1. Inleiding Ter vervaardiging van topografische kaarten heeft de luchtkaartering zich sinds de dertiger jaren ontwikkeld tot het belangrijkste toepassingsgebied van de foto- grammetrie. De ontwikkeling van stereo-uitwerkings instrumenten heeft zich daarom voornamelijk op lucht- kaarteringstoepassingen gericht. Dat dit beperkingen inhield ten aanzien van andere, terrestrische, toepas singen is duidelijk, als men bedenkt dat met analoge uit werkingsinstrumenten slechts in beperkte mate terres trische opnamen konden worden uitgewerkt. De terres trische, niet-topografische toepassingen zijn daardoor wat op de achtergrond gebleven. De architectuur bij voorbeeld vormt daarop een uitzondering; fotogramme- trie wordt daar al geruime tijd toegepast ten behoeve van gevelkaartering van voornamelijk historische bouw werken. Andere voorbeelden van niet-topografische toepassingen zijn vermeld in [11], 112] en [13]*). Sinds een aantal jaren zijn er naast analoge ook analyti sche uitwerkingsinstrumenten ontwikkeld. Juist deze ontwikkeling heeft een uitbreiding van de terrestrische fotogrammetrie mogelijk gemaakt, waarvan de toepas sing voor het merendeel buiten het geodetische vakge bied en meer in de industriële sfeer ligt. Fotogrammetrie moet daar concurreren met bestaande, vaak speciaal ontwikkelde meetmethoden en -apparatuur. Hierbij wordt bijvoorbeeld gebruik gemaakt van driedimensio nale meetmachines. Door de geschetste ontwikkelingen kan worden voldaan aan een primaire voorwaarde voor toepassing van fotogrammetrie in een industriële omge ving, namelijk het digitaal vastleggen van het object met een coördinatenbestand. Uitgaande van de verkregen digitale bestanden kunnen bijvoorbeeld doorsnedeteke- ningen in verschillende vlakken worden verkregen of oppervlakte- en volumeberekeningen worden uitge voerd. Ook de koppeling met numeriek bestuurbare ver werkingssystemen (zoals plaatsnijmachines) en CAD/ CAM-systemen (computer aided design/-manufactu- ring) behoort tot de mogelijkheden. Fotogrammetrie kan daardoor een integraal onderdeel binnen bepaalde pro- duktieprocessen worden. 2. Voordelen en toepassingen van industrie-foto- grammetrie Om te kunnen beoordelen waar en wanneer de industrie- fotogrammetrie een aanvulling op of vervanging van bestaande meetmethoden kan vormen, moet men de specifieke eigenschappen van de industrie-fotogramme- trie beschouwen. Te onderscheiden zijn o.a.: 1De snelle en nauwkeurige opname van een groot aan tal punten op hetzelfde moment. 2. De mogelijkheid een object in te meten zonder dat contact met het object nodig is. 3. De mogelijkheid om op een later tijdstip terug te grij pen naar de oude toestand en eventueel extra metin gen te verrichten, zelfs als het object niet meer voor handen is. Concreet bieden deze eigenschappen de mogelijkheid om bijvoorbeeld bewegingen en vervormingen van onderdelen vast te leggen. Fotogrammetrisch kunnen breekbare, elastische of zachte materialen worden inge meten, waarbij is vereist dat contact met het object De nummers (1] t.m. [13] verwijzen naar „Literatuur" op p. 133 aan het eind van dit artikel. achterwege moet blijven. Door de goede archivering van de „oude toestand" kan het meetobject direct na de op name voor andere doeleinden worden gebruikt. Ook vormveranderingen in de tijd kunnen uit de vergelijking van oude en nieuwe toestand worden bepaald. Een bij komend voordeel is, dat geen informatie over de te ver wachten vervorming bekend hoeft te zijn, omdat de aan te meten punten niet van tevoren, maar achteraf kunnen worden gekozen. Industrie-fotogrammetrie kan o.a. in de volgende sectoren worden toegepast: - bouw, scheepsbouw en offshore-industrie; de uitge voerde metingen dienen voor vormbepaling en maat- controle; - medische sector; het bepalen van vergroeiingen voor o.a. orthopedische doeleinden; - auto-industrie; het bepalen van deformaties bij bots- proeven; het inmeten van schaalmodellen; - onderwaterinspectie; het bepalen van beschadigin gen, corrosieputjes e.d. bij booreilanden en pijpleidin gen; - petrochemische industrie; het inmeten van leidingen systemen, de inhoudsbepaling van gasopslagtanks. 3. Opname- en uitwerkingsapparatuur Opnameapparatuur Bij de opnameapparatuur wordt onderscheid gemaakt tussen metrische, halfmetrische en niet-metrische came ra's. De eigenschappen van een metrische camera zijn: 1. De inwendige oriënteringselementen zijn bekend. Deze elementen zijn de cameraconstante en de lig ging van het hoofdpunt. Het hoofdpunt wordt gedefi nieerd door de randmerken, die in het beeldvlak van de camera zijn aangebracht en op de foto worden af gebeeld. 2. De radiële vertekening van de cameralens is bekend. 3. Bij de fotografie ligt de fotografische emulsie vlak. Dit wordt gerealiseerd door filmaanzuiging of door het gebruik van glasplaten. 4. De emulsiedrager is stabiel. Bovengenoemde eigenschappen zijn niet aanwezig bij niet-metrische camera's. Deze camera's hebben echter de volgende voordelen ten opzichte van de metrische camera's: 1. Lage kostprijs voor de gangbare beeldformaten van 35 en 70 mm. 2. Lage kostprijs van de film en de filmprocessing. 3. Mogelijkheid voor het verwisselen van lenzen. 4. Accessoires, zoals filters, flitsunits en autowinders, kunnen worden bijgeleverd. Enkele firma's zijn overgegaan tot het ombouwen van niet-metrische naar halfmetrische camera's, door het toepassen van reseaufotografie of filmaanzuiging [2], [3]. Bij reseaufotografie wordt op de gemaakte foto een rasterpatroon afgebeeld. Dit rasterpatroon is geëtst op een glasplaat, die in de camera is gemonteerd. Om voor fouten het niet vlak liggen en rek en krimp van de film te corrigeren, moeten bij de uitwerking de reseau- kruisjes van de foto's worden aangemeten. Met behulp van een computerprogramma kunnen, op grond van de vormverandering van het patroon van de reseaukruisjes, correcties aan de fotocoördinaten van de in de foto aan gemeten details worden aangebracht. De bepaling van de inwendige oriënteringselementen en de lensverteke ning van deze camera's kan worden uitgevoerd door testveldcalibratie. In [3] wordt een Rolleiflex camera be schreven die door toepassing van een reseau is omge- 128 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 10