De invloed van turbulentie op een laserstraal in een gesloten ruimte zij behalve brandmerk of boekingsnummer feitelijke ge gevens, zoals type en inrichting van deze zaken. In de bijhoudingsprocedure van deze registraties zullen de belanghebbenden ook in kennis worden gesteld van het resultaat van de bijhouding. Zij kunnen ook hiertegen opkomen. De procedure zoals die geldt voor de bijhou ding van de kadastrale registratie en kadastrale kaarten, is hier van overeenkomstige toepassing. Hoofdstuk 7. Verstrekking van inlichtingen; kadastraal recht De informatieverstrekking is in dit hoofdstuk expliciet en op een overzichtelijke wijze geregeld. Hiermede is vol daan aan een verlangen van de Staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken als coördinerend bewindsman voor de geautomatiseerde informatievoorziening in de openbare sector. De regeling omtrent de verstrekking van inlich tingen voldoet aan hetgeen de Wet Openbaarheid van Bestuur nastreeft. Regelen omtrent de vergoedingen (kadastraal recht) die aan de Staat zijn verschuldigd voor het verrichten van werkzaamheden, zijn opgenomen in de artikelen 107 - 109. Zij komen overeen met die van de thans geldende wet kadastraal recht (Stb. 1963, 352). Hoofdstuk 8. Overige en slotbepalingen Dit slothoofdstuk houdt onder meer in de bevoegdheid van de Rijksdienst om in bepaalde gevallen de kadastrale aanduiding en grootte van percelen opnieuw vast te stel len en kennelijke misslagen ambtshalve te herstellen. De „vernieuwing" van de kadastrale kaart, waarbij deze op een andere kaartschaal wordt gebracht, is een geval waarbij de kadastrale aanduiding en de grootte van per celen opnieuw kunnen worden vastgesteld. 1. Inleiding De meest voor de hand liggende toepassing van de laser is wellicht de laserstraal als referentie bij aligneren. Door afwijkingen ten opzichte van de referentielijn te meten, kan ook de verplaatsing van punten worden bepaald. De laserstraal biedt hierdoor de mogelijkheid voor een conti nue meting van de deformatie van een object. Bij toe passing van lasers heeft men vaak last van turbulentie van de lucht, die de laserstraal doet fluctueren, speciaal in de buitenlucht. Het is zeer ingewikkeld om deter ministische formules af te leiden voor de invloed van meteorologische omstandigheden op de nauwkeurig heid van de meting. Immers, zowel de gerichtheid als de In het voorlaatste artikel van het ontwerp (artikel 115) wordt, evenals dit geschiedt voor de openbare registers in artikel 3.1.2.11, eerste en tweede lid Nieuw Burgerlijk Wetboek, een regeling gegeven met betrekking tot de aansprakelijkheid van de Staat voor misslagen begaan bij de bijwerking en bij de verstrekking van inlichtingen uit de diverse registraties cum annexis. Als citeertitel voor deze wet is gekozen „Kadasterwet", ofschoon de onderhavige wet ook regelen geeft omtrent de openbare registers en omtrent de registraties van schepen en luchtvaartuigen. Dit in navolging van de Staatscommis sie inzake het Kadaster. De verbondenheid met vooral afdeling 3.1.2 Nieuw Bur gerlijk Wetboek brengt met zich mede, dat de inwerking treding van de Kadasterwet afhankelijk is van die van de desbetreffende Boeken van het Nieuw Burgerlijk Wet boek. Blijkens een afspraak met de Vaste Commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer op 28 juni 1984 (Stcrt. 1984, 128) zal het voorlopig verslag verschijnen in het begin van 1986. Literatuur De Haan, P., Op Goede Gronden, p. 16 e.v. Luyten, E. A. A., WPNR 5620 (1982). Rijtma, H. J., NGT Geodesia 1982, p. 153 e.v. Moor, C. W., NGT Geodesia 1982, p. 159 e.v. Rapport VNG in de Nederlandse Gemeente 1983, p. 93 e.v. Van Velten, A. A., Vastgoed 83/7, p. 230 e.v. en Vastgoed 83/8, p. 262 e.v. Rapport Commissie Kadasterwet KNB opgenomen in WPNR 5661 (1983). Van Velten, A. A., Kwartaalbericht Nieuwe BW 1984/2, p. 53 e.v. Kwakernaak, E., BR 1984, p. 475 e.v. De Haan, P., Jubileumuitgave t.g.v. het 100-jarig bestaan van de Vereniging Kadaster en Landmeetkunde, p. 23 e.v. coherentie van de laserbundel worden gemakkelijk ver stoord door de aanwezigheid van thermische turbulen ties. Een turbulente atmosfeer is een inhomogeen medium, waarin de brekingsindex een functie is van plaats en tijd en men kan haar opvatten als een verzameling van een groot aantal gebiedjes met verschillende afmetingen, „eddies" genaamd, waarin de brekingsindex afwijkt van het gemiddelde. Als de laserstraal zich in zo'n medium voortplant, veroorzaken deze „eddies" stochastische variaties in amplitude en fase van het signaal. Deze lei den tot een aantal effecten, die de resultaten van een laser aligneer systeem nadelig beïnvloeden, zoals: door Dr. eng. Janusz Kwiecien, Academie voor Technologie en Landbouw in Byd- goszcs (Polen), tijdelijk gedetacheerd bij de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY The influence of turbulence on laser alignment In the paper the influence of thermal turbulence on laser alignment is described, especially with respect to horizontal deformations. The necessary formulae and a new method for determining the turbulence parameter are presented. 392 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 12