Politiek beïnvloeden Onder dit hoofd worden een aantal zaken aan de orde gesteld, die de afhankelijkheid aangeven bij het doen van uitgaven voor kaartvervaardiging, en nu, wat actue ler, het opzetten van (basis)informatiesystemen. Afhan kelijkheid van hetpolitieke apparaat", van datgene wat in de publieke opinieJekker" ligt. Puur landmeetkundig werk spreekt niet zo aan, je zult dus op zoek moeten gaan naar mogelijke openingen, en maatschappelijke stromingen nauwlettend moeten volgen. Dubbeld: Het is zeker zaak om een grote overtuigings kracht te ontwikkelen in de richting van bestuurders, omdat er grote bedragen zijn gemoeid bij het opzetten en bijhouden van basiskaarten en in het algemeen van basisinformatie. Kosten- en batenanalyse en bedrijfs economische aspecten zijn hier vanzelfsprekend weer aan de orde. Het maken van een bestemmingsplan en de uitvoering daarvan is een veel duidelijker produkt, zodat daar de kosten van het landmeetkundig werk geen pro bleem geven. Binnen de gemeentelijke grondbedrijven wordt onder druk van de huidige economische situatie overal gewerkt aan een bedrijfsinformatiesysteem, met het doel inzicht, ook op termijn, te verkrijgen in de finan ciële positie van het grondbedrijf. Ten behoeve daarvan kan de landmeter veel informatie verzorgen. Hierbij is het gemakkelijk het belang van informatieverschaffing aan te tonen, waardoor ook de financiële middelen van zelf beschikbaar komen. Boeije: Niet alleen in de richting van het college van B en W, maar ook in de richting van directies van de eigen dienst zul je je creatief moeten opstellen. Hierbij valt te denken aan instanties als het NIDIG en de VNG (Vereni ging van Nederlandse Gemeenten). De rapporten van het SSVI zijn, mits goed gelezen, voldoende duidelijk. Dubbeld: Inderdaad sorteert een bezoek van een direc teur aan een studiedag over het onderwerp (bijvoorbeeld „Bestuurlijke Informatie", red.) meer effect, dan een rapport van de eigen afdeling landmeten. Janssen: Ik wil op deze plek even teruggrijpen op de eer der genoemde kadastrale informatie. Die is helemaal niet meer ter sprake gekomen en dat is geen goede zaak. Er zit namelijk voor de gemeentelijke landmeetkundige ook een entree in tot de informatievoorziening, zeker als het Kadaster over enige jaren geheel zal zijn geautomati seerd. Daar zul je je als gemeente op moeten voorberei den. Bovendien is die ingang de landmeter op het lijf ge schreven. Janssen: informatievoorziening is de landmeter op het lijf geschreven 282 Toekomst Welke initiatieven zouden moeten worden ontwikkeld om voor de gemeentelijke landmeetkundige voldoende werkterrein te behouden Janssen: Behoud van werk is een algemeen probleem en is daarom ook niet het juiste uitgangspunt als je praat over de toekomst van de landmeetkunde. Je moet uit gaan van de dienstbaarheid aan de gemeenschap en de zorg dat die rendabel is en blijft. Daarvoor is het nodig je (vak)kennis op peil te houden en nieuwe ontwikke lingen te volgen, contact te houden met de wetenschap en zelf te zorgen voor de praktische toepassing van de bereikte (aangereikte) resultaten. Hierbij denk ik bijvoor beeld aan de uitstekende analyse die prof. Van Wely heeft gemaakt van de landmeetkundige in de maat schappij*), en het werk van prof. Bogaerts in de vast goedregistratie en -informatie. Boeije: Ook kun je inhaken op de activiteiten van de af deling IBA (Informatiebeleid, Beleidsanalyse en Auto matisering, red.) van de VNG, zij het dat daarbij voor namelijk bestuurs- en beleidszaken worden behandeld. Technische zaken blijven daarbij achter. In het algemeen wordt echter wel aangegeven, dat je moet starten met basisinformatiesystemen, waaronder vastgoedsyste men. Dat is heel belangrijk, want daarmee wapen je je tegen al te grote invloed van particuliere bureaus en computerleveranciers, die heel graag van deelsystemen uitgaan. Die zijn moeilijk inpasbaar in de gehele organi satie, en lossen alleen technische problemen op. Dubbeld: Ik ben het met beiden geheel eens. Het be langrijkste is te zorgen, dat de landmeetkundige kennis binnen de gemeente meer wordt benut. Laat men zich hierbij vooral bewust zijn van het kostenaspect. Niet al leen in de zin van zo efficiënt mogelijk werken, maar vooral in het zich manifesteren waar nog voldoende fi nanciële middelen aanwezig zijn. Om dat te bereiken zal men de bereidheid moeten hebben zich, meer dan ooit, verder te bekwamen en te verdiepen in het gehele ruim telijke ordeningsproces en wat de bijdrage van de land meter hierin kan zijn. Er is hiervoor voldoende gelegen heid door het bezoeken van studiedagen of het volgen van cursussen. Vastgoedinformatie is voor mensen buiten ons vakgebied geen duidelijke zaak. In het meest gun stige geval worden associaties met het vak van makelaar opgeroepen. De beleidsvelden die door vastgoedinformatie worden gevoed, zijn daarentegen wèl duidelijk: ruimtelijke ordening; stadsvernieuwing; woningbouw; woningbehoefte; belastingheffing. Het is daarom jammer, dat wij voor „vastgoed informatie" nooit een duidelijker term hebben ge vonden. Geodesia 1979, p. 402. De plaats van de landmeetkunde. NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 8