Een zonnewijzer bij kasteel Slangenburg door J. H. J. M. Vos, technisch ambtenaar I bij de Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers te Arnhem. SUMMARY A sundial at the castle Slangenburg To mark the (astronomic) North in the garden of a historical castle is not an everydays task for a sur veyor. Especially when it concerns the installation of a sundial, dating from 1760. How this job was done and which factors (considering the precision of this sundial) we had to taken into account, is described in this article. Perhaps one of the readers may clarify the purpose of the mysterious instrument we came across. Enige tijd geleden werd mij gevraagd of wij in staat waren een zonnewijzer exact noordgericht te stellen. Als landmeetkundige laat je je door zo'n vraag niet van de wijs brengen en beweer je (met een slag om de arm) dat wel voor elkaar te kunnen krijgen. Het ging om het aan geven van het noorden ten behoeve van de plaatsing van een uit 1760 daterende zonnewijzer. Deze was in er barmelijke staat gevonden in de moestuin van Kasteel Slangenburg. Omdat het ging om een bijzonder exem plaar, had men er reeds f 18 000,— voor overgehad om hem door een deskundige te laten restaureren. Elke honderd gulden die daar nog bij zou komen, zou proble men geven; de kosten waren reeds behoorlijk uit de hand gelopen. Als de zonnewijzer met dit bedrag echter nog eens 225 jaar zou staan, dan kon dat als een finan ciële pleister op de wonde worden beschouwd. Omdat Voet, sokkel en zonnewijzer. NGT GEODESIA 86 Zonnewijzer. geen geld voor de gevraagde werkzaamheden kon wor den uitgetrokken, diende het als vrijwilligerswerk te worden gezien. Na overleg met mijn rayonchef de heer We/ter bleek dat we dit karweitje wel zouden klaren. „Maar hoe?" is de eerste vraag die opdoemt. Bekend is dat er verschillende noordrichtingen zijn, o.a. het kaart- noorden, het magnetische noorden en het astronomi sche noorden. Spoedig bleek ons, dat de laatstgenoem de richting waarschijnlijk het meest geschikt is voor een zonnewijzer. Deze richting zou dus moeten worden be paald. „Maar hoe?" is ook de tweede vraag die op doemt. Wat is de eenvoudigste manier; met behulp van de kaart, het kompas, of met coördinaten? Alles was mogelijk in onze ogen. Nadat we onze vakcursusliteratuur over geodetische astronomie hadden geraadpleegd, kwamen we tot de conclusie, dat de circumpoiaire ster Polaris (poolster) kon worden gebruikt. Dat zou dus nachtwerk worden, want zelfs met de beste polaroid-zonnebril was deze ster overdag niet te zien. De heer Niemeyer van Rijksgebouwendienst had inmid dels voor meer informatie gezorgd omtrent de zonne wijzer zelf en omtrent de plaats waar deze zou moeten staan. De zonnewijzer is een instrument met veertien vlakken op een zandstenen zuil van 1 meter hoog. In elk zichtbaar vlak is een tijdverdeling in uren of halve uren gegraveerd. Op het vlak bevindt zich een met blad goud belegde „wijzer". Elke wijzer wijst naar het noor den en geeft middels zijn schaduw de tijd op de tijdver- 95

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 21