MTS'en en de HTS welkom heten, dat sinds kort is ge abonneerd op ons tijdschrift en op dit congres voor het eerst kennis maakt met onze stichting op een wat uitge breide manier. Ik hoop dat we elkaar nog veel mogen ontmoeten bij activiteiten van het NGL. Een speciaal welkom ook voor de exposanten. Velen zul len op dit moment misschien niet in de zaal zijn, omdat hun werkterrein in de expozaal ligt. Toch wil ik ze hier even apart en uitdrukkelijk noemen, omdat zij mede be palend zijn voor het succes van dit dertiende NGL con gres. Reeds vaker heb ik gezegd, dat de hier toegepaste formule een combinatie van expositie en lezingenpro gramma uniek is en tevens de sleutel is voor het suc ces. Veel werk is er weer gemaakt van de tentoonstel ling, waardoor het voor alle bezoekers mogelijk is op de hoogte te blijven van de technische ontwikkelingen op ons vakgebied. Fijn dat u als exposant weer hebt willen meewerken aan dit congresgebeuren. Omdat wij gewend zijn ons congres eens per twee jaar te organiseren, is dat tegelijkertijd een mooie gelegen heid eens terug te kijken naar de activiteiten van de stichting NGL in zo'n tijdvak. Bij veel van die activiteiten hebben wij elkaar mogen begroeten. Ik heb mij weieens afgevraagd, waarom u toch elke keer weer zo enthou siast aanwezig was. Eigenlijk is dat helemaal niet zo ver wonderlijk, want u wilt gewoon op de hoogte blijven van de ontwikkelingen op ons vakgebied. Daar speelt de stichting NGL, overeenkomstig haar doelstelling, nog steeds op in door die ontwikkelingen over te brengen door middel van de ons ter beschikking staande midde len, zoals dit congres, de studiedagen, de rayonbijeen komsten en natuurlijk het tijdschrift NGT Geodesia, het visitekaartje van de stichting, dat er sinds januari 1985 heel anders uitziet door de nieuwe omslag. Het belang rijkste is echter, dat de kwaliteit hetzelfde blijft, vol in formatie over alle ontwikkelingen in landmeetkundig Nederland en vaak ook nog over de aangrenzende vak gebieden. Overigens kan ik u verzekeren, dat het uitgeven van een tijdschrift als NGT Geodesia niet eenvoudig is. Elke keer opnieuw een nummer samen te stellen, dat voor ieder een, voor elk verenigingslid en voor elke vrije abonnee van A tot Z interessant is, is natuurlijk onmogelijk. Toch verheugt het mij, dat onze redactie er ook in de afge lopen twee jaar weer in is geslaagd „gemiddeld" een tijdschrift te maken, dat voor iedereen iets interessants heeft. Bedankt redactie voor uw werk in de achter ons liggende periode. Zonder uw inzet en uw bereidheid veel, (vooral privéltijd te besteden aan ons tijdschrift, zou het niet mogelijk zijn geweest dit op het hoge peil te houden. Er komen natuurlijk weieens signalen binnen, dat een be paalde uitgave wat te moeilijk is uitgevallen voor een aantal lezers. Dat is mogelijk, maar vergeet u niet dat onze lezers een grote variëteit in opleiding hebben. Iemand die bij wil blijven in ons vakgebied, zal zich overi gens moeten blijven inspannen om publikaties te lezen, die zijn of haar kennis vergroten, ook al zijn deze soms wat moeilijk. Door de redactie wordt ook zeer veel aan dacht besteed aan de voor iedere lezer begrijpelijke alle daagse dingen in de landmeetkunde. Ze wil dat in de komende tijd nog veel meer doen, maar heeft daarbij wel uw hulp nodig. Daarom maak ik van deze gelegenheid gebruik om uw medewerking te vragen interessante werkzaamheden uit uw praktijk eens op papier te zetten en zo een bijdrage te leveren aan ons tijdschrift. Wat NGT GEODESIA 85 voor uzelf interessant is, is mogelijk voor veel meer colle ga's interessant. In de afgelopen twee jaar hebben natuurlijk nog veel meer activiteiten plaatsgevonden. Ik ga ze niet stuk voor stuk vermelden, wel wil ik nog even in herinnering roe pen de studiedag over het onderwijs in de landmeet kunde die we in 1984 in de Jaarbeurs mochten houden. Ruim driehonderd vakgenoten waren daarbij aanwezig, waarmee tegelijkertijd een indruk is verkregen van de be langrijkheid van een dergelijk onderwerp. Bij die gele genheid hebben we ook nog stilgestaan bij het 25-jarig bestaan van de stichting NGL. U hebt daar later uitge breid over kunnen lezen in ons tijdschrift, toen naast een aantal bijdragen over het verleden ook de toekomstvisie van een drietal collega's ten aanzien van ons vak zijn ge publiceerd. Hoewel reeds eerder door mij uitdrukkelijk gezegd, wil ik nog eens mijn waardering uitspreken voor de werkers van het eerste uur, de toenmalige bestuursleden van VTAK, de VVL en de VMDR, die het mogelijk hebben gemaakt, dat wij ons dertiende congres kunnen houden, nu als een stichting NGL die stevig op vier poten staat. Voor de toekomst is het bestuur van de stichting NGL van plan haar doelstelling verder te verwezenlijken. Wij zullen doorgaan op de ingeslagen weg en u door middel van congressen, studiedagen, rayonbijeenkomsten en ons tijdschrift op de hoogte houden van wat er gaande is in ons vakgebied. In de huidige tijd waarin de ontwik kelingen op technisch gebied razend snel gaan, is het ex tra noodzakelijk, dat wij u behulpzaam zijn bij het op peil houden van uw kennis. Op dit congres geven we daarvoor al een wezenlijke aan zet. Met grote zorg is daarom het programma voor deze dagen vastgesteld. Er is dit jaar gekozen voor een drietal eigenlijk wat los van elkaar staande themadagen. Van daag zal dat thema zijn de Organisatie en coördinatie van de vastgoedvoorziening door Kadaster en Gemeen ten"; hierbij zal met name aandacht worden besteed aan de meer bestuurlijke en organisatorische aspecten van dit onderwerp. Morgen staan de lezingen in het teken van deInteractieve grafische systemen in de landmeet kunde en het leidingenbeheeraan het aantal inschrij vingen voor die dag is te merken, dat dit onderwerp erg in de belangstelling staat. Vrijdag is een aantal meer landmeettechnische onderwerpen aan de beurt bij het thema Technische ontwikkelingen bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat"; op die dag zullen colle ga's van Rijkswaterstaat laten zien, hoe zij hebben in gespeeld op de steeds verdergaande eisen van nauw keurigheid en dienstverlening. Met ingang van 1 januari 1986 zal onze huidige commis saris rayonbijeenkomsten, de heer J. Schoemakers, het voorzitterschap van mij overnemen. Vrijdag zal hij al fun geren als dagvoorzitter. Na een periode van tien jaar in het bestuur van onze stichting in diverse functies is voor mij het tijdstip van af scheid nemen aangebroken. U mag best weten, dat mij dat aan het hart gaat; ik zal u, maar vooral ook het werk in het bestuur, missen! Omdat ik vind, dat het goed is dat er een regelmatige wisseling is van bestuursleden binnen de stichting, treed ik toch terug als bestuurslid. Ik kan terugkijken op een heel fijne tijd in het NGL. Veel is er in die tijd gebeurd, veel contacten heb ik in land meetkundig Nederland gekregen. Juist daardoor is die 431

(NGT) Geodesia | 1985 | | pagina 9