bekende cameraposities kan gebruik worden gemaakt. De invloed van de opname-camera op het eindresultaat is, zoals beschreven in hoofdstuk 3, afhankelijk van de keuze tussen metrisch, halfmetrisch of niet-metrisch. Ook de camera-opstellingsconfiguratie, de geometrie van het object en de basis/hoogteverhouding beïnvloe den de nauwkeurigheid van het eindresultaat. Een confi guratie met convergente opnamen zal het aantal beno digde opnamen vaak beperken. Nadelen zijn in dit geval het schaalverloop, waardoor de nauwkeurigheid van de objectcoördinaten niet uniform is, en problemen die op treden bij het stereo-zien, waardoor alleen goed gedefi nieerde punten bruikbaar zijn. Formules voor de te ver wachten nauwkeurigheid bij gebruik van convergente opnamen worden gegeven in [4] en 15]. De nauwkeurigheid waarmee punten in een model of foto worden aangemeten, is afhankelijk van het instru ment, de kwaliteit van de film of de glasplaat en de aan- meetnauwkeurigheid van de operateur. Bij de verdere uitwerking zijn ook het gebruikte rekenalgorithme en, bij koppeling van meerdere modellen, de nauwkeurigheid van de blokvereffening bepalend voor de nauwkeurig heid van het eindresultaat. 5. Fotogrammetrische dimensiecontrole in de off shore-industrie Inleiding Een groot aantal van de op de Noordzee geplaatste boor eilanden zijn van een stalen, op de bodem gefundeerd type. Dergelijke platforms zijn opgebouwd uit vier be langrijke constructieonderdelen (fig. 1): 1. Fundering. 2. Jacket. 3. Module support frame. 4. Produktie-, boor- en huisvestingsmodules (de zgn. topside facilities). Het module support frame draagt het gewicht van de modules over op het jacket. De constructie van derge lijke booreilanden vindt plaats op een aantal werven, die ieder een onderdeel van de totale constructie vervaar digen. Op zee worden de verschillende onderdelen met elkaar verbonden (de zgn. ,,hook up"). De werkzaamheden op zee moeten uit kostenoogpunt tot een minimum worden beperkt, omdat deze kunnen oplopen tot tienmaal de kosten van dezelfde werkzaam heden op land. Flet voorkomen van passingsproblemen tijdens de ,,hook up" is daarom erg belangrijk. Door tijdens de bouw regelmatig dimensiecontroles uit te voeren, waarbij nauwkeurig wordt gemeten of de ver schillende onderdelen binnen de gestelde tolerantie- eisen zijn vervaardigd, kunnen passingsproblemen wor den voorkomen. Flet meetinstrumentarium dat hiervoor wordt gebruikt, loopt uiteen van meetband tot laser- apparatuur. Voor rechtheids- en vlakheidscontrole wor den bijvoorbeeld roterende lasers of lasertheodolieten gebruikt. Aan de meetmethoden en de meetapparatuur die voor deze werkzaamheden worden gebruikt, worden een aantal eisen gesteld: 1De metingen mogen geen oponthoud van de produk tie veroorzaken. 2. De meetnauwkeurigheid moet kunnen worden aan gegeven. 3. De presentatie van de resultaten moet duidelijk en eenvoudig te interpreteren zijn. 4. De resultaten moeten bekend zijn vóór de volgende produktiestap. Een vergelijking van met name de eerste drie eisen met de genoemde voordelen van industrie-fotogrammetrie geven aanleiding om te onderzoeken of industrie-foto grammetrie als meetmethode voor het uitvoeren van de dimensiecontrole in de offshore-industrie kan worden gebruikt. Dat industrie-fotogrammetrie niet zonder meer als luchtfotogrammetrie met een camera op de grond kan worden beschouwd, is in het voorafgaande al duide lijk geworden. Voor metingen ten behoeve van de off shore-industrie kan een aantal concrete factoren worden genoemd, die dat onderstrepen: - de vorm van het object; de geometrie van het meet- object kan zeer grillig zijn, en zich in alle richtingen uitstrekken; - de ruimte voor het opstellen van de camera's is vaak zeer beperkt, wat de planning sterk kan bemoeilijken; - de aan te meten punten zitten vaak verborgen achter stellingen, waardoor de opstelplaatsen van de came ra's moeten worden aangepast aan de zichtbaarheid van de punten. Dit vereist een grote flexibiliteit; - de presentatiemogelijkheden van de gegevens moe ten zich niet beperken tot het aantal standaardvor men. Een koppeling van theoretische constructie- gegevens en meetresultaten, gepresenteerd als af wijking van de één ten opzichte van de ander, moet mogelijk zijn. Proefobject Als proefobject is een module support frame gebruikt, dat is gebouwd door Groot Int in Zwijndrecht. Deze con structie staat op acht poten, die een hoogte hebben van ongeveer 15 meter, en is ongeveer 60 m lang en 30 m breed (fig. 2). Aangezien het dekgedeelte zich 15 meter boven de grond bevindt, is de bereikbaarheid van de onderkant slecht en kunnen directe metingen alleen met behulp van een kraan worden uitgevoerd. Besloten is daarom dit gedeelte fotogrammetrisch in te meten. Harde eisen met betrekking tot de gewenste nauwkeu righeid konden niet worden gegeven; het bleef bij moei lijk te kwantificeren uitspraken als ,,zo goed mogelijk" en „beter dan een cm". Fig. 2. Module support frame. Meet opzet Het module support frame is gebouwd in een grote con structiehal, wat grote voordelen biedt in verband met onafhankelijkheid van weersinvloeden, maar de ruimte 130 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 12