Wij verwachten mee te kunnen spelen in de commissie die voor privatisering in het leven wordt geroepen. Bij privatisering denken wij voornamelijk aan uitbesteding, daarmee zijn we van oudsher al bezig, bijvoorbeeld werkzaamheden die wij nooit hebben gedaan, zoals het maken van luchtfoto's, en pieken in het uitvoerende werk. Het is een complex probleem, waarbij je de finan ciële, de technische, maar vooral ook de personele en sociale gevolgen erg zorgvuldig zult moeten behandelen. Het is een proces, waarbij de tijdschaal ook erg belang rijk is. Je hebt er tijd voor nodig. Daarnaast hebben we als Dienst duidelijk voor ogen wat we in de toekomst wil len. Wij willen hoogwaardig specialistisch uitvoerende werkzaamheden blijven verrichten. Dat uitvoerende werk heb je ook nodig om speurwerk en onderzoek te doen; deze twee moeten elkaar aanvullen. Ik zie nog niet op korte termijn, hoe de ingenieursbureaus speurwerk voor de MD kunnen doen. We moeten elkaar als over heid en bedrijfsleven inderdaad kunnen vinden. Prof. Albeda is van mening ,,dat de huidige ontwikkeling zich afkeert van massafabricage, grote bedrijven en om vangrijke bureaucratieën. De groeimogelijkheden zitten juist in het ontstaan van talrijkenieuwe kleine bedrijven. De produktiestructuur wordt flexibeler en de traditio- neel-hiërarchische verhoudingen worden doorbroken". Ziet u een analoge ontwikkeling binnen de Rijkswater staat en wat is uw visie op het zelf verrichten van land meetkundig werk door regionale Rijkswaterstaatdirec- ties De stijl van de MD is gelukkig niet formalistisch of hiërar chisch, maar heel informeel, ook de manier van werken. Formeel moeten regionale Rijkswaterstaatdirecties via bepaalde procedures uitvoerend werk aanvragen, maar in de praktijk gaat dat heel gemakkelijk, omdat mensen buiten dat samen al overleggen. We willen uiteraard wel weten wat er buiten gebeurt of gaat gebeuren. Je moet je programma kunnen maken, maar daar zit flexibiliteit in. Daarnaast moet je rekening houden met de kwali teitseisen die aan de uitvoering worden gesteld. Aan de andere kant zijn wij niet van mening dat, als er geode tisch werk moet worden verricht, wij het dan exclusief zouden moeten doen; dat zou bureaucratisch zijn, dat is niet onze stijl. Wij willen graag het hoogwaardige specia listische werk doen, dat vinden we van belang. Dat is al een ombuiging met vroeger vergeleken; als er toen wat te meten was, zouden wij dat allemaal doen, nu kan elke dienst in Rijkswaterstaat best bepaald meetwerk zelf doen. Verder is het een kwestie van de kritische massa. Voor een milieu-meetvaartuig werd een navigatiesysteem ont wikkeld. Inwinnen en verwerken van digitale terreinmodellen. Als je bij de ongeveer 15 regionale directies allemaal kleine MD'tjes zou moeten maken met ook nog een top met geodetische deskundigheid, dan ben je weinig ef fectief bezig. Dan versnipper je enorm. Voor het bijzon dere, het specialistische werk is deskundigheid nodig; het is beter dat de MD die deskundigheid verzorgt. Allerwege doet bij de overheid het idee van zelfbeheer opgeld. Leeft dit bij de hoofddirectie van de Waterstaat eveneensHoe staat u daarbij tegenover een mogelijke vorm van verrekening aan de regionale Rijkswaterstaat directies als uw opdrachtgevers Ons ministerie is druk bezig met zelfbeheer; dat leeft echt bij Rijkswaterstaat en ook bij de MD. Het is een heel goede zaak en er gebeurt al veel op dat gebied, bijvoor beeld de mandatering op personeels- en financieel ge bied. Je moet echter goed opletten, dat je niet een nieuw controlecircuit kweekt. Kleine eenheden moeten verantwoordelijk zijn en verantwoording afleggen. Je moet wel controleren op efficiency, bijvoorbeeld door een onderwerp eens helemaal uit te diepen om te ki'ken hoe het loopt. Rijkswaterstaat is bezig met het op gang brengen van beheersystemen, bijvoorbeeld het personeels- en het administratief informatiesysteem. Daar breng je bepaal de zaken in onder en dan krijg je de verantwoording over de uitvoering terug. Dat is nu nog gesplitst in mensen en kosten en nog niet geïntegreerd in de zin van een totaal budget voor een kostenplaats. Toepassen van ver rekening moet wel effectief zijn. Het moet niet een domme verplaatsing van geld van het ene naar het ande re potje zijn. Het moet dienen om mensen kostenbewust te maken of om af te wegen waarvoor kosten worden gemaakt. We hebben met verrekenen zowel positieve als negatieve ervaringen. Bij de afdeling Reprografie werkt men er al lang mee en werkt het effectief. Verreke ning zou een impuls moeten zijn voor een analyse van de baten bij produktgebruikers. Daarnaast zijn we wat meer marktgericht bezig binnen de Rijkswaterstaat (welke produkten worden gewenst, wat kan worden verwacht, wat zijn de kosten en de baten). Dat krijgt handen en voeten en dat is een goede zaak. Door de 4 x 2%-operatie en de arbeidsduurverkorting moet op sommige terreinen dezelfde of een groeiende hoeveelheid werk met minder capaciteit worden uitge voerd. Tegelijkertijd vermindert de personeelsbehoefte voor de klassieke taken door automatisering, afname van de bouwtaak bij de Rijkswaterstaat, overdracht van werken aan lagere overheden, het aan de Rijkswater staatdirecties zelf overlaten van minder specialistisch werk en uitbesteding. Hoe zijn deze tegengestelde be wegingen te beheersen en wat betekent dat voor uw medewerkers 80 NGT GEODESIA I

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 6