Zwaartekracht en rechtskracht: grenzen van de geodesie. Deel I: Aardgericht ruimteonderzoek1) door prof. dr. R. Rummel, hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. Gravitational and juridical force: the boundaries of geodetic science. Part I: Earth related space research. Address on the occasion of the 144th anniversary of the Delft University of Technology. 1. Inleiding Kort geleden brachten de heer Wubbo Ockels en zijn collega ruim tevaarders in de aula van de Technische Hogeschool Delft verslag uit van hun ruimteavontuur. De doelstelling van de Spacelab missie, waaraan zij meewerkten, was micro-zwaartekrachtonder- zoek. Dat is de verzamelnaam voor medisch, biologisch, chemisch en materiaalonderzoek, dat gebruik maakt van de bijna volledige afwezigheid van aardse aantrekkingskracht in het ruimtelaborato rium. Een betere uitleg van de betekenis en inhoud van dit soort onderzoek zou zeker kunnen worden gegeven door wetenschap pers van de Afdeling Materiaalkunde van deze TH, die actief bij micro-zwaartekrachtonderzoek zijn betrokken [1]2). Dat wordt nu achterwege gelaten. Laten wij ons de vraag stellen: wat betekent micro-zwaartekracht? In ieder geval weinig aantrekkingskracht en dus zal bijna iedereen aan televisiebeelden met zwevende ruimtevaarders denken. Ook vraagt het niet veel fantasie om dit gebouw, de aula, met zijn moderne architectuur, in een groot ruimteschip te veranderen. Om de chaos van rondvliegende ambtenaren en opwaaiende toga's te voorkomen, vraag ik u uw veiligheidsgordels vast te maken. Zoals de naam al zegt, micro-zwaartekracht betekent het bijna, maar toch niet geheel en al, afwezig zijn van zwaartekracht. Slechts in één punt binnen het ruimteschip is dit het geval. De grootte van de steeds aanwezige rest wordt uitgedrukt relatief ten opzichte van g, de zwaartekrachtversnelling op aarde (9,81 m/sec2). Voor de meeste experimenten onder micro-zwaarte- krachtomstandigheden is 10~3 tot 10~5 g voldoende, maar in de laatste jaren richt men zich meer en meer in de richting van 10~6 g. In dat geval moet bijvoorbeeld zelfs de storende invloed van het niesen of ademhalen van de ruimtevaarders zorgvuldig worden onderzocht (21. 2. Zwaartekracht Wat door materiaalonderzoekers, biologen enz. eerder als storend wordt ervaren, namelijk de aanwezigheid van het micro-zwaarte krachtveld, is voor de geodeet juist object van onderzoek. Zwaarte- krachtonderzoek op aarde is vrij simpel: de richting ervan wordt in horizontale zin vastgelegd door een waterpas of een groot water oppervlak in rust, in verticale zin door het schietlood, en de grootte van de zwaartekracht wordt gemeten met behulp van een valproef. Ook in het ruimteschip bestaat nog zoiets als horizontaal en verti caal, dat bij nader inzien echter aanzienlijk ingewikkelder is. Zo wordt bijvoorbeeld een horizontaal vlak een hyperboloïde (fig. 1). Evenals op aarde zou ook in het ruimteschip water kunnen worden gebruikt om het verloop van het (rest)zwaartekrachtveld te bestu deren. Wordt een glas water leeggegoten in het ruimteschip, dan zal slechts de druppel, die zich in het zwaartepunt bevindt, stil blij ven hangen, terwijl de andere druppels zich relatief langzaam, maar wel in vrij ingewikkelde banen, zullen voortbewegen ten opzichte van die ene druppel. Uit de studie van de bewegingspatronen van al deze druppels kan de geometrische structuur van het micro zwaartekrachtveld, of zoals geodeten zeggen, van het getijdenveld, worden afgeleid. De satelliet draait baan na baan en, omdat de aarde onder de satelliet ook eenmaal per dag een volledige rotatie uitvoert, bestrijkt een satelliet met een polaire baan binnen een paar maanden bijna de hele aarde (fig. 2). Omdat ook het „micro zwaartekrachtveld" in de satelliet uiteindelijk zijn oorzaak vindt in 1) Rede uitgesproken op 10 januari 1986 ter gelegenheid van de 144ste dies natalis van de Technische Hogeschool Delft. 2) De nummers [1] t.m. [6] verwijzen naar „Literatuur" op p. 127 aan het eind van deze rede. NGT GEODESIA 86 het aardse zwaartekrachtveld, dus in de massaverdeling binnen de aarde en in de verdeling van oceanen en continenten, kan uit de studie van de bewegingspatronen van de waterdruppels in het ruimteschip ook het aardse zwaartekrachtveld worden bepaald. Deze informatie is belangrijk voor het bestuderen van de inwendige massaverdeling van de aarde en het preciese verloop van het ge- idealiseerde zeeoppervlak zonder stromingen, wind enz. Voor dit onderzoek wordt in werkelijkheid niet de space-shuttle gebruikt, maar een kleine compacte kunstmaan, die veel minder Fig. 1. Horizontaai" vlak in een ruimteschip. Fig. 2. Bedekking van de aarde met satellietbanen (voorbeeld ERS-1 met een driedaagse herhaling van de ,,groundtracks"). 125

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 7