De hierboven aangestipte ontwikkelingen en de huidige te smalle wettelijke basis (Wet op de Grondbelasting) maakten het noodzakelijk om tot een nieuwe wettelijke basis van de taak en werkzaamheden van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te geraken. Bij de huidige ontwerp-Kadasterwet is rekening gehouden met de lijn die door de Staatscommissie inzake het Kadaster (ingesteld bij Koninklijk Besluit van 12 augustus 1956, no. 35) in haar rapport, uitgegeven door de Staats uitgeverij in 1965, is aangegeven. Natuurlijk zijn gerecht vaardigde desiderata van derden in het ontwerp ver werkt. 3. Uitgangspunten van de ontwerp-Kadasterwet a. In het ontwerp zijn de taken die de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers thans heeft, op genomen en uitgewerkt. De codificatie van overal verspreide en in allerlei vormen voorkomende regelin gen en voorschriften betreffende kadastrale activitei ten, is nagestreefd ter bevordering van de overzichte lijkheid van de materie. Bepaalde activiteiten hebben thans een wettelijke basis gekregen, welke voorheen niet bestond. b. Taken en activiteiten die andere wetten in formele zin aan de Dienst opdragen, zijn in verband met de aard van de in andere wetten behandelde materie, niet in de Kadasterwet opgenomen, mede om doublures te voorkomen. c. Daar een materiematige en organisatorische verbon denheid tussen de openbare registers voor rechtsfei- ten inzake onderscheidelijk onroerende zaken, sche pen en luchtvaartuigen (registergoederen) bestaat, alsmede tussen de openbare registers voor onroeren de zaken aan de ene en de kadastrale administratie aan de andere kant, vindt de behandeling van de uit voeringsaspecten van de openbare registers voor on roerende zaken, van de schepen en de luchtvaartui gen en het Kadaster in dit éne ontwerp van wet plaats. De overzichtelijkheid is hiermede gediend. Vooral de wisselwerking die tussen de openbare re gisters en de kadastrale registratie bestaat, maakt de regeling van de desbetreffende materie in één wet noodzakelijk. d. In het ontwerp is ook rekening gehouden met de eisen waaraan moet worden voldaan, wil het Kadas ter verantwoord functioneren als informatiebron voor gegevens van onroerende zaken. Daar naar mijn me ning bij de lezers van dit tijdschrift meer interesse uit gaat naar onroerende zaken dan naar schepen en luchtvaartuigen, zullen de laatstgenoemde twee soorten registergoederen in het vervolg slechts ter loops worden aangestipt. e. Als eisen waaraan moet worden voldaan, wil het kadastrale informatiesysteem verantwoord werken, worden genoemd: 1. eenduidigheid van de kadastrale aanduiding van de onroerende zaken; 2. actualiteit van gegevens betreffende onroerende zaken en rechten waaraan deze zijn onderworpen; 3. continuïteit van het gegevensbestand; 4. juistheid, volledigheid en betrouwbaarheid van de gegevens; 5. doeltreffende raadpleegbaarheid van gegevens betreffende de onroerende zaken; 6. een open-ended registratiesysteem, d.w.z. dat het Kadaster (registers en kaarten) zodanig wordt op gezet, dat nog andere dan de huidige gegevens kunnen worden opgenomen. 4. Het ontwerp in hoofdlijnen De wet bestaat uit acht hoofdstukken, te weten: Hoofdstuk 1 Algemene bepalingen. Hoofdstuk 2 Openbare registers voor registergoederen. Hoofdstuk 3 Kadastrale registratie, kaartenbestand, daaraan ten grondslag liggende beschei den en het net van coördinaatpunten. Hoofdstuk 4 Bijwerking van de kadastrale registratie, het kaartenbestand en het net van coördi naatpunten. Hoofdstuk 5 Registratie voor schepen. Hoofdstuk 6 Registratie voor luchtvaartuigen. Hoofdstuk 7 Verstrekking van inlichtingen; kadastraal recht. Hoofdstuk 8 Overige en slotbepalingen. Hoofdstuk 1. Algemene bepalingen Daar in de wet op verschillende plaatsen sprake is van percelen en perceelsvorming, was het noodzakelijk een definitie van perceel op te nemen. Artikel 1, onder 1, sub c vermeldt, dat onder perceel wordt verstaan een deel van het Nederlands grondgebied van welk deel de Rijks dienst de Rijksdienst van het Kadaster en de Open bare Registers) de begrenzing met behulp van landmeet kundige gegevens heeft vastgelegd op grond van gege vens betreffende de rechtstoestand, bestemming en het gebruik en dat door zijn kadastrale aanduiding is geken merkt. Tot op heden is de kadastrale aanduiding van percelen: kadastrale gemeente, sectie, nummer. De coördinatie van de vastgoedinformatie zou met zich mee kunnen brengen, dat men op een andere dan de gebruikelijke wijze de percelen kadastraal aanduidt. Om op deze ont wikkeling zo snel mogelijk te kunnen inspelen, is in arti kel 2 bepaald dat bij of krachtens Algemene Maatregel van Bestuur regelen worden gesteld omtrent de wijze van kadastrale aanduiding. In artikel 3 staan de taken vermeld, die de Rijksdienst mede in het belang van de rechtszekerheid heeft: a. het houden van openbare registers, waarin feiten die voor de rechtstoestand van registergoederen van be lang zijn, worden ingeschreven; b. het houden en bijwerken van kadastrale kaarten en daaraan ten grondslag liggende bescheiden, zodanig dat zij gezamenlijk de rechtstoestand en de feitelijke gesteldheid van onroerende zaken, alsmede de rechtstoestand van beperkte rechten waaraan die za ken zijn onderworpen, volgens de bij de Rijksdienst bekende gegevens weergeven; c. het vervaardigen, houden en bijwerken van een grootschalige basiskaart van Nederland en, indien artikel 50, eerste lid, tweede zin, toepassing heeft ge vonden, van de aldaar bedoelde kaarten; d. het in stand houden van een net van coördinaat- punten in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting, bestaande uit punten van de eerste, tweede en derde orde, alsmede uit hoofdpunten; e. het houden en bijhouden van een registratie voor schepen; f. het houden en bijhouden van een registratie voor luchtvaartuigen, en g. het verstrekken van inlichtingen omtrent gegevens, door de Rijksdienst verkregen in het kader van vervul ling van de hem opgedragen taken. De vermelde taken richten zich zowel op het houden van een stelsel dat de rechtszekerheid dient als op het effi ciënt laten functioneren van een informatiesysteem. In NGT GEODESIA 85 387

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 5