mSREKiNG \HEJ IRSYSKEM is verruimd. Kon men tot voor kort toegang krijgen via perceel nummer en de naam van de rechthebbende, thans behoren ook het perceeladres en de plaatscoördinaat tot de sleutels van de geauto matiseerde kadastrale registratie. Kortom, met AKR streeft de Directie Zeeland naar meer dienstverlening en bij gebleken vraag naar de levering van meer diensten, zo besloot hij zijn betoog. De heer Remijnse was verheugd dat de eerste provincie ,,er in zit". Hij bracht de aanwezigen in herinnering dat het Kadaster met AKR niet over één nacht ijs was gegaan. Daarvoor was het project te omvangrijk en te ingewikkeld. Bovendien was te voorzien dat de implicaties voor de eigen dienst en voor de klanten van het Kadas ter groot zouden zijn. Hij keek terug naar het jaar 1974 toen het Bureau Ontwikkeling AKR te Heerlen werd opgericht. Al zoekend en tastend probeerde men daar (in het begin vanuit de huiskamer van het toenmalig hoofd de heer Van Beek) grip te krijgen op de weerbarstige materie. Toen de gedachten vorm hadden gekregen besloot men zich in eerste instantie te richten op het ontwikkelen van een deelsysteem Massale Output om daarmede zicht te krijgen op de problemen die het zou opleveren om een geautomatiseerde gegevensstroom tot stand te brengen in de richting van gemeenten en waterschappen. Als proefgebied werd ongeveer de helft van de provincie Zeeland (100.000 percelen) gekozen. E.e.a. kreeg lande lijke bekendheid als het „proefproject Zeeland". In 1979 werd de eerste massale output geleverd. Daarna ging men door met de ont wikkeling, zodat het proefproject Zeeland in 1982 als een soort prototype voor AKR gereed was. In 1983 werd het systeem nog eens op zijn efficiency gescreend, waarna besloten werd tot een gefaseerde landelijke invoering. Zeeland moest daarbij per 1-1-1986 geheel in AKR zijn opgenomen, hetgeen tot zijn vreugde gelukt was. De heer Remijnse hield zijn toehoorders voor dat het een pro ces van vallen en opstaan was geweest, van kinderziekten, dubbel bij te houden boekhoudingen enz. Hij prees het Zeeuwse en Heer- lense personeel dat altijd met frisse moed de problemen te lijf was gegaan en zo de invoering van Zeeland in AKR tot een goed einde had gebracht. Secretaris-Generaal drs. W. Lemstra wees op het grote individuele en nationale belang dat een goed, snel en efficiënt werkend kadas traal vastgoedinformatiesysteem heeft voor de bevordering van de rechtszekerheid met betrekking tot onroerend goed. In Nederland, zo constateerde de secretaris-generaal, worden in de overheids sfeer elk jaar voor ca. 30 miljard gulden aan beslissingen genomen die gebaseerd zijn op vastgoedgegevens. Uit een onlangs door de voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie (RAVI) uitgebracht rap port was hem bovendien gebleken dat per jaar ca. 6 miljard gulden binnenkomt via belastingen en retributies op basis van vastgoed. Het gaat daarbij uiteraard niet alleen om kadastrale informatie, maar ook om andere gegevens die op de een of andere wijze ver bonden zijn aan een vaste plaats op aarde. In dit verband vereist een optimaal gebruik van moderne methoden van informatie verwerking en -verstrekking een goed overleg en samenwerking tussen de verzamelaars van gegevens aan de ene kant en de gebrui kers hiervan aan de andere kant. De secretaris-generaal memoreerde de volle inzet en toewijding van velen om AKR in Zeeland tot stand te brengen. Ook ging hij in op de onrust die onder het personeel heerst i.v.m. werkgelegenheids aspecten. Deze was o.a. verwoord in een persbericht van de dienstcommissie. Met waardering haalde hij de woorden aan van de hoofddirecteur, dat deze zich sterk maakt ter voorkoming van gedwongen ontslagen. De inkrimpingen kunnen naar het zich laat aanzien met natuurlijk verloop worden gerealiseerd. De spanningen zijn begrijpelijk, maar we kunnen deze technische boot niet missen, anders gebeuren er grotere rampen, aldus de secretaris-generaal. Na het aanbieden van een geschenk aan de secretaris-generaal door de directeur Zeeland begaf het gezelschap zich naar de in gang van de afdeling Bewaring en Juridische Zaken. De ingang was bespannen met papier met daarop afgebeeld een manshoog leggerartikel. Zoals bekend vervulde de kadastrale legger een cen trale rol in de „oude" kadastrale boekhouding (nl. door een admi nistratieve verbinding te leggen tussen perceel en tenaamstelling). Het systeem AKR kent de legger niet, daar wordt de koppeling tussen object en subject op automatische wijze gelegd. Door ver volgens met een traditioneel leggerkarretje (waar de leggers vroe ger op stonden ter bijwerking) de papierbarrière te doorbreken, doorbrak de secretaris-generaal het tijdperk van het oude legger systeem en stelde op die symbolische wijze AKR officieel in ge bruik. De ingebruikneming werd vervolgens in geanimeerde informele Van der Molen sfeer besloten. PB NA-SEMINARS Ook in het voorjaar van 1986 organiseert PBNA seminars, work shops en studiebijeenkomsten op onder meer de volgende ge bieden: Informatica: „Ontwerpen van informatiesystemen". 12 maart 1986. Jaar beurs, Utrecht. Bestemd voor leidinggevenden, betrokken bij automatiseringsprojecten, informatie-analisten, systeemont werpers en projectleiders. Commercie: „Onroerend goed". 15 en 23 april 1986. Postiljon Motel, Bunnik en Café-Restaurant De Eenhoorn, Amersfoort. Bestemd voor een ieder die te maken heeft met taxatie van onroerend goed, zowel vanuit bedrijfsleven, verzekeringswezen, banken, instel lingen als overheidsdiensten, en „Workshops taxeren". 24 april, 13 en 22 mei 1986. Fiscale en juridische onderwerpen: „Milieurecht". 18 en 19 maart, 9, 10, 16 en 17 april 1986. Jaar beurs, Utrecht en Postiljon Motel, Bunnik. Bestemd voor be- leids- en staffunctionarissen betrokken bij de milieuwetgeving in het bedrijfsleven en de overheden, juridisch adviseurs en advocaten. Voor meer informatie: Koninklijke PBNA, Postbus 9053, 6800 GS Arnhem. Telefoon 085 - 57 56 56. M Hellendoorr1i hoofd seminars. SYMPOSIUM HOOGTEBEPALING, SEPTEMBER 1986, HANNOVER Binnenkort staat men voor de taak te beslissen hoe verder te gaan met het Europese waterpasnet UELN. Verder bestaat er steeds meer belangstelling voor de tektonische bewegingen in West- Europa, die leiden tot zeespiegelrijzing e.d. Tenslotte komen nieu we hoogtemeettechnieken beschikbaar zoals gemotoriseerd water passen en hoogtebepaling uit GPS. Dit heeft geleid tot de organisatie van een Symposium on Height Determination and Recent Vertical Crustal Movements in Western Europe", dat onder auspiciën van de IAG zal plaatsvinden in Hannover van 15 t.m. 19 september a.s. Meer informatie bij: Dr.-lng. W. Niemeier, Geodatisches Institut, Universiteit Hannover, Nienburger Strasse 1, D-3000 Hannover-1. VERENIGING VOOR KADASTER EN LANDMEETKUNDE Sinds eind 1985 is het bestuur van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde als volgt samengesteld: Voorzitter: ir. K. Mulder, Norgerweg 138, 9494 PD Yde. Telefoon: 05906 - 21 99 (huis); 050 - 23 29 95 (kantoor). Secretaris: ir. J. B. van der Veen, Kon. Wilhelminalaan 59, 7711 KK Nieuwleusen. Telefoon: 05296-36 55 (huis); 038-97 16 16 (kan toor). Penningmeester: ir. P. Plantinga, De Küpe 20, 9001 MC Grouw. Telefoon: 05662 - 20 25 (huis); 058 - 91 43 58 (kantoor). Lid: ir. A. H. M. van IJsseldijk-Ruygers, Oranjestraat 2, 3258 AS Den Bommel. Telefoon: 01871 - 15 78 (huis); 010-77 23 77 (kan toor). ZEISS NEDERLAND BV Met ingang van 1 april 1986 zal de samenwerkingsovereenkomst tussen Carl Zeiss West-Duitsland en Sokkisha Japan worden be ëindigd. Als gevolg hiervan heeft Zeiss in overleg met Sokkisha besloten per 1 februari 1986 de Sokkisha produkten niet meer op de Nederlandse markt te brengen. Verkoop en reparatie van Sok kisha instrumenten zullen vanaf 1 februari 1986 volledig worden overgenomen door Sokkisha Europe BV, Flevolaan 4, 1382 JZ Weesp. 100 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 26