Het eerste jaar van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie*) NGL tijd voor mij zo boeiend geweest. Natuurlijk heeft een en ander ook veel vrije tijd gekost, maar dat heb ik er graag voor overgehad. Het is moeilijk om mensen te vinden die dergelijke functies willen vervullen, toch wil ik alle collega's en dan vooral de jongere er nog eens op wijzen, dat het meedraaien in een organisatie zoals het NGL, uiterst leerzaam is. Vaak zijn er mensen nodig die in het NGL activiteiten organiseren, zoals rayonbijeen komsten enz. Ik kan maar één advies meegeven: als u wordt gevraagd voor een of andere functie in het NGL, zeg dan niet te snel nee, maar draai eens een paar jaar mee; het is ontzettend goed voor het vergroten van uw vakkennis. Persoonlijk kan ik er alleen nog maar aan toevoegen: be dankt VVL, dat ik tien jaar geleden goed werd bevonden zitting te nemen in het bestuur van het NGL. Een aantal deelnemers van het alternatieve programma begint zich misschien af te vragen of ik vergeten ben, dat ze hier ook aanwezig zijn, maar niets is minder waar. Hoe kan het ook anders, want door uw aanwezigheid in deze zaal geeft u een bijzonder accent aan deze bijeen komst. Ook voor u is er weer een zeer aantrekkelijk pro gramma uitgestippeld door het altijd weer zeer actieve comité. Vandaag gaat u naar Amerongen en ik kan u verzekeren, dat dit de mooiste dag van het programma zal worden! Het is helaas niet toegestaan, dat ik nu voor alle aanwezigen wat meer ga vertellen over hetgeen u daar te zien zult krijgen. In ieder geval waardeer ik het bijzonder, dat het organisatiecomité ter gelegenheid van mijn afscheid een bezoek aan mijn geboorteplaats op het programma heeft gezet! Ik maak van de gelegenheid gebruik om de dames van het organisatiecomité te danken voor het vele werk dat ze weer hebben verricht om dit programma samen te stellen. Een klein beetje heb ik achter de schermen mo gen kijken, per slot van rekening ben ik toch de voor zitter niet waar, en heb ik kunnen constateren dat u veel werk hebt verricht om dit alternatieve programma samen te stellen! Bedankt voor het vele voorbereidende werk en veel succes deze dagen. Het wordt hoog tijd dat we gaan beginnen aan ons pro gramma. Ik wens u allen, inleiders, congresgangers en exposanten, een goed congres toe. Ik verklaar hiermee het congres voor geopend. door drs. D. F. van der Mei, voorzitter van de voorlopige Raad voor Vastgoed informatie. Met genoegen zal Ik in deze inleiding ingaan op de volgende onder werpen: 1. De plaats en de werkwijze van de voorlopige Raad voor Vast goedinformatie. 2. De omgeving, waarbinnen de Raad haar activiteiten ontplooit. 3. De adviezen, die door de Raad in het eerste jaar zijn uitgebracht. 4. De lijn, die uit de huidige adviezen kan worden afgeleid. Plaats en werkwijze In algemene zin kan men stellen, dat besturen zonder adequate in formatievoorziening zeer moeilijk is. Vele taken in onze maatschap pij zijn nauwelijks uit te voeren, als men niet kan beschikken over betrouwbare gegevens. Bovendien blijken steeds meer gegevens nodig te zijn voor reeds bestaande en nieuwe taken. Om al deze redenen zijn door de jaren heen binnen de overheid talloze gege vensverzamelingen opgezet. Deze verzamelingen worden vaak door organisaties onafhankelijk van elkaar bijgehouden. Een gro tere afstemming van de inspanningen zou een doelmatiger en doel treffender uitvoering van overheidstaken kunnen opleveren. De op komst van de moderne technische middelen maakt een herbezin ning op deze gegroeide organisatie van de informatievoorziening mogelijk. Dit geldt ook voor het terrein van de vastgoedinformatie. Daarom heeft de regering de Minister van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieubeheer benoemd tot coördinerend be windsman voor de vastgoedinformatie. Bij deze taak wordt hij ondersteund door een advieslichaam, de voorlopige Raad voor *1 Inleiding gehouden op 23 oktober 1985 te Utrecht tijdens het 13e NGL congres. Vastgoedinformatie. De term „voorlopig" in de naam van de Raad duidt erop, dat de Raad zijn wettelijke grondslag nog moet krijgen in de Kadasterwet, die thans in ontwerp bij de Tweede Kamer ligt. De Raad is samengesteld uit 15 leden, die komen uit de kring van de centrale overheid, de provincies, de gemeenten, de water schappen, de nutsbedrijven en het notariaat. De Raad heeft tot taak de bewindsman gevraagd en ongevraagd te adviseren op zes gebieden: 1. De inrichting van de vastgoedinformatievoorziening. 2. Het vaststellen van de basisgegevens (de begripsomschrijvin gen daarvan inbegrepen) die voor de uitvoering van taken op het gebied van vastgoed voor de overheid en voor de nutsbe drijven van belang zijn. 3. Het vaststellen van normen voor tarieven van gegevensverstrek king en de wijze van financiële verrekening. 4. Algemene aangelegenheden betreffende aan de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers opgedragen taken. 5. Het treffen van wettelijke en bestuurlijke maatregelen die ver band houden met het onder 1 t.m. 4 vermelde. 6. Het uitvoeren van onderzoek met betrekking tot onderwerpen, die het werkterrein van de Raad betreffen. Bij de installatie van de Raad, op 14 juni 1984, werd haar door de Staatssecretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer een werkplan overhandigd. Dit werkplan omvatte een achttal activiteiten voor de Raad. De Raad heeft hiervan zeven ter hand genomen, waarvoor vier commissies werden ingesteld ter voorbereiding van adviezen. Deze commissies houden zich bezig met: a. De vraag, of er in Nederland een basisregistratie voor vastgoed informatie moet komen. 432 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 10