LKI, het Landmeetkundig en Kartografisch Informatiesysteem bij het Kadaster1) r 4 3 1 keling te verwachten. Hierbij moet worden gedacht aan de groei van de „personal computer" met tekenpakketten. Vermoedelijk zullen netwerken ontstaan, waarin zowel de grote systemen voor de opbouw van de bestanden in de vastgoedinformatie centra, als de personal computer voor de doorsnee werkzaam heden zijn opgenomen. Verder zal ook de scanner, de auto matische digitizer, zijn intrede doen. Deze apparatuur zal binnen kort mogelijkheden hebben voor tekst- en symboolherkenning en een automatische laagindeling, waardoor de conversie kan worden versneld. De ontwikkeling van de scanner zal de nodige gevolgen hebben. Zo is het te voorzien, dat de huidige werkwijze, die is gebaseerd op lij nen (vectoren), voor een deel zal worden vervangen door een werk wijze die is gebaseerd op oppervlakte-eenheden (rasters) (fig. 1). '4 <t Y> S/ j >/y ft f j 1 V raster opslag Fig. 1. vector opslag Op het gebied van rasterapparatuur zijn er scanners, beeldbuizen en plotters die alle met rasters (of pixels) werken, waardoor de om zettingen van raster naar vector en terug niet meer nodig zijn. De manier van werken met rasters vergt weer een geheel andere wijze van denken. Hierbij wordt niet meer uitgegaan van lijnelementen (muur, kant weg, enz.), maar van oppervlakte-elementen (huis, weg, enz.), hetgeen weer een nieuwe uitdaging is, met nieuwe mogelijkheden. Wat de toekomst ons zal brengen, weten we slechts bij benade ring. Uiteraard moeten de ontwikkelingen worden gevolgd. Wach ten tot er iets beters komt, is niet altijd verstandig. Achteraf gezien is er altijd een betere beslissing, maar wie wacht, loopt het grote gevaar dat een ander zijn taak overneemt. De digitale kaart van Nederland is en zal een lange weg zijn vol val kuilen. De pioniers banen nu een smal pad in dit maagdelijk gebied. Ik ben benieuwd of over zes jaar het huidige smalle pad is uitge bouwd tot een brede autoweg en of in Nederland kan worden be schikt over digitale bestanden van tenminste het stedelijke gebied. Voorwaarde hierbij is een voldoende standaardisatie, zodat uit wisseling is gewaarborgd. Hopelijk komen regels hiervoor tijdig ter beschikking en worden ze voldoende nageleefd, anders ontaardt de digitale kaart in een lijdensweg en wordt de positie van de land meetkundige wereld verzwakt in plaats van versterkt. Ik hoop u hiermede een inzicht te hebben gegeven in de stand van zaken van de toepassing van interactieve systemen in de landmeet kunde en in het bijzonder de digitale kaart. Deze digitale kaart kan niet van vandaag op morgen worden gerealiseerd, maar een lange weg van voorbereiding is nodig. Hopelijk leidt deze weg naar nieu we toepassingsgebieden voor de landmeetkundige wereld. door ir. H. J. G. L. Aalders, hoofd afdeling Coördinatie Onderzoek bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn en projectleider LKI. 1. Inleiding Zowel binnen als buiten de overheid bestaat behoefte aan betere informatie over vastgoed (ruimer, sneller, anders geordend/geag gregeerd) en informatie-uitwisseling met andere geautomatiseerde registraties. Veel van die informatie dient als basis voor andere informatiesystemen, zoals bijvoorbeeld een gemeentelijk vastgoed systeem of een leidingenbedrijfsinformatiesysteem. De Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers beschikt door de registratie op landelijk niveau van de basisgegevens die betrekking hebben op vastgoed, over een unieke verzameling gegevens, die de maatschappij nodig heeft voor onder meer een ordelijk rechtsverkeer, de besteming, de inrichting en het beheer van vastgoed alsmede het gebruik ervan. Voor een informatieverwerkende en verstrekkende Dienst als het Kadaster is een voortgaande automatisering van de vastgoetiinfor- matievoorziening onmisbaar geworden. De technologische ontwik kelingen hebben de realisatie ervan niet alleen mogelijk gemaakt, maar zelfs versterkt. In 1983 heeft een projectgroep een plan [2]2) opgesteld voor het „Landmeetkundige en Kartografische Informatiesysteem" (LKI), waarover in deze inleiding zal worden geïnformeerd en waarin is uiteengezet hoe de ontwikkeling en invoering van de automatise ring in de landmeetkundige en kartografische sector van de Dienst moet plaatsvinden. 1) Inleiding gehouden op 24 oktober 1985 te Utrecht tijdens het 13e NGL congres. 2) De nummers [1] en (2] verwijzen naar „Literatuur" op p. 10 aan het eind van deze inleiding. 2. Doelstelling van LKI In eerste instantie is het LKI-systeem gericht op de processen, die nodig zijn bij de geautomatiseerde vervaardiging en bijhouding van de huidige kaartseries van de Dienst, namelijk de kadastrale kaart, de Grootschalige (topografische) Basiskaart van Nederland (GBKN) en het Werkplan II (WP II) voor de ruilverkaveling. In tweede instantie moet het LKI-systeem een zekere produktonaf- hankelijkheid in zich hebben, omdat de gegevens die erin worden opgenomen, als basis moeten dienen voor andere toepassingen, zoals bijvoorbeeld landinrichting of in de gemeentelijke en nuts- sfeer het ontwerpen van bestemmings- en uitbreidingsplannen, groenbeheer, wegbeheer, gebouwbeheer, de planning en uitvoe ring van civiel- en cultuurtechnische werken, het voeren van grond beheer en het onderhouden van een leidingenregistratie. Deze pro- duktonafhankelijkheid kan worden bereikt door de in het bestand opgenomen gegevens te voorzien van beschrijvingen naar aan leiding van hun voorkomen in het terrein en niet zoals ze moeten worden uitgetekend op een bepaald kaarttype. Een en ander bete kent tevens, dat gegevens die men op meerdere kaarttypen kan aantreffen, slechts eenmaal in het bestand mogen voorkomen. Steeds nadrukkelijker wordt door de GBKN-partners afgedwongen dat de GBKN digitaal moet worden vervaardigd en afgeleverd. Een dergelijke eis ligt in het verlengde van het BOCO- en vCKR-advies van begin 1983 om te komen tot meer coördinatie, uniformering en automatisering en zo meer samenhang te brengen in de structuur van de informatievoorziening met betrekking tot grootschalige topografische en kadastrale informatie. Door de technologische ontwikkelingen is de toepassing van geau tomatiseerde hulpmiddelen enorm snel geëvolueerd. De vraag naar meer geaggregeerde informatie heeft die ontwikkeling gestimu- 6 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 8