de MD een enorm kennisareaal van hoog niveau en het had geen zin om daarin de beste deskundige te willen worden. Mijn taak is richting en mogelijkheden te zoe ken, zodat die kennis een zo goed mogelijk effect heeft. Bij de opvolging van Waalewijn heeft men bij de MD zeker eerst aan een geodeet gedacht. Zelf vind ik, dat ik bij mijn binnenkomst open en welwillend tegemoet ben getreden, en dat het weinig problemen heeft gegeven. Vermoedelijk had een geodeet nog meer problemen ge had met het ter discussie stellen van de taak van de MD. De Stichting NGL heeft tot doelstelling de bevordering der kennis van de landmeetkunde. Wat is uw visie op deze doelstelling en de wijze waarop het NGL dit tracht te verwezenlijken; te noemen zijn congres, studiedagen en rayonbijeenkomsten Ik heb daar positieve ervaringen mee en wat me opvalt is de combinatie van studie en sociaal verkeer en de pret tige band tussen geodeten. Daarbij komt dat geodeten trots zijn op hun vak, maar ook dat ze te bescheiden zijn; ze moeten het vak meer naar buiten uitdragen. Ze zijn te veel voor zichzelf bezig, terwijl het erom gaat je klanten ervan te doordringen wat je allemaal kunt en wat de mogelijkheden zijn van het vakspecialisme. Dat geldt ook voor de MD: zorgen datje niet teveel in jezelf kruipt. De deelname van MD'ers aan de NGL-activiteiten ervaar ik positief en die stimuleer ik ook. Er worden elke keer weer nieuwe onderwerpen behandeld en daar moet men kennis van nemen. Hoewel ik steeds pleit voor integra tie, denk ik dat het goed is een forum te hebben op dat vakgebied. Ik heb verder niet veel ervaring met de activi teiten van de Stichting op het gebied van onderwijs, maar pleit er toch voor dat bij de realisering van de twee de fasestructuur in Delft de Technische Hogeschool komt praten met de Stichting NGL, over wat ze in hun hoofd hebben en welke kant ze op moeten. Dat is toch van belang. Wij zitten bijvoorbeeld met het feit, dat er weinig specifiek technische geodeten zijn. De Stichting kan hier stimulerend werken. Intern zijn wij op middelbaar niveau bezig aan een oplei dingsplan, waarin o.a. voorkomen MOLA, HOLA, blijf- bij-cursussen en de Comtec-cursus voor automatisering. Deze cursussen hebben we deels zelf ontwikkeld. Wat automatisering betreft, heb je zowel geodeten als systeemanalisten nodig; daarbij blijkt dat geodeten zich snel de kennis over automatisering weten eigen te maken. De MD heeft traditioneel binnen Rijkswaterstaat een ondersteunende taak: het leveren van kaarten en hulp bij uitvoering van werken. Daarnaast is er ten algemenen nutte de instandhouding van het NAP. De laatste vijf jaar is er een proces van verandering en heroriëntatie gaande. Hoe zoudt u de Dienst nu willen typeren Laat ik beginnen met te zeggen dat de Dienst, en ook de hele Rijkswaterstaat, een inkrimpende dienst is. Wat bij Rijkswaterstaat gebeurt, gebeurt ook bij de MD. We hebben wel algemene taken, maar 99% gebeurt ten be hoeve van Rijkswaterstaat. Beide hebben wij ons uitge breid over onze taken beraden en een strategie bepaald. Als ik de dienst waarnaar we op weg zijn, moet typeren, dan zie ik een dienst die zich richt op de produkten die in de toekomst voor Rijkswaterstaat onmisbaar zullen zijn en die niet of moeilijk door derden kunnen worden geleverd. Verder toegespitst: een technisch-weten- schappelijke/specialistische dienst, die hoogwaardige specialistische produkten levert, die veel adviseert, die researchwerk doet en speurwerk verricht om de vragen voor de toekomst te kunnen beantwoorden. Dat zijn de accenten die we willen leggen. Daar zijn we nu al mee bezig, door de hele dienst heen; mariene geodesie en re mote sensing zijn daar hele duidelijke voorbeelden van, alsook plaatsbepalingssystemen, dynamische meetsys temen, enz. Ook op landmeetkundig terrein verrichten we speurwerk, bijvoorbeeld met digitale terreinmodel len. Bij de Oosterscheldewerken is in het natte gebeuren veel gedaan aan plaatsbepaling, maar ook op terres- trisch gebied, bij de metingen aan de pijlers, is veel ken nis opgedaan. Daarnaast adviseren we veel, bijvoor beeld als Rijkswaterstaat ergens hulp moet verlenen, aan departementen of in de export; maar ook de regionale directies hebben behoefte aan advies over de automati sering van plaatsbepaling aan boord van schepen enz. Samen met de Dienst Informatieverwerking hebben we bijvoorbeeld een lodingssysteem ontwikkeld. Je moet je dus instellen op de zaken die men morgen gaat vragen en daar speurwerk naar doen. Als de vragen komen, moet je er al op hebben ingespeeld. Bij het besluit van de Ministerraad inzake de privatisering bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers werd eveneens een commissie Overheid-Bedrijfsleven ingesteld om privatisering van landmeetkundige en kar- tografische werkzaamheden bij onder meer andere rijks diensten na te gaan. Hoe staat u hier tegenover met be trekking tot de MD. Wij zijn erg alert en volgen nauwlettend de gebeurtenis sen op dat gebied. Niet alleen het Kadaster, maar ook het Loodswezen, het Staatsvissersbedrijf en diensten van Rijkswaterstaat, zoals de werktuigkundige diensten en ingenieursdiensten, zijn op het ogenblik in discussie. - Bedrijfsvoering Organigram Meetkundige Dienst. - fotogrammetrie, Kartografie. Reprografie foto-interpretatie - Mariene geodesie - Systemen De MD in het kort De Rijkswaterstaat, ressorterend onder het Ministerie van Ver keer en Waterstaat, is georganiseerd in regionale en specialis tische directies en diensten. De Meetkundige Dienst (MD) anno 1931 is één van die specialistische diensten en telde per 1 januari 1986 560 medewerkers (verloop in 1985: min 29, plus 11). De hoofdvestiging van de MD bevindt zich in Delft, Kanaalweg 3b. Daarnaast zijn er dependances in Delft, Den Haag en 's-Heer Arendskerke. De afdeling Terrestrische Metingen is regionaal ingedeeld. Er zijn rayonkantoren in Assen, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, Krimpen a/d IJssel, 's-Heer Arendskerke, 's-Herto- genbosch en Maasbracht. De MD wordt geleid door een directieteam, bestaande uit de hoofdingenieur-directeur, ir. R. Vellema, en de hoofden van de vier hoofdafdelingen: Mariene Geodesie en Terrestrische Me tingen, Luchtkaartering, Technische en Numerieke Ondersteu ning en Bedrijfseconomische en Algemene Zaken. NGT GEODESIA 86 79

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 5