de apparatuur. Het is echter wel wenselijk dat fabrikan ten hun digitale apparatuur voorzien van een standaard interface, zodat men naar believen computers, veldboe- ken of wat voor randapparatuur dan ook zonder al te veel problemen aan het instrument kan koppelen. Overheidsinstellingen De Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat was dit keer gelukkig weer aanwezig. Men toonde verschillende toepassingen, zoals het roterende laser meetsysteem, digitale terreinmodellen en de plaatsing van pijlers in het Oosterscheldeproject. De stand van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers stond grotendeels in het teken van het 100-jarig bestaan van de Rijksdrie hoeksmeting. Tevens werd een demonstratie gegeven van het AKR-project. De gezamenlijke MTS'en gaven in hun stand voorlichting over deze opleiding. Volgens een der leraren heeft hij bezoekers gesproken, die nog nooit van deze opleiding hadden gehoord. De Dienstenstruc tuur Ruimtelijke Ordening en Stadsvernieuwing van de gemeente Rotterdam toonde o.a. het administratief vastgoedsysteem, waaraan in het septembernummer van dit tijdschrift aandacht is besteed. Landmeetkundige en ingenieursbureaus De Geomeetdienst en Van Steenis toonden toepas singen op hun IGOS-systeem. Oranjewoud toonde o.a. het in samenwerking met TNO ontwikkelde vastgoed systeem Saladin. Verder werd aandacht besteed aan de GBKN-vervaardiging. Fugro toonde in haar stand een op een Philips P 4000 ontwikkeld modulair vastgoedinfor matiesysteem. Keynes-lnpark, Controlec/Geomatic, Haskoning en de Heidemij gaven demonstraties van hun vastgoedinformatiesystemen met behulp van interactie ve grafische apparatuur. Daarnaast toonde Controlec/ Geomatic toepassingen op de nieuwe IBM PC's. De Grontmij gaf in de stand een overzicht van haar werk zaamheden. Geodelta, een jong ingenieursbureau, de monstreerde een systeem voor verkenning, vereffening en toetsing van terrestrische netwerken op basis van de „Delftse theorie". Het systeem is ontwikkeld op de Tulip personal computer van Compudata. De prijs van het pakket, inclusief de computer, bedraagt circa f 50 000, Ingenieursgroep Ir. A. Kooyman toonde software pakketten voor grafische toepassingen op per sonal computers, zoals Autocad. Loxham Consultants demonstreerde een aantal softwarepakketten, waar onder DOGS en MOSS. Dit laatste is voor digitale ter reinmodellen bedoeld. Raet gaf een overzicht van haar dienstenpakket. Andere toepassingen waren te zien bij Bravenboer Scheers en bij de firma HEC. Leveranciers van reprografische, reproductie- en teken materialen Agfa-Gevaert toonde in samenwerking met M&R micro reprografie, een nieuw systeem om het werken met overlays te vermijden. Het principe komt erop neer, dat de basisinformatie op een bepaalde wijze wordt ge rasterd. De aanvullende informatie wordt op de gebrui kelijke wijze aangebracht. Indien nu de basisinformatie wijzigt, wordt een zodanige afdruk gemaakt dat deze in formatie verdwijnt en de toegevoegde informatie over blijft. Met dit en een exemplaar met de nieuwe basis informatie wordt een nieuwe kaart vervaardigd. Rhone Poulenc toonde een nieuwe wijze van het maken van af drukken op maatvaste materialen, zonder gebruik te maken van chemicaliën. Na het belichten hoeft men NGT GEODESIA 85 alleen nog maar het materiaal met water af te spoelen. Rotring toonde de welbekende NC-scribers; in dit scala was de NC 22 nieuw. Van Beek toonde een program meerbare miniplotter NED 2000 voor tekenen en be schrijven. O'Harris demonstreerde Creative Color, een verkleinde uitgave van hun kleurproefsysteem. Verder werden verschillende soorten tekeningdragers en teken materialen getoond. Dat Piet Geurts voor zichzelf is be gonnen onder de naam GTR, is nu voor iedereen wel duidelijk. In zijn stand toonde hij op de gebruikelijke enthousiaste wijze zijn produkten. Staedtler toonde het Mars schrijf- en tekenprogramma. Andere apparatuur, materialen en toebehoren waren te zien in de stands van Printservice, Photon, Kodak Nederland, Recom, Handelsmaatschappij Ceelen en Handelsmaatschappij Twentex. Bedrijven werkzaam op het gebied van fotogrammetrie Eurosense toonde naast een aantal eindprodukten een interessante video over het bedrijf en de werkzaam heden die daar worden verricht. Bij KLM Aerocarto was veel belangstelling voor het fotogrammetrisch uitwer kingsinstrument. Daarnaast toonde men een digitaliseer- systeem dat was ontwikkeld op een personal computer. Hansa Luftbild toonde eveneens een aantal produkten. Naast de systematische fotokaart van Nederland presen teerde de firma ook de topografische basiskaart in ana loge of digitale vorm. In de stand van Delta-Phot Lucht fotografie was een expositie te zien van luchtfoto's op schaal. Leveranciers van computerapparatuur Het betrof hier hoofdzakelijk interactieve grafische systemen. Alleen Recom toonde als dealer van Hewlett Packard ook andersoortige apparatuur. De firma M&S toonde haar IGOS systeem. Dit inmiddels bekende systeem was voorzien van een nieuwe ombouw, dat het een beter uiterlijk gaf. Bijzonder fraaie interactieve grafi sche werkplekken waren te zien in de stand van Inter graph. Naast de bekende systemen toonde Intergraph het nieuwe personal workstation Interpro 32; verder wer den een aantal nieuwe software toepassingen getoond. Siemens toonde een aantal kartografische toepassingen uit Siemens Computer Aided Design (SICAD). Het inter actieve grafische systeem van Contraves was te zien in de stand van Zeiss. Alternatief programma Ook dit keer was het de dames van de congrescommis sie weer gelukt om een fantastisch alternatief program ma samen te stellen. Na de opening van het congres te hebben bijgewoond, vertrok het gezelschap naar Kasteel Amerongen. Dit dateert uit 1286 en is in 1673 door de Fransen in brand gestoken. Het was toen in het bezit van het geslacht Van Reede. Godard Adriaan en zijn vrouw Margaretha Turnor lieten het kasteel herbouwen. Hun wapens staan afgebeeld in het plafond in de hal. In 1879 werd het kasteel geërfd door de familie Bentinck, die het opnieuw inrichtte. Opvallend zijn de eetzaal, de gobelin kamer en de grote zaal met portretten van allerlei vor sten. Sinds 1977 behoort het kasteel tot de Stichting Utrechtse Kastelen. Er was zoveel te zien, dat het pro gramma al snel uitliep. Daarom is een extra bezoek, eventueel in combinatie met een koffieconcert, zeer de moeite waard. Tijdens een goed verzorgd koud buffet in kaasboerderij De Weistaar in Maarsbergen stond een Veluwse folklore- groep al op hun klompen te trappelen om op te treden: 429

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 7