Van hoogtelijnenkaart tot driedimensionaal model door drs. M. J. Kraak, werkzaam bij de Afdeling der Geodesie van de Tech nische Hogeschool Delft, ir. J. J. Broek en dr. J. S. M. Vergeest, beiden werk zaam bij de Tussenafdeling Industrieel Ontwerpen van de Technische Hogeschool Delft. SUMMARY From contour data to isometric views and shaded images In this article a production method of digital terrain models is discussed as a result of the combined effort of two Departments of the Delft University of Technology (Industrial Design Engineering and Geodesy). From a basefile with contour data isometric views and shaded images are generated. With the same data it is possible to cut a relief model in a foam. This model can be covered by a (pre printed) polyester. Inleiding In dit artikel zal de aandacht worden gevestigd op een methode voor de aanmaak van zowel een digitaal ter reinmodel als een reliëfmodel met behulp van de com puter. De Technische Hogeschool Delft kent veertien afdelingen die ieder vrij zelfstandig werken aan de ver dere ontwikkeling van hun vakgebied. Komt het tot samenwerking tussen de afdelingen, dan kunnen inte ressante produkten ontstaan. Een dergelijke vorm van samenwerking heeft plaatsgevonden tussen de Afdeling Industrieel Ontwerpen en de Afdeling der Geodesie. Door een combinatie van kennis en met name appara tuur is het mogelijk driedimensionale afbeeldingen van het terrein te presenteren (in kleur en met reliëfschadu- wering) en op basis van deze data een model uit te fre zen in kunststof. Dit reliëfmodel kan vervolgens met een kaartbeeld worden bedekt. Het gebruik van digitale terreinmodellen en reliëfmodel len is uit diverse vakgebieden bekend. Daarom is het goed nader in te gaan op de in dit artikel gebruikte termi nologie. Onder een digitaal terreinmodel (DTM) wordt verstaan een digitale representatie van het terrein. Dit kan zowel betrekking hebben op het bestand (met x, y en z-coördi- naten) als op een grafische afbeelding van dit bestand. In de literatuur komt men naast de term DTM ook DEM (Digital Elevation Model) tegen. Hiermee wordt niet al leen een digitale representatie van het terrein bedoeld, maar ook van andere (bijvoorbeeld thematische) ver schijnselen. Met een reliëfmodel wordt een driedimen sionale „tastbare" representatie van het terrein bedoeld. Doordat gebruik is gemaakt van bestaande, niet op el kaar afgestemde apparatuur die vervolgens aan elkaar is gekoppeld, is de gevolgde werkwijze niet altijd de meest economische. Het artikel zal na een overzicht van enkele achtergronden betreffende de digitale terreinmodellen en de reliëfmodellen dieper ingaan op de produktie- methode van de Technische Hogeschool. Aard en gebruiksmogelijkheden van het computer reliëf In een digitaal terreinmodel wordt het terrein door een serie x-, y- en z-coördinaten beschreven. Met behulp van deze data is het mogelijk een grafische afbeelding van het terrein te maken. Een dergelijke voorstelling geeft de gebruiker een directer beeld van het terrein dan bijvoorbeeld een hoogtelijnenkaart. Het blijkt namelijk, dat een doorsnee kaartgebruiker zich moeilijk een voor stelling van het terrein kan maken vanuit een hoogte lijnenkaart. Natuurlijk geven conventionele kaarten met reliëfschaduwering of een blokdiagram de gebruiker wel een betere indruk van het terrein, maar de produktie er van is bewerkelijk en ze zijn alleen door vakbekwame tekenaars te maken. De computer maakt, mits de geschikte programmatuur aanwezig is, de produktie van een afbeelding van het reliëf eenvoudig. Voordelen zijn onder meer, dat de aan maak minder bewerkelijk is en dat de gebruiker de moge lijkheid heeft om door verandering van enkele para meters een ander standpunt te kiezen ten opzichte van het terreinmodel. Men kan zo als het ware achter bergen kijken en om het model heen wandelen. De kwaliteit van de uiteindelijke visuele presentatie wordt beïnvloed door de manier waarop de data van het digitale terreinmodel zijn verzameld en opgeslagen. Een gangbare verzameltechniek is het digitaliseren van be staande hoogtelijnenkaarten (de methode die wij hebben gevolgd). Andere technieken zijn het fotogrammetrisch opnemen van de punten (hierbij speelt de kwaliteit van de luchtfoto's een rol) of het terrestrisch opnemen (een nauwkeurige maar bewerkelijke methode) [1]*). Voor elk van deze technieken geldt, dat de nauwkeurigheid wordt bepaald door de kwaliteit van de gebruikte instru menten en de aard van het puntennet (het aantal en de spreiding van de coördinaten). De keuze van de op nametechniek en de verwerkingsmethoden wordt uitein delijk bepaald door het doel van het DTM (metingen/ presentatie), de terreinsoort (aard van het reliëf/toe gankelijkheid) en de beschikbare hard- en software. De nummers [1] t.m. 18] verwijzen naar „Literatuur" op p. 87 aan het eind van dit artikel. 82 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 8