ROERM Wilt u iets vertellen over uw persoon en uw werkzaam heden tot nu toe. Ik ben nu 46 jaar oud en heb een (fysisch-)geografische achtergrond. Ik kom uit Almkerk en na het gymnasium in Gorinchem werd ik een van de eerste twee studenten van prof. Koeman in Utrecht, met kartografie als af studeerrichting. Toen de TDN in 1932 werd opgericht, bestond de staf volledig uit militairen. In 1946 kwam de eerste geodeet (Van Roermund) in dienst ten behoeve van de fotogram- metrie. Ikzelf was in 1966 de eerste geograaf. In 1974 werd ik hoofd van de afdeling Kartografie en in 1979 werd ik belast met de organisatie van de spreiding al hoewel ik jaren daarvoor zelf ook met een spandoek op het Binnenhof heb gelopen! en daarnaast weer hoofd van de afdeling Topografie. Vanaf 1 juli 1984 ben ik directeur. Bij twee van de drie grote Rijksdiensten op landmeetkun dig gebied (de Meetkundige Dienst van de Rijkswater staat, de Dienst van het Kadaster en de Openbare Re gisters en de Topografische Dienst) fungeert sinds kort een directeur die niet de specifieke materie-achtergrond heeft. Hoe staat u hier in het algemeen tegenover en wat betekent het voor uw Dienst? De TDN wilde persé iemand uit het vak hebben. Mana- gementervaring is natuurlijk zwaarwegend, maar het vakgebied is klein en complex, zodat een materiedes kundige is vereist. Denk ook eens aan het grote aantal 40-jarige ambtsjubilea bij ons! We hebben het Ministerie van dit standpunt kunnen overtuigen en van de zes ex terne sollicitanten waren er dan ook öVz geodeet. Kaartfragment topografische kaart 1 50 000. NGT GEODESIA 86 I95 I96 I97 Kaartfragment topografische kaart 1 25 000. Op welke terreinen vindt automatisering van werkzaam heden binnen de TDN plaats en wat zijn daarvan de ge volgen voor de dienstuitvoering en voor de mede werkers? We trachten de automatisering als het ware naar de tekenaars toe te brengen: de werkstations staan deels op de afdeling Automatisering, maar deels ook op de tekenkamers. Tijdens de opleiding leren de tekenaars nog steeds dingen zoals letters tekenen. In deze tijd is dat natuurlijk geen doel op zich; het belangrijkste is, dat ze nauwkeurig leren werken. In de produktie is het gros van de tekenaars belast met digitaliseren e.d.; omdat ze nu gemiddeld 15 jaar jonger zijn dan vóór de verhuizing, geeft dat minder problemen. Bovendien zitten bij de af deling Automatisering, die voor de introductie en bege leiding zorgt, twee ervaren tekenaars die de problemen van de mensen verstaan. Concluderend kun je dus zeg gen, dat we de automatisering vanuit de materie hebben gedaan. Misschien nog een aantal voorbeelden: we hebben nu een digitaal terreinmodel beschikbaar met het Neder landse landschap en hoogten van obstakels, zoals kerk torens, waarmee F16-piloten vliegsimulaties moeten doen. Verder is het eerste grote werk dat nu is afgerond de digitale kaart 1 250 000. Het hele bestand is in de computer aanwezig en we kunnen snel wijzigingen aan brengen of aan speciale verzoeken voldoen. Zo heeft bij voorbeeld de Landinrichtingsdienst belangstelling voor een kaart 1 100 000. We zijn nu bezig de 1 50 000 kaart te digitaliseren. In een versneld tempo zullen in vier jaar alle lijnelementen beschikbaar zijn. Dan blijft alleen nog de vraag over: wat 123

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 5