4H1I U u >V»> 168 -X!v Sri F/V?. 2. Perceelmeting. Kleitablet uit Mesopotamië. Ca. 1700 v. Chr. op te meten hoeveel het terrein kleiner was geworden, opdat hij van het resterende stuk een evenredige belasting zou betalen. Ik geloof, dat hierdoor de landmeetkunde is uitgevonden en dat die vandaar naar Griekenland is gekomen. Want de bolzonnewijzers en de staaf zonnewijzers en de 12 delen van de dag hebben de Grieken van de Babyloniërs geleerd". Herodotus dacht dus dat de landmeetkunde uit Egypte en de tijd rekening uit Babylonië stamde. Dat laatste kan wel kloppen, maar ik denk dat hij de Babyloniërs enigszins heeft onderschat wat de landmeetkunde betreft. De heer Pouls stelde mij namelijk ook een afbeelding ter hand van een in gips nagemaakt landmeetkundig veldwerk (fig. 2) uit Mesopotamië, omstreeks 1700 v. Chr. [5], de zelfde tijd waarin koning Hammourabi (1728 - 1686) zijn beroemde burgerlijk wetboek het licht deed zien. Op dit veldwerk wordt een onregelmatig gevormd kadastraal perceel zodanig in rechthoeken, driehoeken en trapezia verdeeld, dat men de oppervlakte ervan kan berekenen. In feite is deze methode nog altijd min of meer in ge bruik. Wel heeft men nu uiteraard modernere middelen dan het meetsnoer, waarover blijkens muurschilderingen Egyptische en Babylonische landmeters konden beschikken (fig. 3). Overbodig te zeggen dat ook de agrimensores uit het Romeinse rijk een hoog peil van kadastrering en kaartering wisten te bereiken (fig. 4). In de Bijbel (Zacharia 2 5 en 6) komt de landmeter zelfs in profetische visioenen voor, o.a. als de man met het meetlint, die met het oog op uitbreiding Jeruzalem en de ommuring van de stad gaat opmeten. Aannemelijk is ook dat Jozef, toen hij blijkens Gene sis 47 24 in de tijd van de overheersing door Hyksos (1720 - 1570) aan de Egyptenaren een schatting oplegde van een vijfde van de opbrengst, heeft kunnen beschikken over een uitstekend fiscaal Kadaster. Moderne Kadasters Van de oude Kadasters naar de moderne. Zoals bekend heeft Napoleon in het begin van de vorige eeuw in het continentale deel van West-Europa de stoot gegeven tot twee rechtsontwikkelingen die nauw met elkaar verband hielden, namelijk de codificatie van het burgerlijk recht en de kadastrering van ons land en ook van andere landen als geheel. Zo groot is die samenhang, dat de invoe ring van het Burgerlijk Wetboek in 1838 wat het onroerend goed betrof, geheel en al steunde op het in 1832 gereedgekomen Kadas ter. Hetzelfde geldt voor alle publiekrechtelijke wetten betreffende het grondgebruik sindsdien. Ook heden ten dage, nu we bezig zijn met de invoering van een nieuw BW, ligt het precies zo. In directe samenhang met het nieuwe zakenrecht komt een Kadasterwet tot stand, die straks tot de meest moderne ter wereld zal behoren [6]. De parlementaire behandeling ervan is overigens tot de volgende kabinetsperiode uitgesteld. Alom in de wereld, met name in ontwikkelingslanden, komen trou wens Kadasters tot stand. Zelfs in de Verenigde Staten van Ameri ka, die het altijd met een uiterst gebrekkig grondregistratiesysteem hebben moeten stellen, zijn door de Commissie voor de Geodesie van de Nationale Raad voor Onderzoek plannen in die richting ont wikkeld [7]. De door de Afdeling der Geodesie in samenwerking met het ITC gestarte kadastrale opleiding voor ontwikkelingslanden komt dan ook precies op tijd. Vastlegging rechtsgrenzen In het algemeen kan men zeggen dat de juridische taak van land meetkunde en mathematische geodesie bestaat uit de meetkundige vastlegging van allerlei soorten rechtsgrenzen. Naast de privaat rechtelijke, zoals die door het Kadaster worden bijgehouden, be treft het hier bestuursrechtelijke, staatsrechtelijke en ook volken rechtelijke grenzen. Zo zijn de bestemmingsgrenzen op een be- stemmingsplankaart bestuursrechtelijk bepaald, evenals de gren zen van tracés en andere inrichtings- en beheergebieden, te veel om op te noemen. Staatsrechtelijke grenzen zijn bijvoorbeeld die van provincies, gemeenten en waterschappen. Daarentegen steu nen de landsgrenzen, de grenzen van territoriale wateren, conti nentale plateaus, mijnconcessiegebieden op zee enz. op volken rechtelijke verdragen en soms ook op gewoonten. De vastlegging daarvan is voor het grootste deel in handen van de Dienst der Hydrografie van de Koninklijke Marine, die voor meer dan 90% ci viele diensten verricht, o.a. voor de Ministeries van Buitenlandse en Economische Zaken. Bij de zeegeodesie (hoofdstuk 6) kom ik hier op terug. 3. Planologische geodesie en grondeconomie Verkaveling In de eerste helft van deze eeuw kwamen in verband met de tech nologische en economische ontwikkeling opnieuw twee geode tische vakgebieden tot ontwikkeling. Het betrof de fotogrammetrie of luchtkaartering en de planologische geodesie die men beter ver- kavelingsgeodesie had kunnen noemen, omdat die benaming het specifieke ervan meer tot uitdrukking brengt. Verkaveling is de juri dische verdeling van het aardoppervlak en geodesie betekent letter lijk: aarde verdelen. In 1924 kwam de eerste Ruilverkavelingswet tot stand, nadat eerder al op Ameland een vrijwillige ruilverkaveling had plaatsgevonden. De grote doorbraak komt pas met de wetten van 1938 en vooral die van 1954. Geen enkele planningswet, ook niet de Wet op de Ruimtelijke Ordening, kan op het succes bogen dat voor de Ruilverkavelingswet 1954 bleek weggelegd. Meer dan een derde van de Nederlandse cultuurgrond is al een keer verka veld, eveneens een derde is momenteel in voorbereiding of uitvoe ring, terwijl de rest in de lange en middellange termijnplanning is begrepen. Daarna volgt de tweede ronde die in Zweden al volop gaande is. Planfiguren De juridische taak van de geodeet in de landinrichting is de plan matige verandering van de rechtstoestand van een heel gebied. De nieuwe Landinrichtingswet, die sinds 15 oktober 1985 de plaats van de Ruilverkavelingswet is gaan innemen, houdt niet minder dan vijf geodetisch-juridische planfiguren in. Naast het belangrijke plan van toedeling zijn dit het plan van tijdelijk gebruik, het begrenzingen plan voor de toewijzing van grond aan openbare lichamen, het ruil- plan bij kavelruil en het onteigeningsplan bij herinrichting. Kortom, volop werk aan de geodetische winkel. Het opmerkelijke is, dat al deze plannen erop zijn gericht de kwalijke gevolgen van het ge wone rechtsverkeer (de onroerend-goedmarkt) voor de verkaveling van gronden op te heffen. De plancoördinatie schiet hier na verloop van tijd de marktcoördinatie te hulp. In Denemarken is tot nu toe ruilverkaveling niet nodig geweest, doordat men daar een strenge controle op het rechtsverkeer houdt om versnippering van land bouwbedrijven te voorkomen [8], Stedelijke herverkaveling Een regeling van de stedelijke herverkaveling in de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing is op komst. Binnenkort wordt een door mij gemaakt ontwerp door het departement onderworpen aan een adviesronde bij een groot aantal instanties. Stedelijke herverkaveling is gericht op een complexgewijze uitvoe ring van de stadsvernieuwing in gebieden waar eigendom, gebruik en beheer van woningen en bedrijfsgebouwen sterk zijn versnip perd. Deze methode zal de geodeet een heel eigen ingang tot de stadsvernieuwing verschaffen, zoals dat ook bij de landinrichting het geval is. Tot nu toe moet hij het vooral van de gemeentelijke grondbedrijven hebben, die zich met de verwerving, exploitatie en uitgifte van bouwgronden bezighouden in een soort combinatie tussen onroerend-goedrecht en grondeconomie [91. Grondeconomie Deze grondeconomie is met de planologische geodesie nauw ver bonden, hetgeen ook voor de hand ligt, nu deze tak van geodesie zich op de optimalisering van het grondgebruik richt. Het gaat hier bij vooral om de financiering van de grondexploitatie en ook om de waardebepaling van onroerend goed met het oog op verwerving, toedeling en uitgifte van grond. Wetgeving, planning en financie ring zijn drie van de vier poten onder de geodetische stoel, die met technische bestuurskunde heeft te maken [10]. De vierde poot is de informatievoorziening als jongste loot aan de stam. Voor ik daar iets over zeg, eerst nog een enkel woord over de relatie tussen foto grammetrie en recht. NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 10