Opening 13e NGL congres notabelen, een dienstbode, kinderen en zelfs een post bode toonden hun kostuums. De ladyspeaker (ook in klederdracht) vertelde, dat het gezelschap zelf de kostuums verzorgde. Er was zelfs originele kleding bij, maar meestal waren het kopieën. Onder het genot van o.a. een glaasje boerenjongens werden enkele dansen uitgevoerd, waaronder de valeta. Helaas was er geen tijd meer om oude ambachten te bekijken of iets te kopen, omdat men dan te laat zou zijn voor het zigeunerfeest 's avonds in Slot Geertruidenberg. De tweede dag moest de grote groep deelnemers in tweeën worden gesplitst. Eén groep ging eerst naar de uit 1350 daterende Vesting Naarden. Deze vesting is zeer goed bewaard gebleven. Uniek in Europa is de dubbele gordel van wallen en grachten. Het museum is gevestigd in en op een van de zes „punten", het bastion Turf- poort. De tentoonstelling is ingericht in drie kazematten (ondergrondse verblijven); buiten staan oude stukken geschut opgesteld. Aan het einde van de rondleiding mochten drie dames uit het gezelschap assisteren bij het opladen en afvuren van een ,,12-ponder"! De lunch werd gebruikt in „De Mandemaaker" in Spakenburg, samen met de andere groep. Deze had al een bezoek ge bracht aan potterie de „Driehoek" in Huizen. Dit familie bedrijf bestaat al 60 jaar en vervaardigt hoofdzakelijk ser viezen. (Ons werd koffie geserveerd in plastic bekertjes!) Omdat er in het begin slechts 3 mensen werkten, is het de „Driehoek" genoemd. Momenteel zijn er 30 perso nen in dienst. Zij wisselen regelmatig van functie, omdat het werk nogal eentonig is. Als grondstof wordt witte klei uit Engeland gebruikt, omdat deze schoner is dan de Nederlandse. Tijdens de rondleiding werd uitgelegd hoe de klei wordt verwerkt. Dit bedrijf doet trouwens alles nog zelf, zelfs het vervaardigen van de gipsen mallen. Landmeetkunde. Dames en heren, Namens het bestuur van de stichting NGL mag ik u har telijk welkom heten op ons dertiende congres. Het volg nummer is weliswaar een ongeluksgetal, maar het con gres heeft altijd onder een goed gesternte gestaan, zodat wij toch durven te starten met dit congres! Ik wil u allen een goed en vooral ook leerzaam congres toewensen. Met name noem ik u, deelnemers aan dit congres, leden en bestuur van de Vereniging van Technische en Admi nistratieve Ambtenaren van het Kadaster, van de Vereni ging van Landmeetkundigen, van de Nederlandse Vere niging voor Geodesie, van de Vereniging Meetkundige 430 Deze worden o.a. gebruikt voor het gieten van thee potten en kopjes. Borden bijvoorbeeld worden gedraaid. Alles wordt zeer nauwkeurig gecontroleerd. Afgekeurde artikelen kunnen, wanneer ze nog niet zijn gebakken, opnieuw worden verwerkt. Eenmaal in de 14 dagen wordt de enorme oven aangezet om alles achter elkaar te kunnen bakken. Tot slot werd gelegenheid geboden in het winkeltje iets te kopen, waar dan ook druk gebruik van werd gemaakt! Onder de indruk en het stof werd de terugreis naar Utrecht aanvaard. Dat steeds meer heren deelnemen aan het alternatieve programma bleek wel op de derde dag. Misschien had het bezoek aan Wijnhuis Robbers en Van den Hoogen te Arnhem hiermee te maken? Tijdens de koffie, met daar bij een „Arnhems meisje", in de sfeervolle „Franse ka mer" werd over de geschiedenis van het wijnhuis ver teld. Het dateert uit 1842 en was eerst gevestigd aan de Rijnkade. De houten fusten konden toen direct vanaf de schepen de kelders worden ingerold. In 1926 is het hui dige pand aangekocht. Na een film, waarin duidelijk werd gemaakt hoeveel zorg wordt besteed aan de wijn bouw, volgde een rondleiding door de kelders. Deze staan zelfs bij de Franse wijnboeren bekend om hun uit stekende vochtigheidsgraad (75%) en temperatuur (12°). Er liggen 3 miljoen flessen opgeslagen; bovendien ligt er 400 000 liter wijn op fust te rijpen. In het wijn museum wordt een indruk gegeven van de verschillende soorten wijn, de glasfabricage, de gereedschappen enz. Tijdens de lunch werd een cursus wijnproeven gegeven. Dat iedereen hiervoor was geslaagd, was op de terugreis duidelijk te merken! Al met al waren het weer drie onvergetelijke dagen ge weest, waarvoor mevrouw Van der Steenhoven, na mens allen, de congresdames bedankte. Genootschap voor Dienst Rijkswaterstaat, abonnees op ons tijdschrift NGT Geodesia en u, besturen van de Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie, van Snellius, van het NIRIA, van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, van de Ver eniging van Landmeetassistenten, van de Kring Remote Sensing, van de Netherlands Branch of the Hydro- graphic Society en u, vertegenwoordigers van de MTS Breda, Hengelo, Arnhem, Groningen, de HTS Utrecht en de TH Delft, de AMA en niet te vergeten van Drukke rij Schriks, het bedrijf dat al jarenlang het drukwerk van ons tijdschrift en het programmaboek van dit congres voortreffelijk verzorgt. Ook mag ik deze keer een groot aantal studenten van de NGT GEODESIA 85 door ing. W. Eimers, voorzitter van de Stichting Nederlands

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 8