agenda berichten 24 januari 1986 De Nederlandse Vereniging voor Fotogrammetrie organiseert een dag bij de Topografische Dienst, onder het motto: „Ont wikkelingen bij de Topografische Dienst". Plaats: Bendien- plein 5, Emmen. Zie bericht in dit nummer. 24 februari 1986 Eerste algemene vergadering van de Vereniging voor Vast goedinformatie. Tijd: 13.30 uur. Plaats: Afdeling der Geodesie, Thijsseweg 11Delft. Deze vergadering staat ook open voor degenen die geïnteresseerd zijn in de activiteiten van de vereni ging. Telefonische aanmelding voor deelname aan deze verga dering kan geschieden bij mevr. E. M. Seinstra-Fendel, 015- 78 45 48 78 27 44. 25 april 1986 Jaarvergadering NVG, met daaraansluitend een gezamenlijke studiedag met de NVF. Onderwerp: „Nieuwe ontwikkelingen in de Fotogrammetrie". Nadere mededelingen volgen. 1 - 11 juni 1986 FIG Congres te Toronto, Canada. Zie bericht op p. 446 in het decembernummer 1985. 3 - 6 september 1986 70e Deutsche Geodatentag te Neurenberg. ONTWIKKELINGEN BIJ DE TOPOGRAFISCHE DIENST Het programma luidt als volgt: 11.15-11.30 Ontvangst. 11.30- 11.45 „Fotogrammetrie", ir. E. Kolk (voordracht 1). 11.45 - 12.30 Rondleiding: fotogrammetrie en oude instrumenten. 12.30-13.10 Lunch. 13.10-13.30 Diaserie. 13.30- 14.30 „Project Bebouwing", ir. G. A. M. Vrijkolte (voor dracht 2). „Digital Land Man System" (DLMS), ir. J. v.d. Lin de (voordracht 3). 14.30- 15.30 Rondleiding DLMS en Automatisering. Korte inhoud van de voordrachten: ad 1) Toepassing van de fotogrammetrie bij de Topografische Dienst. ad 2) Bebouwingsgegevens vormen één van de criteria op basis waarvan de gemeenten uitkeringen uit het Gemeentefonds ontvangen. De werkwijze, toegepast bij de herziening van de bebouwingsgegevens in 1984/'85 zal worden besproken, ad 31 Een overzicht van het DLMS-project wordt gegeven. Via luchtfoto-interpretatie, codering en digitalisering wordt een digitaal bestand opgebouwd. Het bestand wordt door de luchtmacht gebruikt voor radarsimulatie. U kunt zich opgeven voor de lunch bij ir. J. v.d. Linde (tel. 05910 - 96300) vóór woensdag 22 januari 1986. De kosten bedragen onge veer 7 6, De Topografische Dienst is bereikbaar per trein (aan komst 11.06 uur), rechtsaf station uit Verlengde Spoorstraat langs de spoorbaan volgen (250 meter). Per auto, na de afslag Emmen, in Emmen linksaf en vervolgens rechtsaf richting Weerdinge. PAO CURSUSSEN Het Instituut voor Bouwrecht organiseert begin 1986 in samenwer king met de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit te Leiden en de Katholieke Hogeschool te Tilburg een postacademische leer gang over: Gronduitgifte en grondtransacties Programma: 1. Gronduitgifte. Inleider: mr. E. Kwakernaak, notaris te Rotter dam. Leiden: 24 januari; Zwolle: 31 januari; Tilburg: 7 februari. 2. Ontwikkelingen van het eigendomsrecht in het verkeer tussen gemeente en particulieren. Inleider: mr. A. A. van Velten, nota ris te Amsterdam. Leiden: 31 januari; Zwolle: 7 februari; Til burg: 14 februari. 3. Moderne eigendomsconstructies in de verhouding tussen parti culieren. Inleider: prof. mr. W. M. Kleijn, hoogleraar Notarieel recht en Burgerlijk recht aan de Rijksuniversiteit Leiden. Leiden: 7 februari; Zwolle: 14 februari; Tilburg: 28 februari. 4. Privaatrechtelijke belemmeringen van het eigendomsrecht. In leider: mr. W. J. M. Davids, vice-president van de rechtbank te Assen. Leiden: 14 februari; Zwolle: 28 februari; Tilburg: 7 maart. 5. Publiekrechtelijke belemmeringen van het eigendomsrecht. In leider: mevr. mr. M. Gonggrijp-van Mourik, wetenschappelijk medewerkster Rijksuniversiteit Leiden. Leiden: 28 februari; Zwolle: 7 maart; Tilburg: 14 maart. 6. De koop-aanneemovereenkomst. Inleider: mr. C. A. Kraan, wetenschappelijk hoofdmedewerker Notarieel Recht Rijksuni versiteit Groningen. Leiden: 7 maart; Zwolle: 14 maart; Tilburg: 21 maart. 7. Hypotheek en lease-overeenkomst. Inleider: mr. J. Holleman, adjunct-directeur afdeling concern juridische zaken van de Friesch Groningsche Hypotheekbank NV. Leiden: 14 maart; Zwolle: 21 maart, Tilburg: 4 april. Het inschrijfgeld voor de gehele leergang bedraagt f 350, Men kan zich voor deelneming aanmelden, gaarne met vermelding van functie, bij het Instituut voor Bouwrecht, postbus 85851 te 's-Gravenhage. Tel. 070-24 55 44. Noodzakelijk is dat men de plaats opgeeft, waar men de cursus wil volgen. Overmaking van het inschrijfgeld dient te geschieden op postgiro 1737400 van het Instituut voor Bouwrecht, onder vermelding van „PAO-leergang gronduitgifte en grondtransacties". OVERZICHTSCURSUS MATHEMATISCHE GEODESIE Zoals in het vorige nummer van NGT Geodesia reeds is vermeld, heeft de werkeenheid „Mathematische Geodesie Er Landmeet kunde" van de Afdeling der Geodesie van de TH Delft het voor nemen opgevat een post-academiale overzichtscursus „mathema tische geodesie" te geven. Deze cursus is in de eerste plaats be doeld voor afgestudeerde geodeten die al enige tijd geleden de TH verlaten hebben en behoefte hebben aan bijscholing op dit gebied. Maar ook anderen (bijv. recent afgestudeerde HTS-ingenieurs landmeten) die op vergelijkbaar niveau met dit vakgebied te maken hebben zijn van harte welkom. De cursus zal plaatsvinden in het Geodesiegebouw in Delft en bestaan uit twee gedeelten: een hoofdcursus van vier dagen, voor afgegaan door een facultatieve voorcursus van één a twee dagen. Als datum is eind oktober 1986 voorgenomen. De kosten zullen ca. f 500,— per persoon bedragen. De docenten zijn: Alberda, Brou wer, Van Daalen, De Heus en Kok. Er wordt een speciaal college dictaat uitgebracht voor de deelnemers. Het programma zal voor de helft uit college en voor de andere helft uit instructie, oefeningen en computer prakticum bestaan. Het aantal cursisten zal beperkt zijn tot ca. 25. Bij veel belangstelling zal de cursus worden her haald. De voorcursus is bedoeld als opfriscursus met als inhoud: inleiding waarschijnlijkheidsrekening en statistiek, matrixrekening, voort- plantingswet, Ie en 2e standaardvraagstuk, toetsgrootheden, B- methode en 2-D puntsbepaling met complexe getallen. Het mate riaal van de voorcursus zal enige tijd tevoren aan de deelnemers worden toegestuurd, zodat zij kunnen beoordelen of het volgen hiervan nuttig is. De onderwerpen van de hoofdcursus zijn: a. voortgezette vereffeningstheorie: organisatie vereffenings- vraagstuk; datumprobleem; S-transformaties b. toetsing en betrouwbaarheid: interne en externe betrouwbaar heid B-methode; lambda-streep c. precisie-theorie: criterium-matrix; eigenwaardeprobleem d. netontwerp gericht op b. en c.: met name kringnetten e. rekentechniek: opzet van rekensystemen; technieken en algo- rithmen f. nieuwe perspectieven: een keuze uit de volgende onderwerpen: dynamische gegevensverwerking toepassing van a. op Doppler netwerk uitbreiding toetsingstheorie; alternatieve methoden perspectieven nieuwe HTW stand van zaken RETrig en REUN. Het plan is om tot slot een discussiemiddag te houden over speci fieke (praktijk)problemen van de cursisten betreffende de bovenge noemde onderwerpen. Tevens kunnen dan onderwerpen voor mo gelijke vervolgcursussen worden aangedragen. Vooraanmelding schriftelijk bij dr. ir. D. T. van Daalen, Afdeling der Geodesie, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, tel. 015 - 78(3546/4907). U krijgt dan verdere informatie toegezonden. HERINRICHTINGSPLAN DEELGEBIED PEKELA'S VASTGESTELD Provinciale Staten van Groningen hebben op 23 oktober 1985 zon der hoofdelijke stemming het deelgebiedsplan Pekela's van de her- 20 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 22