze dependance is ook een verkooppunt voor de kaarten gevestigd. Het hoofdkantoor van de Dienst is thans gevestigd in Emmen aan het Bendienplein 5, een minuut of zeven lopen vanaf het station. De verhuizing was vastgesteld op 15 oktober 1984, maar deze grootscheepse verplaatsing is uiteraard niet op één dag uitgevoerd, doch in fasen. De officiële opening heeft op 20 juni 1985 plaatsge had en de dag daarna is een ,,open huis" gehouden. Mr. Pieter van Vollenhoven was uitgenodigd de opening te verrich ten. Daartoe waren op donderdag 20 juni in de drukkerij van de Dienst in het geheel nieuw opgetrokken gebouw ruim 500 personen verzameld, bestaande uit vertegenwoordigers van het Ministerie van Defensie en de Landmachtstaf, vele genodigden als vertegen woordigers van overheidsinstellingen en particuliere bedrijven, be nevens het voltallige personeel met hun partners en een flink aantal gepensioneerde medewerkers met hun gezinsleden. De gehele ge beurtenis kon door de aanwezigen uitstekend worden gevolgd, doordat televisie-monitoren waren geplaatst, die waren verbonden met diverse camera's. De directeur, drs. P. W. Geudeke opende de bijeenkomst met een korte toespraak, waarin hij onder meer de problemen noemde, die verbonden zijn aan de verplaatsing van personeel en apparatuur. Ook releveerde hij de vele en omvangrijke maatregelen nodig om een nieuw gebouw van de grond te krijgen. Aan het slot van zijn inleiding nodigde hij mr. Pieter van Vollenhoven uit het gebouw officieel te openen. Deze verrichtte na een korte speech, waarin hij het belang van de kartografie en de topografische kaarten in het bij zonder belichtte, de opening door een van de nieuwe drukpersen te starten, waarop de laatste twee drukgangen voor het blad 17H- Emmen, 1 25 000, werden uitgevoerd. Na deze handeling maakten de gasten een rondgang door het gebouw, waarbij onder meer kort aandacht werd besteed aan de fotogrammetrie, de automatisering, de kartografie en de reproduktiefotografie. Als speciale attractie werd de steendruk nog eens gedemonstreerd. Deze demonstratie van de reeds lang verlaten druktechniek werd door de aanwezigen zeer geapprecieerd. Tot slot van deze openingsbijeenkomst werd een receptie gehou den, waarbij een aantal fraaie cadeaus werd aangeboden, begeleid door een kort woord. Zo sprak prof. dr. F. J. Ormeling sr., vice-president van de Interna tional Cartographic Association, en noemde daarbij de nieuwe ont wikkelingen in de kartografie, zoals de digitale technieken, en bena drukte ook het belang van de produktie van de civiele topografische kaarten naast de militaire. Hij sprak mede namens de buitenlandse collega's de hoop uit, dat de medewerkers van de Topografische Dienst zich in Emmen, de ,,stad in het groen", goed thuis zullen voelen. De schout-bij-nacht L. H. van Opstal, chef der Hydrografie, bood een fraaie koperplaat aan, maar merkte in zijn toespraakje op, dat hij liever had gezien dat de Topografische Dienst in Delft was ge bleven, vooral met het oog op de nauwe samenwerking van de bei de diensten. De burgemeester van Emmen, de heer Ouwerkerk, bracht naar voren, dat hij zeer ingenomen was met deze nieuwe vestiging in zijn Mr. Pieter van Vollenhoven verrichtte de opening van het gebouw door de laatste twee drukgangen van het blad 17H-Emmen te star ten. NGT GEODESIA 85 gemeente, maar kon niet nalaten op te merken, dat Emmen op veel meer overplaatsingen vanuit het westen naar zijn gemeente rekende. Het ,,open huis", de volgende dag, trok zeer veel belangstelling. Was het gedurende de ochtenduren nog vrij rustig deze uren waren vrijgehouden voor medewerkers van bevriende bedrijven 's middags en 's avonds, toen veel inwoners van Emmen op bezoek kwamen, liep het storm. Tussen twee uur 's middags en half negen 's avonds kwamen ruim 5 000 personen eens kijken wat er in dat nieuwe gebouw gebeurde. De medewerkers van de Dienst vertel den met veel enthousiasme hoe hun fraaie produkt tot stand komt en gaven daarmee meer bekendheid aan de topografische kaart en de verkrijgbaarheid ervan, evenals van de luchtfoto's en andere ver wante werken, zoals de Atlas van Nederland. L. van Zuylen PRECISE LEVELLING. CONTRIBUTIONS TO THE WORK SHOP ON PRECISE LEVELLING H. Pelzer and W. Niemeier (Editors). Dümmlerbuch 7856. Ferd-Dümmlers Verlag, Bonn 1984. Inleiding Dit boek is een bundeling van de papers die zijn gepresenteerd tij dens de Workshop on Precise Levelling die in maart 1983 is gehou den in Hannover. In de inleiding wordt vermeld wat de aanleiding is geweest om deze workshop te organiseren: Nauwkeurigheidswaterpassing is een van de nauwkeurigste geode tische meettechnieken. Gezien de wijze van meten is waterpassing echter uitermate gevoelig voor systematische fouten. Het elimine ren daarvan is sinds lang een van de belangrijkste problemen ge weest. En dat probleem leek te zijn opgelost. In de laatste tijd zijn er echter aanwijzingen dat de resultaten van waterpassingen toch meer door systematische fouten zouden kunnen zijn beïnvloed dan werd aangenomen. Daardoor kwam de idee op onderzoekers en mensen uit de praktijk samen te brengen en te laten discussiëren over de huidige stand van de kennis in deze. De volgende thema's zijn aan de orde geweest: Equipment for precise levelling; Refraction and other systematic effects in levelling; Theory of errors in levelling networks; Application of levelling to the determination of recent crustal movements. Het aantal papers dat is gepresenteerd, bedraagt 38; de verdeling over de vier thema's is 15-9-9-5. Het is niet mogelijk om binnen de ruimte die gewoonlijk voor een boekbespreking wordt gebruikt, een uitputtend overzicht te geven van alles wat aan de orde is gesteld. In het hierna volgende worden slechts enkele zaken genoemd, die zeker voor het waterpassen met hoge nauwkeurigheid in Nederland van belang zijn. Apparatuur Pelzer opent met een overzicht over het effect van toevallige en systematische instrumentele fouten bij nauwkeurigheidswaterpas sing. De volgende foutenbronnen zijn aangestipt: temperatuur (met effect op instrument en waterpasbaak, refractie), aardmagne tisme en onregelmatigheden in de baakverdeling. Door anderen wordt nader ingegaan op deze aspecten. Magnetisme In Duitsland wordt het primaire waterpasnet, met een lengte van ongeveer 20 000 km, opnieuw gewaterpast. Beckers rapporteert, dat de eerste resultaten van 1980 systematische afwijkingen ver toonden in een aantal lijnen vergeleken met vroegere waterpassin gen, en dat de kringsluitfouten veel te groot waren. Bijvoorbeeld: een kring in Rheinland-Pfalz met een lengte van 250 km had een kringsluitfout van 253 mm, terwijl de tolerans ongeveer 70 mm is. Na een onderzoek is de volgende verklaring gevonden: de gebruik te automatische waterpasinstrumenten van het type Zeiss Ni 1 zijn gevoelig voor aardmagnetisme. Meerdere auteurs beschrijven hun onderzoeken naar magnetische invloeden op de Ni 1 en andere automatische waterpasinstrumen ten. Leitz (van Carl Zeiss, Oberkochen) beschrijft wat de fabrikant heeft gedaan na de eerste verontrustende meldingen. Op grond van nader onderzoek is gevonden, dat de oorzaak ligt in de metalen draden waaraan de compensator van de Ni 1 is opge- 295

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 21