Het Administratief Vastgoed Systeem (AVS) van de gemeente Rotterdam door P. F. HUkhuysen en L. van Alphen, beiden werk zaam bij de Stafafdeling Basisinformatie van de Ge meente Rotterdam. 1. Inleiding De laatste jaren is er een toenemende belangstelling te constateren voor de gemeentelijke (vastgoed)informa- tievoorziening als hulpmiddel bij het openbaar bestuur. Een goede informatievoorziening is een van de vereisten om dat bestuur bij de uitoefening van zijn taken te onder steunen. Onlangs werd in Den Haag in Europees ver band het Urban Data Management Symposium aan deze problematiek gewijd. In de gemeente Rotterdam is het belang van een compleet actueel vastgoedinforma tiesysteem enkele jaren geleden ook ingezien en heeft daar geresulteerd in de vorming van een afdeling die werd belast met de verzameling, bewerking en verstrek king van basisinformatie. Inmiddels is een modern interactief Administratief Vast goed Systeem (AVS) tot stand gekomen, waarvan enke le aspecten in dit artikel aan de orde zullen komen, met name de ontwikkeling, het beheer en het gebruik van het ontwikkelde systeem. De ontwikkeling zal in een be scheiden historisch perspectief worden geplaatst; daar naast zal worden ingegaan op de actuele en de voor de toekomst te verwachten ontwikkelingen. Als bepalende factor voor het beheer zal de organisatie van de stafafde ling aan de orde komen. Omdat het gebruik van de op geslagen informatie het uiteindelijke doel van een vast goedsysteem is, zal hieraan ook de nodige aandacht worden besteed. Dit artikel geeft enige feitelijke gegevens als achtergrond voor de rede, die dr. J. M. Linthorst namens de VNG in oktober a.s. op het NGL congres zal houden. Tevens zullen tijdens dit congres doorlopende demonstraties van het AVS plaatsvinden in de expositieruimte. Dit arti kel beoogt eveneens een aanvulling te zijn op de eerder in NGT Geodesia verschenen publikaties over het ARTOL-systeem, waarbij het ging om het grafische ge deelte in de vastgoedinformatievoorziening. De auteurs van dit artikel zijn beiden werkzaam bij de Stafafdeling Basisinformatie (SB) en belast met ener zijds het databeheer en de gegevensverstrekking en anderzijds met de ontwikkeling en het onderzoek op dit terrein. Hoewel deze twee taken logisch zijn gescheiden, vindt in de praktijk een nauwe samenwerking plaats, te meer daar in het verleden is gebleken, dat deze schei ding leidt tot een kwalitatieve en kwantitatieve tekort koming in de informatievoorziening. Vanuit beider ach tergrond is dit artikel geschreven. 2. Informatiebeleid In dit hoofdstuk wordt globaal ingegaan op enkele as pecten van het informatiebeleid van de gemeente Rot terdam, omdat dit beleid bepalend is voor de plaats en het functioneren van de Stafafdeling Basisinformatie. In formatievoorziening is naast financiering, regelgeving (wetten, voorschriften) en organisatie (inclusief perso neel) een van de beleidshulpmiddelen. Informatiebeleid is derhalve een onderdeel van het totale middelenbeleid. Conform de filosofie die in „Besturen met informatie" Groene reeks no. 76 VNG staat aangegeven, wordt in NGT GEODESIA 85 J Rotterdam op de volgende twee manieren naar structu rering van het informatiebeleid gestreefd: - Structurering per beleidsterrein voorbeeld van beleidsterreinen zijn: Volkshuisves ting, Grondbeheer en Onderwijs; - Structurering per kristallisatiepunt kristallisatiepunten zijn de zgn. basisregistratiesyste men, te weten: Bevolking, Maatschappelijke objec ten en Vastgoed (fig. 1). BEVOLKING VASTGOED MIDDELEN AKTIVITEITEN Fig. 1. Dit laatste betekent, dat het vastgoedsysteem een be langrijke rol speelt in het gemeentelijk informatiebeleid. Tot 1980 werd door het Gemeentelijk Reken Centrum gewerkt aan de automatisering van het bevolkingssys teem, het sociale uitkeringssysteem enz. Omstreeks deze tijd werden de tekortkomingen van een door auto matiseringsdeskundigen gestuurde aanpak zichtbaar. Daarom werd besloten de verantwoording betreffende ontwikkeling en beheer van informatiesystemen bij de informatiegebruikers te leggen. Zo werden alle stuur- (praat)groepen op het gebied van informatievoorziening opgeheven. Tegelijkertijd werd toegelaten, dat bij de verschillende gemeentelijke diensten minicomputers werden aangeschaft. Ten behoeve van de vastgoed(basis)informatievoorzie- ning werd SB geformeerd, die verantwoordelijk werd ge steld voor het beheer en de ontwikkeling van het AVS. 283

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 9