tekenaar een zo breed mogelijk takenpakket heeft en inzetbaar is voor alle werkzaamheden die in de leidingenregistratiegroep moe ten worden verricht. Nieuw in de organisatie is de functie van gegevensbankbeheerder. Wanneer een dergelijk complex informatiesysteem wordt opgezet en onderhouden, is het noodzakelijk afspraken te maken over het beheer van het systeem. Wie is waarvoor verantwoordelijk en wie heeft bevoegdheden voor wat? Onderscheid is gemaakt tussen technisch beheer door de automatiseringsafdeling en functioneel beheer door de tekenkamer. Technisch beheer omvat specifieke zorg voor: de apparatuur (onderhoud, operating, netwerken); de programmatuur (onderhoud en het uitwerken van wijzigings voorstellen); de gegevensopslag (beveiligen van banden en schijven, het actualiseren). Functioneel beheer houdt in de zorg voor het functioneren van het informatiesysteem (procedures, programma's en gegevensverza melingen). Dit houdt tevens in, dat voortdurend wordt getoetst of het systeem nog wel voldoet aan de uitgangspunten, dat erva ringen worden verzameld en geëvalueerd, en dat wijzigingen wor den voorgesteld. De bestandsbeheerders van de diverse technische diensten zijn ver antwoordelijk voor de alfanumerieke informatie die door hun afde ling wordt ingebracht. De bestandsbeheerder van de tekenkamer heeft de verantwoording voor het gehele grafische bestand. In relatie tot de motivatie blijkt dat al deze zaken slechts een geringe verhoging van de curve laten zien. Er blijft een voorzichtigheid en een reserve tegen de komende verandering die maar moeilijk is om te buigen in een enthousiastere benadering. Opleiding en training In het begin van 1985 startte de eerste groep tekenaars met de opleiding aan het interactief grafisch systeem. Voordat het zover was, moest door het projectteam nog veel werk worden verzet. De cursusboeken van de computerleverancier waren uiteraard in het Engels geschreven en waren bovendien gericht op de grootste ge mene deler van een constructeur, een bouwkundig tekenaar, een elektrotechnisch tekenaar, een landmeetkundig tekenaar en een lei- dingenregistratietekenaar, en dus niet direct geschikt voor onze toepassing. Allereerst zijn de cursusboeken vertaald in het Neder lands en op een zodanige wijze geordend, dat ze voor gebruik ge schikt waren. Bovendien werd een aantal hoofdstukken geschre ven, die betrekking hadden op eenvoudige algemene kennis over de computer en die wat dieper ingingen op de apparatuur die bij het GEB aanwezig was en reeds door het projectteam werd gebruikt voor de ontwikkeling van de programmatuur. Gedurende één week werden in een hoog tempo de basishandelingen van het systeem uitgelegd, op een manier die aansloot bij de toepassingen en de problemen van de leidingenregistratie, 's Morgens werd theorie ge geven en 's middags kon worden geoefend achter drie werk stations. Na deze week was er voor iedere tekenaar voldoende tijd en gele genheid om met behulp van de zelfstudieboeken spelenderwijs de essentiële handelingen te herhalen. Dit herhalen kon net zolang doorgaan als nodig om de tekenaar volledig vertrouwd te maken met alle commando's en met de werking van het systeem. Als vraagbaak en toeverlaat voor de tekenaars fungeerde een mede werker van het projectteam. Hij was dan ook voortdurend aan spreekbaar. Overigens werd zijn aanwezigheid op den duur steeds minder noodzakelijk. Doordat het GEB zelf zijn menu's ontwikkelt, waarbij allerlei basis handelingen schuilgaan achter gebruikerscommando's, is er voor de verwerking van de topografie en voor de conversie van ieder leidingennet een aanvullende cursus. Deze cursussen worden be schreven in de GEB-gebruikershandleidingen en kunnen in één of twee dagen met de tekenaars worden doorgenomen. Het resultaat van deze opleiding en training op de motivatiecurve was verbluffend! De tekenaar had ervaren, dat het tekenen met be hulp van een werkstation een fascinerend gebeuren was en dat de opleiding en training hem niet voor onoplosbare problemen stelde, doch juist antwoord gaf op zijn vragen. Praktijk Alvorens met de conversie kan worden gestart, is het van het grootste belang dat de voorbereidingen goed zijn verlopen. Zo is nieuwbouw ABSTEDERDIJK 49 ACHTERTUIN 64 F Fig. 4. Door plotter getekende leidingenbeheerkaart. 16 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 18