De ontwerp-Kadasterwet*) a nederlands geodetisch tijdschrift door mr. ir. J. L. G. Henssen, directeur Juridische Zaken en Vastgoedinformatie bij de hoofddirectie van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. 1. Inleiding Daar vele lezers van dit tijdschrift de een meer dan de ander in de toekomst met de Kadasterwet te maken zullen krijgen, voldoe ik gaarne aan het verzoek van de redactie om een overzicht te geven van de inhoud van de ontwerp-Kadasterwet, die in het zittingsjaar 1981 - 1982, onder no. 17 496 (4 en 5) bij de Tweede Kamer is inge diend. Omdat de in de ontwerp-Kadasterwet opgeno men regelen met betrekking tot de openbare registers voor registergoederen en het Kadaster nauw verbonden zijn met die in het Nieuw Burgerlijk Wetboek, is dit ont werp samen met het vierde gedeelte van de Invoerings wet Boeken 3-6 van het Nieuw Burgerlijk Wetboek inge diend. Gelet op mijn betrokkenheid bij dit wetsontwerp wil ik, mede met instemming van de redactie van dit tijdschrift, niet ingaan op reeds kenbaar gemaakte kritische opmer kingen op het ontwerp noch commentaar leveren. 2. Ontwikkelingen bij het Kadaster Tot nu toe wordt de wettelijke basis van het Kadaster ge vormd door de Wet op de Grondbelasting. Immers, het Kadaster is als informatiebron voor gegevens van de grond in het begin van de 19e eeuw ingesteld ten be hoeve van een rechtvaardige heffing van grondbelas ting. Al spoedig na de invoering van het Kadaster (1832) bleken de kadastrale kenmerken een uitstekend middel om in akten en andere stukken, grond op een speciale, korte en eenduidige manier aan te duiden. Tevens gin gen deze kenmerken het middel bij uitstek vormen om de openbare registers, waarin rechtsfeiten met betrek king tot onroerende zaken werden gepubliceerd, snel en efficiënt te kunnen raadplegen. Sedert haar ontstaan zijn de fiscale doelstellingen van het Kadaster overvleugeld door die van de bevordering van de rechtszekerheid. Thans is het zwaartepunt van de betekenis van het Kadaster komen te liggen bij de func tie die het heeft als informatiebron van gegevens van on roerende zaken voor verschillende doeleinden (meerdoe- Behoudens een geringe wijziging heeft publikatie over dit onder werp ook plaatsgevonden in het tijdschrift Bouwrecht, 22e jaar gang no. 7, juli 1985. lenkadaster). Steeds meer is in wettelijke voorschriften opgenomen, dat bij de uitvoering daarvan gebruik dient te worden gemaakt van in de kadastrale registers voor komende gegevens en/of van kadastrale kaarten. De kadastrale registratie is ook op een overzichtelijke wijze gegevens gaan opnemen omtrent de publiekrechtelijke rechtstoestand. In de ontwikkeling van de activiteiten van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers past sinds 1924 de betrokkenheid bij uitvoering van ruilverkavelingen en landinrichtingsprojecten. De bijdrage van de ingenieur van het Kadaster heeft vooral betrekking op de kadas trale registratieve en landmeetkundige werkzaamheden, alsmede die met betrekking tot de herverkaveling van gronden, waarbij het accent valt op het plan van toe deling. Sedert 1975 is het Kadaster ook belast met de vervaardi ging van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN). Met deze kaart wordt een goede communicatie bevorderd tussen kaartvervaardigers, ontwerpers en uit voerders van bestemmingsplannen en civiel- en cultuur technische werkers, leidingbeheerders en al degenen die zich bezighouden met hetgeen aan de grond is verbon den. Daar ook de uitvoeringsaspecten van de openbare regis ters, die bestemd zijn om rechtsfeiten betreffende regis tergoederen te publiceren, in de Kadasterwet worden behandeld, wordt er hier op gewezen dat de verbetering van de derden bescherming in het hier te lande vige rende negatieve stelsel van de openbare registers conse quenties heeft op de aard en inrichting van de door de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te houden openbare registers. In het kader van de ontwikkelingen bij het Kadaster merk ik tenslotte nog op, dat deze Dienst en zijn gegevens een belangrijke rol spelen in de coördinatie van de vast goedinformatie, voor welke coördinatie in 1984 is aan gewezen de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, die ook politiek verantwoor delijk is voor de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. Hij zal zich laten adviseren door de bij Konink lijk Besluit van 1984 (Stb. 193) ingestelde voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie. 386 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 4