3. Een bedrijfstijd van maximaal 11 uur. Uit deze voorwaarden is een conversieperiode van ongeveer zes jaar naar voren gekomen en zullen tien tekenaars in een „twee ploegendienst" op vijf werkstations hiermee bezig zijn. Hoe is dit nu georganiseerd? Binnen het kader van de bij het GEB gehanteerde variabele werktijd (7.00 uur - 18.00 uur) zijn twee groepen tekenaars werkzaam aan de conversie. De eerste groep werkt van 7.00 uur tot 15.30 uur en de tweede groep van 9.30 tot 18.00 uur. In de overlappende periode zullen de voorbereidende werkzaamheden voor de conversie en de systeemrevisie worden uitgevoerd. Het is onnodig te zeggen, dat de bezetting van de werkstations de grootste prioriteit heeft en dat het tweetal dat één werkstation bemant, in onderling overleg de werkzaamheden moet regelen. De tekenaars die niet werkzaam zijn in de zogenaamde ,,ADIS-groep" verrichten hun werkzaamheden in de „handmatige groep". Deze medewerkers kunnen gebruik blij ven maken van de mogelijkheden die de variabele werktijd biedt. Na een bepaalde periode ruilt een aantal „ADIS-tekenaars" met hetzelfde aantal uit de „handmatige groep". Op deze wijze zijn alle leidingenregistratietekenaars betrokken bij de conversie. De conti nuïteit in de beide groepen wordt zoveel mogelijk gewaarborgd, doordat de wisseling met een gering aantal tekenaars zal plaats vinden. De situatie zoals die na de conversie zal zijn, is bepalend ge weest voor het aantal medewerkers. Aangezien er tien tekenaars met de conversie bezig zijn en het handmatige tekenwerk doorgaat, is het noodzakelijk extra personeel in te huren. Het aflopende hand matige tekenwerk geeft pas over enige jaren die vermindering te zien, die het mogelijk maakt het volledige takenpakket met de eigen medewerkers uit te voeren. EINOFORMATIE TEKENAARS t HAND. TEKENAAR INHUREN TOTALE BEZETTING HANDTEKENEN PLANTEK EIGEN MEOEW EIGEN MEOEW CONVERSIE REVISIE «5 8b 67 St S9 90 91 Fig. 2. Wisselwerking tussen conversie en revisie. In de grafiek (fig. 2) is ook duidelijk de wisselwerking te zien tussen de conversie en de revisie. De voortgang van de conversie wordt sterk geremd door de toename van de systeemrevisie. Immers, hoe meer beheerkaarten geconverteerd zijn, hoe groter het aandeel wordt van de systeemrevisie in de totale bedrijfstijd. Tenslotte is het noodzakelijk om in overleg met de technische diensten een totaal conversieschema op te stellen. Heeft het conversieplan gevolgen gehad voor de motivatie, en is de belangrijke beslissing van de directie van het GEB om een inter actief grafisch systeem aan te schaffen van invloed geweest? On danks de betrokkenheid van de tekenaars bij dit alles is de motiva tiecurve niet gestegen. Integendeel, onder invloed van de invoering van de „twee-ploegendienst" is hij zelfs gedaald! Organisatieveranderingen Waar de medewerkers van de tekenkamer nadrukkelijk mee te ma ken krijgen, is de verandering van werkwijze. Het handmatig teke nen maakt plaats voor het bedienen van een werkstation. Boven dien moet in „ploegendienst" worden gewerkt en zal er een inten sievere samenwerking met de technische diensten ontstaan. Dit contact is nodig, omdat via de leidingenbeheerkaart een koppeling gaat plaatsvinden met allerlei alfanumerieke technische informatie. Het eerste wat dan ook moet gebeuren, is het geven van een goede voorlichting over de mogelijkheden van een interactief grafisch systeem. De problemen die zullen ontstaan, moeten zoveel moge lijk worden onderkend en de organisatie van de tekenkamer dient te worden afgestemd op de toekomst. Ook zal een ieder bewust moeten worden gemaakt van de moeilijke en lange weg die zal moeten worden afgelegd om het doel de invoering van het Dis tributie Informatie Systeem te bereiken. Bij het GEB is dit vooral gerealiseerd door het houden van een drietal zogenaamde „denk- dagen". In een rustige, prettige omgeving konden alle mede werkers praten over alle facetten van de komende automatisering. Deze „denkdagen" stonden onder leiding van een medewerker van de afdeling Personeelszaken. Ook waren twee directieleden en ver tegenwoordigers van de medezeggenschapscommissie aanwezig. De leden van het projectteam waren eveneens bij deze discussie- dagen betrokken. Welke problemen leefden zoal bij de tekenaars? Met betrekking tot het vakgebied werd vooral gevreesd voor het verlies van eigen identiteit en voor heT feit dat het vakmanschap plaats gaat maken voor het ordinaire „knoppen drukken". Dat men weer naar de schoolbanken moest en de Engelse taal niet be heerste, leverde ook de nodige vragen op. Op het terrein van de functie kwam men met vragen over de taakinhoud, de functiewaar dering, de daaraan gekoppelde beloning, de kwaliteit van het werk en de ontplooiingsmogelijkheden voor de tekenaar in de toekomst. De toekomstige organisatie riep uiteraard ook de nodige vragen op. Het invoeren van de „twee-ploegendienst" en het verlies van voor al de voordelen van de variabele werktijd waren hete hangijzers. Men vreesde ook een erg strakke dagindeling en een weinig flexi bele organisatie. Een aantal vragen had betrekking op diverse terreinen. Het werken achter beeldschermen was toen in de pers vaak een punt van dis cussie en ontbrak dan ook niet op de „denkdagen". De langdurige en saaie conversie lokte bepaald niet en volgens velen lag het ver anderingstempo te hoog. De belangstelling voor deze „denk dagen" was echter zeer groot, en het meedenken en meepraten over de toekomstige automatisering gebeurde met volle overgave, ondanks het feit dat lang niet altijd een bevredigend antwoord op de vragen kon worden gegeven. Voor diegenen die om wat voor reden dan ook niet met deze ont wikkeling wilden of konden meedoen, heeft de afdeling Personeels zaken door overplaatsing in het bedrijf een oplossing gevonden. Twee oudere tekenaars hebben gebruik gemaakt van de mogelijk heden die de VUT-regeling biedt. Hoe is de nieuwe Tekenkamer nu georganiseerd? De werkgroep „Tekenkamer Nieuwe Stijl" die onder leiding stond van een directielid en waarin veel vertegenwoordigers van de Tekenkamer zaten, stelde een nieuwe, platte organisatievorm voor. De geografische groepsindeling werd verlaten, waardoor secties en wijken overgingen in één groot gebied, namelijk de gemeente Utrecht. De groepsleiders, die als „meewerkend voorman" leiding gaven aan hun groep, tekenen zelf niet meer. In teamverband, waarbij horizontale vervanging plaatsvindt, geven zij nu leiding aan een groep van 15 medewerkers. In deze groep zitten de tekenaars die al het leidingenregistratiewerk gaan uitvoeren, zowel op_ de tekenkamer in de vorm van het tekenen van revisie en plannen van alle leidingennetten, als in de buitendienst met betrekking tot de ondersteuning van de technische diensten en het zelf meten van eenvoudige topografie. Door deze constructie wordt bereikt, dat de Fig. 3. De moderne tekenkamer. NGT GEODESIA I 15

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 17