Het Kadaster als producent en verstrekker van vastgoedinformatie*) door mr. ir. C. J. Remijnse, hoofddirecteur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. Vastgoedinformatie gaat over zaken als huizen en landerijen en ver schaft de zo nodige informatie zonder welk een behoorlijk volks- huisvestings- en ruimtelijk ordeningsbeleid niet mogelijk is. Deze woorden gebruikt de Minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer in zijn begroting voor het jaar 1986. In deze inleiding zal, aan de hand van de volgende vragen, de rol van het Kadaster op dit terrein worden besproken: 1. In welke richting kan de dienstverlening van het Kadaster zich in de komende jaren ontwikkelen? 2. In welke bestuurlijke context opereert de Dienst van het Kadas ter en de Openbare Registers? 3. Wat kan in het licht van het voorgaande een verdere uitbouw van de dienstverlenende taak voor gevolgen hebben voor het Kadaster zelf? 4. Wat betekent dit voor de relatie tussen de gebruikers van het Kadaster en het Kadaster zelf? Bij de behandeling van het eerste onderwerp wordt uitgegaan van de basisprodukten van de Dienst en de doelen, waarvoor deze pro- dukten worden gemaakt. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van datgene, wat in de ontwerp-Kadasterwet als doelstelling van het Kadaster staat omschreven. Artikel 3 van dit wetsontwerp houdt onder meer in, dat er een Rijksdienst van het Kadaster en de Open bare Registers is, die mede in het belang van de rechtszekerheid tot taak heeft: a. het houden van de openbare registers; b. het houden en bijwerken van de kadastrale registratie; c. het maken, houden en bijwerken van de Grootschalige Basis- kaart van Nederland (GBKN) en de kadastrale kaart; d. het verstrekken van inlichtingen omtrent gegevens verkregen in het kader van de vervulling van aan hem opgedragen taken; e. het in stand houden van de Rijksdriehoeksmeting. Dit gedeelte van de taakomschrijving geeft aan, dat het Kadaster een dienstverlenende organisatie is. Informaties uit registers wor den verstrekt en kadastrale kaarten worden afgeleverd om aan be langhebbenden een optimale zekerheid te verlenen. Het Kadaster functioneert primair in het belang van de rechtzekerheid. De informatie erin opgeslagen kan mede voor andere doelen wor den aangewend, zoals bij landinrichting, stadsinrichting, onderzoek van migratiepatronen, ruimtelijke ordening, enz. Een aantal toe passingen van de enorme gegevensbank, die het Kadaster is, komt naar voren uit een onlangs gehouden marktverkenning van de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie. In de ontwerp-Kadas terwet wordt voor een ruimere taak van het Kadaster een wettelijke basis gegeven in artikel 3, lid 2. Daarin staat aangegeven, dat onverminderd de reeds bestaande taken, het Kadaster ook andere taken kunnen worden opgedragen. Door de autonome technische ontwikkelingen worden met het jaar de mogelijkheden groter om informatie te verzamelen, op te slaan en te verstrekken. Dat stelt eisen aan het Kadaster als bron van gegevens over de zakelijke en soms publiekrechtelijke rechtstoe stand. De afnemers van registratieve gegevens van het Kadaster hebben in hun eigen organisaties vaak al de mogelijkheden van automatische gegevensverwerking ontdekt. Zij merken, dat hun organisaties hierdoor doelmatiger functioneren en zijn nieuwe diensten gaan leveren. Nu zijn zij op het punt aangeland, dat er nog doeltreffender zou kunnen worden gewerkt, als de werkprocessen Inleiding gehouden op 23 oktober 1985 te Utrecht tijdens het 13e NGL congres. van hun toeleveranciers, bijvoorbeeld het Kadaster, beter bij hun eigen werkproces zouden aansluiten. Aan de kadastrale en openbare registers anno 1985 worden door hen andere eisen gesteld dan tien of twintig jaar geleden. Het Kadaster zal geleidelijk aan op deze eisen gaan inspelen. In decem ber 1985 zal de bewaring in Zeeland als de eerste van de veertien afdelingen Bewaring en Juridische Zaken haar kadastrale gegevens volledig in geautomatiseerde vorm ter beschikking hebben. Hier door kan het Kadaster in Zeeland zijn gegevens snel en in vele vormen aan de klanten leveren. Burgers kunnen direct worden ge holpen; overheidsorganen met geautomatiseerde gegevens en het Kadaster gaan hun werkprocessen beter op elkaar afstemmen. In 1993 zal de automatisering van de kadastrale registratie voor het gehele land zijn gerealiseerd. Het in geautomatiseerde vorm ter beschikking hebben van de kadastrale gegevensbank biedt grote mogelijkheden. Een maat schappij, die jaarlijks investeert in deze gegevensbank, wil over de kadastrale gegevens in elke gewenste vorm kunnen beschikken. Het beschikken over de gegevens in geautomatiseerde vorm maakt dit mogelijk. Het kan niet anders, dat hierdoor de mogelijkheden van de dienstverlening van het Kadaster worden vergroot en de klantenkring wordt uitgebreid. Deze ontwikkeling zal natuurlijk ge faseerd verlopen en zijn omgeven met de gewenste waarborgen. Voor de grootschalige kaartvervaardiging, de kadastrale kaart en de GBKN ligt deze situatie in principe analoog. Ook hier vragen de af nemers geleidelijk andere wijzen van dienstverlening en andere diensten van het Kadaster. Tegenwoordig wordt bijvoorbeeld wel gevraagd te adviseren bij aanschaf en installatie van automatisch kaartvervaardigende apparatuur en de opleidingen voor het gebruik van dit soort systemen te verzorgen. Tot nu toe is niet systematisch op deze vragen ingegaan. Ik vraag me echter af of het Kadaster in de toekomst natuurlijk zo mogelijk in samenwerking met het bedrijfsleven niet toch die mogelijkheden zou moeten bieden. De nieuwe technische middelen nopen gebruiker en vervaardiger van basiskaarten haast tot een grotere samenwerking. Alleen op deze wijze kan echt doelmatig en doeltreffend worden gewerkt met de moderne technologie. Voor deze samenwerking zijn verschillen de vormen denkbaar, namelijk op het gebied van de keuze voor de technische middelen, op het terrein van de opleiding van mensen en/of door gebruik van eikaars faciliteiten. Op korte termijn zal het Kadaster zijn grootschalige kaarten in toe nemende mate op geautomatiseerde wijze gaan vervaardigen. De installatie van het standaard Landmeetkundig Kartografisch Infor matiesysteem (LKI) zal vanaf maart 1986 in alle vestigingen gaan plaatsvinden. Met de installatie van dit systeem wordt een meer jarige proeffase afgesloten. De invoering van dit type systeem, ook buiten het Kadaster, zal door het verstrekken van programmatuur en door het maken van afspraken over uit te wisselen gegevens, worden versneld. Het tweede onderwerp: ,,ln welke bestuurlijke context opereert de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers?" geeft aanlei ding het volgende op te merken. Binnen de overheid wordt meer dan ooit gestreefd naar een verhoging van de doelmatigheid en doeltreffendheid van opereren. Het Kadaster is betrokken en is betrokken geweest bij verschillende van de zogenaamde grote operaties die uit dit streven voortvloeiden. Een ervan heeft betrek king op de privatisering van overheidstaken. Naast de privatise ringsoperatie kan voorts het opvolgen van de aanbevelingen van de commissie-Pannenborg door het kabinet gevolgen hebben voor het Kadaster. Deze commissie adviseerde het bedrijfsleven meer te be trekken bij de automatisering van overheidstaken. 440 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 18