Driedimensionaal meetsysteem gerust met lichtgevoelige elementen in het beeldvlak (CCD) en door de metingen te automatiseren door middel van correlatietechnieken [8], [10]. Een tussen stap is het automatisch aftasten van de foto met CCD- camera's, die zijn ingebouwd in een analytische plotter, en het automatisch uitvoeren van de metingen door toe passing van correlatietechnieken [9] In 110] wordt het onderzoeksproject DIGIDS van de werkeenheid Fotogrammetrie van de Afdeling der Geo desie beschreven. Het onderzoeksthema van dit project is: Toepassing van digitale beeldverwerkings- en correla tietechnieken binnen de fotogrammetrie en de robotica. Met betrekking tot de uitgevoerde metingen van het mo dule support frame kan worden gesteld, dat het nood zakelijk is om de uit te voeren controlemetingen in het gehele bouwproces te integreren. In dit kader is het voor een snelle vergelijking van de as-built" gegevens met de ontwerpgegevens gewenst om in de ontwerpfase (CAD/CAM) en bij de controlemeting dezelfde of een voudig aan elkaar te relateren coördinaatsystemen te hanteren. Het aanbrengen van o.a. een permanent stel sel van bekende punten kan hierbij een rol spelen. Ten behoeve van toekomstige bouwprojecten kunnen, na analyse van de as-built gegevens, scherpere en beter onderbouwde maattoleranties worden geformuleerd. Met dank aan de heer Van Bergen Henegouwen van de Meet kundige Dienst voor het maken van de fotografische opnamen. Inleiding Dit artikel beoogt een driedimensionaal meetsysteem op basis van (minimaal) twee theodolieten te beschrijven, waarmee punten in de ruimte met grote nauwkeurigheid kunnen worden bepaald. De meetmethode zelf is uiter aard niet nieuw, maar bijna zo oud als de theodoliet. Met de komst van digitale precisietheodolieten en de micro computer is het echter mogelijk dit driedimensionale meetsysteem op een meer praktische basis in te zetten. In dit artikel zal worden ingegaan op het hoekmeet- systeem van de T2000 van Wild/Heerbrugg, het erbij behorende driedimensionale meetsysteem RMS2000 en de toepassing hiervan bij ESTEC (European Space Tech nology Centre) in Noordwijk. Hoekmeetsysteem van de T2000 Beschrijving Van de T2000 zal alleen het gepatenteerde hoekmeet systeem worden beschreven, aangezien juist dit dyna mische meetprincipe de T2000 tot een uiterst precies en NGT GEODESIA 86 Literatuur 1. Hobby, D. en H. Rudenhauer, The Zeiss Planicomp family: a user-oriented solution to practical requirements. Commission 2, ISPRS 1984, Rio de Janeiro. 2. McGlone, J. en L. G. Gillen, Applications of the Maco 35/70 in close-range photogrammetry. Commission 5, ISPRS 1984, Rio de Janeiro. 3. Webster-Ebbinghaus, W., Ein photogrammetrisches System für Sonderanwendungen. Bildmessung und Luftbildwesen 51, Heft 3, 1983. 4. Abdel-Aziz, Y. I., Expected Accuracy of Convergent Photo's. Photogrammetric Engineering 1974: 1341 - 1346. 5. Pfsti, 0., Noyaktighed ved naer-fotogrammetri institut fir geo- desi og fotogrammetri NTH Trondheim (interne publikatie), januari 1981. 6. Vegt, H. J. W. van der, Fotogrammetrische dimensiekontrole in de offshore-industrie. Afstudeerscriptie TH Delft, mei 1984. 7. Bakhuizen, W. A. H. J., Development of a subsea photogram metric system. Off-shore division, VIAK AB, Gothenburg, Sweden (interne publikatie), 1982. 8. Hellmeier, H. J., Industriephotogrammetrie von der 3- Stufen-Lösung zum Real-Time-Verfahren. Allgemeine Ver- messungs Nachrichten 8-9, 1984. 9. Ackermann, F., Digitale Bildverarbeitung in der photogram- metrischen Stereo-Auswertung. Photogrammetrische Woche, 1985. 10. Lemmens, M. J. P. M., 3-Dimensional geometric information from digital stereo images. Afd. der Geodesie TH Delft, intern rapport 1985. 11. Meijer, H., De toepassing van fotogrammetrie bij de Meet kundige Dienst voor niet-kartografische doeleinden. Geodesia 1971, p. 249-255. 12. Polderman, A. H., Over scheepswrakken en fotogrammetrie. Geodesia 1973, p. 1 - 13. 13. Waal, A. de, Fotogrammetrische toepassingen (2): Architec- tuurfotogrammetrie. Geodesia 1978, p. 44 - 48. betrouwbaar hoekmeetinstrument maakt (fig. 1). Het principe van het verticale en horizontale hoekmeet systeem is exact gelijk, zodat kan worden volstaan met één beschrijving, waarbij gemakshalve wordt uitgegaan verticale rand hoofd computer Fig. 1. Blokschema meetsysteem. 133 door ing. H. G. F. van Holthoon, werkzaam bij de firma Ahrin als verkoopleider op de afdeling Geodesie en Systemen. SUMMARY In the first part of this article the dynamic angle measuring of the electronic theodolite T2000 made by Wild/Heerbrugg is explained. The second part describes an industrial application of the electronic theo dolite T2000 at a location of ESTEC (European Space Technology Centre), where the theodolites are used in combination with a remote 3D measuring system. grove meting motor

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 15