Fig. 1. De ,,oude" tekenkamer. Ook in Utrecht is in het kader van het vastgoedsysteem het vervaar digen en het bijhouden van de digitale basiskaart ter hand geno men. Al bijna twee jaar werkt de afdeling Landmeten en Kartografie van de Dienstenstructuur ROVU met een interactief grafisch systeem. Het GEB heeft de beschikking over een door de plotter getekende kaart van uitstekende kwaliteit van genoemde Dienst. Deze topo grafische kaart wordt gebruikt als basis voor de handmatige lei dingenregistratie. De gegevens over de juiste ligging van de kabels en de gasbuizen worden aangevuld met allerlei technische informa tie. Al deze gegevens worden door de tekenkamer door middel van het overlaysysteem verwerkt tot zogenaamde beheerkaarten. Deze kaarten worden door de technische diensten van het GEB gebruikt om onder andere storingen op te lossen, onderhoud te plegen en nieuwe kabels en leidingen te leggen. Met deze werkzaamheden zijn veel tekenaars druk bezig en doordat de „automatisering" in eerste instantie op de deur van de landmeter klopte, werd dit sig naal door de leidingenregistratietekenaar niet opgemerkt. Juister gezegd: het werd wel opgemerkt, doch het ging aan hem voorbij. De „ver van mijn bord show" is begonnen! In deze inleiding wil ik aangeven welke invloed belangrijke beslis singen hebben gehad op de motivatie van de gemiddelde tekenaar van het GEB. In het beginstadium is dit bijna niet aan te geven, doch een eerste aanzet is er. De ontwikkelingen van de automatische basiskaartvervaardiging zijn de start geweest van een voorzichtige verkenning van het GEB naar de mogelijkheden van de computer bij het vervaardigen en bij houden van de leidingenbeheerkaarten. De levering van een digi tale basiskaart was immers mogelijk! Dit feit, dat werd geplaatst naast de problematiek van de teken kamer, leidde tot het oprichten van een Werkgroep Automatisering Leidingenregistratie. Deze problematiek kende het gebruikelijke beeld van technische diensten die niet tevreden waren met de pro- dukten van de tekenkamer, en omgekeerd een tekenkamer die niet gelukkig was met de houding en waardering van de technische diensten. Een logisch gevolg was dan ook, dat de werkgroep een enquête hield onder de gebruikers van de beheerkaarten. Het resul taat was een bevestiging van het sombere beeld dat men van elkaar had. De belangrijkste antwoorden waren: ae revisie-achterstand is ontoelaatbaar; de tekenkamer is te duur; het is niet mogelijk verschillende soorten tekeningen van één beheerkaart te raadplegen, bijvoorbeeld een tekening met alleen lichtmasten of alleen de gasleidingen. De tekenaars reageerden verbaasd op deze antwoorden. Bij het GEB is het namelijk zo, dat de technische diensten voortdurend met wensen komen met betrekking tot de inhoud. Dit geschiedt veelal door het toepassen van nieuwe materialen. Daarom moet er ook steeds meer informatie op de beheerkaart komen en gaat er niets af. De tekenaar moet echter steeds meer inventiviteit aan de dag leggen om al die gegevens op de beheerkaart te verwerken. Kunstenaars zijn het zo langzamerhand geworden. Als hij d^n zo'n drukke en moeilijke beheerkaart heeft getekend geheel volgens de eisen van de technische diensten is kritiek zijn loon. Men klaagt over de achterstand, het prijskaartje en de moeilijk te lezen tekeningen. Op de vraag of kon worden volstaan met een eenvou diger beheerkaart en minder symbolen, was het antwoord echter ontkennend. Men sprak zich zelfs uit voor het gebruik van meer symbolen! „Ondank is 's werelds loon", dachten de tekenaars. Wat te doen met de antwoorden uit de enquête? De wensen van de technische diensten konden alleen worden ge honoreerd door het inzetten van meer tekenaars en het toepassen van een verfijnde overlaytechniek. De tweede invalshoek echter de levering van een digitale basiskaart zou in deze oplossing niet worden betrokken. Het was dan ook logisch, dat de werkgroep ging kijken naar de mogelijkheden van automatisch tekenen. Toen men dieper op deze materie inging, kwam de werkgroep tot de con clusie dat veel meer mogelijk was. Het tekenen met de computer ging plaats maken voor de gedachte, dat het systeem óók moet kunnen tekenen. Het resultaat van dit alles is geweest, dat een Distributie Informatie Systeem is ontwikkeld, waarin de leidingen registratie een centrale plaats inneemt. Rondom de leidingenregistratie zijn een achttal alfanumerieke be standen gegroepeerd. In deze bestanden is technische informatie opgeslagen, die voor de beheerder van het leidingennet van heel veel belang is. Dit zijn gegevens van kabels, leidingen, transforma toren, lichtmasten enz. De leidingenregistratie wordt gesplitst in twee delen. Het eerste deel (LR) geeft aan waar de kabels en lei dingen precies liggen. Deze eenvoudige kaart wordt gebruikt voor bijvoorbeeld het controleren van de gasleiding op lekkage. Deze beheerkaart is ook geschikt als invoer voor de verzamelkaart lei dingen. Deze kaart zal in de toekomst door de wegbeheerder van de gemeente Utrecht worden opgezet en bijbehouden. Het tweede deel (LIS) is een volledige leidingenbeheerkaart. Naast de ligging zijn alle grafische objecten weergegeven, zoals afsluiters, sifons, hulpstukken, hoogspanningsruimten, laagspanningsverdeelkasten, enz. Na een jaar kon worden geconcludeerd dat het Distributie Informa tie Systeem nauwelijks een positieve invloed heeft gehad op de motivatie. Conversieplan Het opzetten van een conversieplan is niet gemakkelijk en vraagt erg veel betrokkenheid van de tekenkamer; bovendien is een derge lijk plan van groot belang voor het verdere verloop van het voorbe reidingstraject. Het is noodzakelijk om vooraf een aantal uitgangs punten vast te leggen, zoals: het aantal beheerkaarten, soort en moeilijkheidsgraad; het vaststellen van de „handmatige tekentijd" in verhouding tot de „computertekentijd"; het vaststellen van de „handmatige revisietijd" en de verhou ding tot de „computer revisietijd". Belangrijk is ook de keuze die moet worden gemaakt met betrek king tot de vraag of de conversie zelf wordt gedaan of dat dit wordt uitbesteed. Voor beide oplossingen zijn voor- en nadelen aan te voeren en in tabel 1 zijn de belangrijkste argumenten in een matrix uitgezet. uitbesteden zelf doen voor delen eenvoudige organisa tie goed beheersbaar minder personeel nodig langzaam leerproces goede vorming eigen mensen langzame groei revi sie goede afstemming andere informatie na delen vraagt veel voorberei ding vraagt veel controle toelevering schoks gewijs moeilijke afstemming andere informatie langdurig en saai ingewikkelde organi satie veel opleiding nodig extra personeel nodig Tabel 1. Voor- en nadelen van uitbesteding conversie. Het GEB heeft gekozen voor het zelf uitvoeren van de conversie, vooral op grond van de ontwikkeling van de medewerkers tot all round tekenaars. Het aflopende handtekenwerk wordt uitbesteed of uitgevoerd met ingehuurd personeel. Wanneer de uitgangspunten zijn vastgelegd, komen de voorwaar den voor het conversieplan aan de orde. Het stellen van die voor waarden is te vergelijken met de werking van een tweesnijdend zwaard. Zo kan de oplossing van één probleempunt strijdig zijn met de oplossing van een ander probleempunt. De conversie is een langdurige en saaie aangelegenheid en er is alles aan gelegen dit zo snel mogelijk te volbrengen. Het inzetten van veel medewerkers en apparatuur leidt er echter toe, dat deze na afloop van de conversie voor een groot deel overbodig zijn. Het ideale uitgangspunt is een bedrijfstijd van 24 uur per dag. Hoeveel uur per dag verantwoord is hangt af van de persoonlijke en sociale gevolgen voor de teke naars. Na vele intensieve gesprekken met alle medewerkers van de tekenkamer en in nauwe samenwerking met de medezeggen schapscommissie zijn de volgende voorwaarden voor het conver sieplan vastgesteld: 1. Na afloop van de conversie geen overbodig personeel en appa ratuur. 2. Geconverteerde beheerkaarten worden met het computer systeem gereviseerd. 14 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 16