De invoering van een interactief grafisch systeem bij een energiebedrijf*) De uitzetploeg bestaat uit drie personen. Met de Wild T-2000 wordt de uitzetting polair gedaan. Controle op de uitzetting vindt plaats door vanaf een andere opstelling de uitgezette punten in te metenr In het terrein worden de RD-coördinaten direct op het display van de tachymeter gecontroleerd. Een belangrijk onderdeel bij de systeemkeuze was de beschikbaar heid van programmatuur voor de reductie van topografische opme ting tot een kaart of, zo mogelijk, tot een digitaal bestand. De gemeente Amsterdam en met name de heren De Boer en De Kruif van respectievelijk de afdeling Landmeten en Kartografie en van de Computergroep waren direct bereid hun ervaring en pro grammatuur aan de gemeente Amersfoort beschikbaar te stellen. Hier is dan ook dankbaar gebruik van gemaakt. Dit hield wel in volgens het contract dat de leverancier dit programma moest aanpassen voor het IGOS-werkstation. De topografie van nieuwe wijken wordt nu zelfregistrerend (dus met de T2000) opgemeten. De ontwikkeling hierbij is dat dit tegen woordig met een tweemansploeg gebeurt. De ploegleider hanteert dan het prisma en bepaalt de meetvolgorde; er wordt geen veld werk meer gemaakt. Het coderingssysteem is volledig van de gemeente Amsterdam overgenomen en is gebaseerd op lijncodering. Ik verwijs hierbij naar de rede van de heer Oudeman tijdens het congres in 1977 (Geode- sia 1977, no. 12, p. 371 - 374). De grondslagmeting middels een klein kringnet is volledig geïnte greerd in de detailmeetprogrammatuur en de vereffening gebeurt volgens de methode der kleinste kwadraten. Hierbij wordt eerst het net intern op fouten getoetst, waarna een definitieve vereffening kan plaatsvinden door aansluiting op de gegeven punten. Dit pro gramma bewijst ook zijn waarde bij grondslagmeting voor uitzet- werk in nieuwbouwwijken. Ervaringen sinds de invoering van de automatisering De conclusie is, dat de gefaseerde invoering, door eerst het gehele computersysteem en na zes maanden de tachymeter aan te schaf fen, goed is geweest. De computer is tegenwoordig acht uur per dag continu in gebruik. Bij de bezetting van het systeem wordt een wisseldienst van vier uur aangehouden, aangezien acht uur per dag achter een beeld scherm te vermoeiend blijkt te zijn; bovendien wordt de kans op fouten snel groter. Bij de werkindeling wordt de computer altijd mee ingedeeld. Met dit systeem zijn veel speciale wensen van opdrachtgevers mo gelijk, maar steeds moet, in verband met het kostenaspect, worden bekeken of hiervoor beslag op het systeem mag worden gelegd. Er moet worden voorkomen, dat elke keer informatie uit het systeem Tekenkamer De invoering van een interactief grafisch systeem omvat zoveel ver schillende aspecten dat het gewenst is deze inleiding te beperken tot de belangrijkste gebeurtenissen rondom de Tekenkamer van het Gemeentelijk Energiebedrijf (GEB) te Utrecht. Juist dit aspect wordt belicht omdat de tekenaars als eersten worden geconfron teerd met de gevolgen van de invoering van een interactief grafisch systeem. De tekenkamer in fig. 1 geeft in wezen een tijdloos plaatje weer. De foto zou een week geleden gemaakt kunnen zijn, doch evengoed Inleiding gehouden op 24 oktober 1985 te Utrecht tijdens het 13e NGL congres. NGT GEODESIA 86 moet worden opgevraagd. Daarom moet ervoor worden gezorgd, dat er altijd een plot beschikbaar is. De tekeningenkast zal ons in ziens dan ook altijd nodig blijven. Een verzoek om een speciale plot moet mogelijk zijn, maar werkt altijd kostenverhogend. De omschakeling van de mensen, zowel van de binnendienst als van de buitendienst, heeft de nodige flexibiliteit gevraagd: de tekenaar wordt ook operator; de rekenaar wordt systeembeheerder; de landmeter wordt coderingsspecialist; de meetassistent moet geavanceerde elektronische apparatuur bedienen. De medewerkers hebben zich echter goed aangepast en zijn nog steeds enthousiast. Voor het welslagen van automatisering is het een eerste vereiste, dat het gehele personeel zich openstelt voor nieuwe technieken. Voorts moeten bij de omschakeling naar een digitaal bestand alle signaturen en de gelaagdheid van de kaart worden gedefinieerd, hetgeen niet moet worden onderschat. De besparing door de aanschaf van apparatuur is nog niet in exacte cijfers aan te geven. Uitgangspunt was, dat het minstens kosten dekkend zou zijn. Er zijn geen redenen om hieraan te twijfelen. Het blijkt echter steeds opnieuw, dat speciale opdrachten tegen nor maal tarief blijven komen. Hierdoor wordt weer werk aangetrok ken, waarvoor het systeem moet worden ingeschakeld. Dit betreft vooral oppervlaktebepaling of een speciale plot op een bepaald for maat of van een bijzondere samenstelling. Slotopmerkingen Met de volgende opmerkingen wil ik deze inleiding besluiten: 1. Het interactief werken bevalt uitstekend. 2. Niet elke gewenste lijnsignatuur is mogelijk bij IGOS, bijvoor beeld een haag of een raster. 3. Oppervlaktebepaling gaat prima, mits het een eenvoudige ge sloten figuur betreft. In een terrestrisch gemeten bestand (bij voorbeeld GBKN) is niet zomaar een oppervlaktebepaling mogelijk. De gedachte dat met een topografisch bestand ook elke oppervlakte bekend is, is helaas nog niet bewaarheid. 4. Persoonlijk vind ik het jammer om in deze tijd met zoveel werk lozen automatisering in te voeren. Het alternatief is echter, dat werk moet worden uitbesteed. Dit werk gaat dan naar ingenieursbureaus die met soortgelijke apparatuur werken. 5. De belangrijkste doelstelling is in ieder geval verwezenlijkt, want al het werk is met de oude bezetting van de afdeling uitgevoerd en er is geen moment spijt geweest van deze investering. 10 of 15 jaar geleden. Er is weinig of niets veranderd, uitgezonderd de nieuwe materialen, zoals pennen, inkt, dragers enz. Het tekenen is nog steeds een ambachtelijk gebeuren. Vroeger werden een linnen drager, een trekpen en verschillende kleuren gebruikt en tegenwoordig het overlaysysteem met gescheiden dragers, één basiskaart en een aantal beheerkaarten. Sinds een aantal jaren merkt de tekenaar echter, dat er grote veran deringen op komst zijn. De afdelingen Landmeten en Kartografie zijn als eerste betrokken bij de discussies over de vervaardiging en bijhouding van een digitale Grootschalige Basiskaart van Neder land. Door gebruik te maken van geavanceerde apparatuur en moderne technieken, zoals zelfregistrerende tachymeters en foto- grammetrie, wordt de basiskaartvervaardiging in een stroomver snelling gebracht. 13 door W. Visser, werkzaam bij het Gemeentelijk Energiebedrijf te Utrecht.

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 15