Vastgoedinformatie: de gemeenten hebben het*) niet voorhanden waren. Het gebruik van netwerken stelt ons in staat om snel te beschikken over informatie die elders is opgesla gen, in een vorm die is afgestemd op de specifieke wensen van de verschillende gebruikers. Daardoor worden een aantal beperkingen opgeheven, die vroeger mede de taakverdeling bepaalden. We zijn nu in staat om de organisatie van de informatievoorziening zodanig in te richten, dat een optimale efficiency kan worden bereikt. Dat is echter alleen mogelijk, indien zekere voorwaarden worden opge steld en geaccepteerd, onder andere voor wat betreft de inhoud en vorm van basisbestanden en het gebruik van datacommunicatie middelen. Noodzakelijk blijft derhalve een coördinatiemechanisme. Voor zover dat zou rieken naar centralisatie maar dan van het systeembeheer moet dat worden gezien als een conditio sine qua non voor de toekenning van de taken op het gebied van de in formatievoorziening die voldoet aan twee eisen: enerzijds informa tiebeheer zo dicht mogelijk bij de bron en bij de gebruiker of cliënt, anderzijds een grote mate van doelmatigheid. Ook de vastgoedinformatievoorziening in de komende jaren zal zich mijns inziens in die richting ontwikkelen. Het werk van de RAVI op het gebied van basisregistraties en koppelingsbestanden is daar voor een belangrijke voorbereiding. Vast staat, dat in de nabije toekomst automatisering op dit terrein een belangrijke rol zal spelen. Het vaststellen van doelen daarvoor en een goede planning en beheersing van dë daarmee gepaard gaande veranderingsprocessen behoeven de nodige aandacht. In het verleden is dat vaak een probleem geweest; voorbeelden daar van zijn er te over, ook met betrekking tot de vastgoedwereld. Voor de overheid is het een uitdaging van de eerste orde om hierin een aanzienlijke verbetering te bewerkstelligen. Samenvattend zou ik ten aanzien van de bewegingen waaraan de vastgoedinformatie de komende jaren onderhevig zal zijn, het vol gende willen stellen: zij moeten plaatsvinden op basis van een top-down benadering, gericht op de te vervullen functies; een bestaande taakverdeling dient geen uitgangspunt te zijn; kostenverrekening tussen organisatie-eenheden zal een goede kosten/baten- of kosten/kwaliteitsafweging bevorderen; verdergaande uitbesteding van deeltaken, met behoud van vol doende sturingsmogelijkheden voor de overheid, is niet uit te sluiten; coördinatie op het terrein van het systeembeheer is een nood zakelijke voorwaarde voor een doelmatige inrichting van de in formatievoorziening, waarbij gebruik wordt gemaakt van mo derne datacommunicatiemiddelen; een goede beheersing van automatiseringsprocessen behoeft onverminderde aandacht. door dr. J. M. Linthorst, wethouder van Financiën, Grondzaken en Kunstzaken in Rotterdam en gemeentelijke vertegenwoordiger in de voorlopige Raad voor de Vastgoedinforma tie Bestuurders bij de overheid, maar evengoed bestuurders in andere maatschappelijke sectoren, hebben in de regel een omvangrijke in formatiebehoefte, zoals aan informatie over aantallen belasting plichtigen, motorvoertuigen, leerplichtigen en woningzoekenden, maar ook informatie over de behoefte aan scholen, woningen, ge zondheidszorg of opbouwwerkers, en informatie over de eigen organisatie, zoals de omvang van de personeelsformatie, de voort gang van automatiseringsprojecten, te verwachten inkomsten en uitgaven enz. De informatiebehoefte van bestuurders is dan ook niet constant, maar verschilt per onderwerp, beleidsterrein en situatie. Deze geva rieerde informatiebehoefte komt voort uit de noodzaak besluiten over te nemen maatregelen voor te bereiden, uit te voeren en te evalueren. Om in een gemeente op een veelheid aan terreinen doelmatig en doeltreffend beleid te kunnen voeren, is een grote hoeveelheid in formatie nodig. Is deze informatie niet, of niet op tijd, aanwezig, of is de informatie onbetrouwbaar, dan bestaat de mogelijkheid dat beslissingen niet of te laat worden genomen met alle, mogelijk negatieve, gevolgen van dien. Aangezien vrijwel alle beslissingen van de overheid financiële implicaties hebben, is goede informatie noodzakelijk om een verantwoord financieel beleid te kunnen voeren. Grote onderdelen van de overheid en ook van de gemeentelijke overheid houden zich dan ook vrijwel uitsluitend bezig met het ver zamelen, verwerken, muteren en verstrekken van informatie. Dat geldt overigens ook voor allerlei andere organisaties in de samen leving. De samenleving heeft zich in een hoog tempo ontwikkeld tot informatiemaatschappij. De overheid en de bestuurders daarvan kunnen zonder informatie hun werk niet doen. Informatie is de grondstof voor de overheidsorganisaties. Bij het ontbreken daarvan kunnen geen produkten in de vorm van beleid en diensten worden geleverd. Inleiding gehouden op 23 oktober 1985 te Utrecht tijdens het 13e NGL congres. NGT GEODESIA 85 Dat de overheid beleid voert en ten behoeve daarvan informatie verzamelt, is echter geen nieuw fenomeen. Zo hielden de Romei nen volkstellingen om o.a. de hoeveelheid te innen belasting en de omvang van het leger vast te kunnen stellen. Ook in het minder grijze verleden zijn er voorbeelden van het verzamelen, het beheer of het verstrekken van informatie ten behoeve van de taakuitvoe ring door de overheid. Zo kreeg bijvoorbeeld de gemeente in 1836 bij resolutie de taak een kopie van de rijkskadastrale boekhouding te voeren en daaruit, al dan niet onder het heffen van leges, infor matie te verstrekken. Een nieuwe ontwikkeling is echter, dat op het gebied van het verza melen en het gebruik van informatie door de overheid een beleid is ontstaan. Redenen voor het initiëren van een informatiebeleid door de overheid zijn volgens de commissie-Vonhoff de sterk toegeno men complexiteit van de samenleving en het openbaar bestuur, als mede de technologische ontwikkelingen op het terrein van de elek- tronika en de telecommunicatie. Daar kan nog een aantal redenen aan worden toegevoegd, zoals: de toegenomen complexiteit van de beleidsprocessen; de toegenomen betrokkenheid van de burger bij het openbaar bestuur en de openbaarheid van bestuur; decentralisatie, die alleen realiseerbaar en controleerbaar is aan de hand van een goede informatievoorziening. De belangrijkste reden echter is mijns inziens het feit, dat informatie tegenwoordig wordt gezien als middel van'bestuur, naast de be stuursmiddelen personeel, financiën en bevoegdheden. En evenals de overheid een personeels- en financieel beleid voert, dient er sprake te zijn van een informatiebeleid. De gemeenten zijn zich van deze noodzaak ten zeerste bewust. In een tijd waarin profijt-, straf-, gemeentefonds- en andere kortingen elkaar in ijltempo opvolgen, realiseren zij zich des te sterker, dat be trouwbare informatie een schaars goed is, waar, onder andere van uit financiële overwegingen, op een verantwoorde wijze mee moet worden omgegaan; informatie kost geld. Daar komt nog bij het besef als variatie op de slogan „kennis is macht" van „infor matie is macht". 437

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 15