nhrïn Icihrin Enkele landmeters konden daarbij hun benen niet be dwingen en probeerden als caballero op te treden. De inwendige mens werd versterkt door vers gebakken brood, warme en koude soep, kwartel, wildzwijn, enz., zodat het bier (uit stenen kruiken) en de wijn op een stevige bodem vielen. Het einde kwam toch nog onver wacht. In de bus terug speelden zich nog enkele merkwaardige taferelen af, maar daarover zal niet worden bericht. Tentoonstelling Nieuwe registrerende tachymeters, elektronische theo dolieten, veldboeken, toepassingen op personal compu ters, interactieve grafische systemen, presentaties van Tineke Verburg, Hans Kazan en Pim Jacobs; een gezel lige drukte en veel bekenden. Dit zijn zo de eerste in drukken die je hoort van de tentoonstelling. Een ten toonstelling waar 50 exposanten acte de présence ga ven, onderverdeeld in: - leveranciers van landmeetkundige apparatuur; - overheidsinstellingen; - landmeetkundige en ingenieursbureaus; - leveranciers van reprografische, reproductie- en te kenmaterialen; - bedrijven werkzaam op het gebied van fotogramme- trie; - leveranciers van computerapparatuur. Landmeetkundige apparatuur Op het gebied van landmeetkundige instrumenten was veel nieuws te zien. De firma Zeiss Nederland toonde de nieuwe serie elektronische theodolieten, de ETh3 en de ETh4. De ETh3, uiterlijk identiek aan de ETh4, is echter nauwkeuriger. Volgens de specificaties is 0,6 mgon mogelijk, voor de ETh4 is dit 2 mgon. De prijs van de ETh3 bedraagt circa f 12 000, De prototypes van de nieuwe registrerende tachymeters Elta 3 en Elta 4 wer den helaas alleen op de donderdag tentoongesteld. De prijzen van deze registrerende tachymeters liggen res pectievelijk rond de f 33 000, en de 25 000, De be langrijkste verschillen tussen deze twee instrumenten zijn de hoekmeetnauwkeurigheid, het bereik van de af standmeter en een, zoals de folder het zo fraai zegt, „Zweiachscompensator zur Erfassung der Stehachsnei- gung in Ziel- und Kippachsrichtung". De ETh3 is overi gens ook met deze compensator uitgerust. Naast het feit dat de registerende tachymeters compact en qua ge wicht licht 5,5 kg) zijn uitgevoerd, is opvallend dat Zeiss is afgestapt van het registratiesysteem met duim- wielschakelaars. In plaats hiervan bestaat nu de moge lijkheid om via het veldboek REC 200 of de nieuwe veld- computer REC 500 f 9 000, te registreren. Deze tachymeters zullen pas in de loop van volgend jaar lever baar zijn. Aan het samenwerkingsverband tussen Zeiss en Sokkisha komt overigens binnenkort een eind. Sok- kisha heeft in Weesp inmiddels een eigen vestiging. In de stand van Ahrin was te zien dat ook Wild nieuwe apparatuur tegen lage prijzen levert. De nieuwe elektro nische theodoliet Wild T1000 (standaardafwijking van de richtingsmeting 1 mgon) vormt met de eveneens nieuwe afstandmeter Di-1000 (bereik 1000 m) een registrerende tachymeter voor de prijs van f 30 800, Verder toonde Wild een nieuwe afstandmeter voor de grotere afstand. Deze kleine compacte Di-3000 haalt een bereik van 14 km met zes prisma's, terwijl de meettijd slechts 3,5 seconden bedraagt. De nauwkeurigheid van de Di-3000 RIJSWIJK Beeld van de tentoonstelling. is 5 mm 1 ppm. De prijs van deze afstandmeter is ongeveer f 25 000, De firma Aspa toonde het programma van Kern, in clusief het nieuwe veldboek, de Alphacord. Kern intro duceert op dit moment geen nieuwe goedkope appara tuur, maar verlaagt de prijzen. Zo kost een registrerende tachymeter bestaande uit de elektronische theodoliet E1 en de afstandmeter DM 503 inclusief voeding, f 40 750, - Topcon toonde de nieuwe registrerende tachymeter GTS-3. Dat de heer Van Biezen de firma Geo Instrument heeft verlaten en de firma Van Biezen Instrument heeft opgericht, wist u natuurlijk al. Beide firma's verkopen nu in Nederland de apparatuur van Topcon. De firma Pol toonde het leveringsprogramma van Nikon. Nieuw was de elektronische theodoliet NE-10 f 9 000, en de registrerende tachymeter DTM-1 voor de prijs van f 43 500, Opvallend was het hierbij be horende fraaie elektronische veldboek DR-1 (f8 000, dat door de gebruiker zelf kan worden geprogrammeerd. Apparatuur van AGA was te zien in de stand van Op tronics. Nieuw was het veldboek AGA 126 dat is geba seerd op een HP 41C. Veel belangstelling trok het door Optronics op een personal computer ontwikkelde inter actieve grafische systeem. Daarnaast toonde men een snelle flatbedplotter die in samenwerking met de firma Bionics was ontwikkeld. Voor f 100 000,— krijgt men een plotter voor het formaat A0 (ook andere afmetingen zijn leverbaar), die naast tekenen ook kan graveren en hiertoe is voorzien van een tangentiaal gestuurde snij- inrichting. Versatec toonde in haar stand elektrostati sche plotters. De firma Gadella toonde apparatuur van Fennel, waar mee men zonder gebruik van prisma's afstanden kan meten. Tevens heeft men de apparatuur van Pentax in het leveringsprogramma. Zeer specifieke apparatuur ten behoeve van radioplaatsbepaling was te zien in de stand van Radio Holland. De tijd van coïncideren en het zelf aflezen van randen is voorbij, richten mag nog. De industrie levert schitteren- 428 NGT GEODESIA 85

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 6