Ttasi Fig. 3. Egyptische landmeter aan het werk. Grafschildering graf van Menna. Ca. 1450 v. Chr. Let op het geschenk dat hem wordt aan geboden Irechts op de figuur). 4. Fotogrammetrie en remote sensing Opnamemethode Ik voeg de remote sensing of teledetectie hierbij, omdat die ook voor bestuurlijke doeleinden van belang kan zijn, bijvoorbeeld met het oog op grondgebruik en milieukaartering. Het gaat mij echter vooral om de fotogrammetrie als geodetische opnamemethode vanuit de lucht, hoewel er tegenwoordig ook vormen van terres- trische en niet-topografische fotogrammetrie in ontwikkeling zijn. Behalve met zijn minister-presidentschap in de naoorlogse kabinet ten heeft Schermerhorn zich als eerste met deze tak van geodesie een grote naam verworven. Het Internationaal Training Centrum voor Luchtkaartering (ITC) in Enschede is er het wereldvermaarde resultaat van, maar ook ons eigen laboratorium mag er wat dat be treft zijn met collega Ligterink als derde generatie na Schermerhorn en Roelofs. Juridische betekenis Als opnametechniek is de fotogrammetrie vooral geschikt voor het opmeten van hele gebieden en de daarmee gepaard gaande mas sale gegevensverwerking. Zij vindt dan ook veel toepassing bij ruil en herverkaveling en ook bij de grootschalige basiskaartering door het Kadaster en niet te vergeten de rivier- en wegenkaarten van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Ook topografische kaarten worden op deze manier vervaardigd, inclusief die welke in de boekhandel en bij benzinepompen zijn te verkrijgen. Sinds kort heeft de fotogrammetrie zich ook een eigen plaats in de wetgeving verworven, namelijk in de Financiële Verhoudingswet 1984, die onder meer de verdeling van het geld over de gemeenten regelt. Als één van de maatstaven voor die verdeling worden daarin genoemd de bebouwingsgegevens betreffende de bebouwde kommen. De periodieke vaststelling daarvan moet volgens deze wet met behulp van luchtfoto's geschieden [11], KLM-Aerocarto en de Topogra fische Dienst spelen hierbij een grote rol. Het gaat hier dus om bestuurlijke informatievoorziening, en daarmee kom ik op de rol die de vastgoedinformatie in combinatie met de kartografie speelt, kortom het vak van collega Bogaerts. 5. Vastgoedinformatie en kartografie Ontwikkeling U zult zich kunnen voorstellen dat iemand er als jurist een beetje trots op is dat hij dit vak zelf heeft uitgevonden. Blijkbaar lag dat toch niet zo voor de hand, want de leerstoel van prof. Bogaerts, die nu tien jaar bestaat, is nog steeds de enige in zijn soort in de wereld. Trouwens, het heeft maar een haar gescheeld of het was ook in ons land mislukt. Aanvankelijk was ik namelijk zo dom ge weest het geodetische informatica te noemen, maar dat mocht niet van de Onderafdeling Wiskunde, die ook toen al bezig was de infor matica tot ontwikkeling te brengen. Onze toenmalige dekaan Alberda hielp me uit de moeilijkheden door het vak als leer der vast goedsystemen te omschrijven en hoewel er helemaal niet een der gelijke „leer" bestaat, heeft het plantje sindsdien toch aardig wor tel geschoten. Werd eerst al door prof. Bogaerts een Studie centrum voor Vastgoedinformatie (SSVI) opgericht, later heeft zich daar mede door toedoen van IBM een Centre for Computer Graphics and Mapping (CCGM) bij gevoegd. De computerkarto- grafie is dan ook volop in opmars. De combinatie van beide vakken is erg sterk, omdat voor veel bestuurlijke en andere openbare infor matie grafische presentatie is vereist. Ook het Kadaster bestaat trouwens uit een administratief-juridisch en een kartografisch- geodetisch deel. Het eerste wordt in de nieuwe Kadasterwet kadas trale registratie genoemd en het andere het kaartenbestand met de daaraan ten grondslag liggende bescheiden. In beide opzichten is het een open systeem, zodat door de Minister van VROM naar be hoefte gegevens kunnen worden toegevoegd [12]. Vastgoedregistra tie In het algemeen vormt de vastgoedregistratie een van de drie hoofdgebieden van de bestuurlijke informatievoorziening. De an dere twee worden gevormd door de bevolkingsregistratie, waar voor de gemeenten de centrale verantwoordelijkheid dragen, en de registratie van bedrijven en instellingen met de Kamers van Koop handel als centraal punt. De vastgoedregistratie laat zich trouwens ook weer in twee categorieën verdelen, namelijk aan kadastrale percelen gekoppelde informatie en aan het adres gekoppelde bestanden die zich voor een belangrijk deel bij de gemeenten bevin den. Dit geeft de geodeten tegenwoordig een derde ingang in de gemeentelijke organisatie, naast de landmeetkundige diensten en grondbedrijven. Verder zijn een toenemend aantal ingenieursbu reaus werkzaam op dit terrein. Technische bestuurskunde De vastgoedinformatie levert ook een belangrijke inbreng in het pas in samenwerking met de Afdelingen Bouwkunde, Civiele Techniek, en Wijsbegeerte en Maatschappijwetenschappen opgerichte On derzoeksinstituut voor Technische Bestuurskunde (OTB), dat onder leiding van prof. Priemus is gevestigd in het Geodesie- gebouw. Tot nu toe is de Afdeling der Geodesie wat aarzelend ge weest om naast de vastgoedinformatie ook andere onderdelen vol ledig in te brengen in dat instituut. We willen namelijk het plano- logisch-administratieve deel van onze opleiding zich niet te veel laten verzelfstandigen ten opzichte van de geodesie als geheel. Dat zou uiteraard anders worden, wanneer naast de opleiding voor geo detisch ingenieur er ook één voor bestuurskundig ingenieur van de grond zou komen. De naam van de Afdeling zou dan „Geodesie en Technische Bestuurskunde" worden. Overigens bestaat hierover binnen de Afdeling der Geodesie nog geen consensus. 6. Fysische geodesie en zeegeodesie Nieuw zeerecht Ten einde de schaal weer in evenwicht te brengen bij prof. Rummel, die wellicht nog niet geheel aan zo'n uitbreiding toe is, begeef ik mij nu dan ook snel in een poging de relatie te schetsen tussen zijn vak en het mijne. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat de fysische geodesie zeker wanneer men daar enkel de gravi- CfbrrZ C Fmtltmü ClktJrm 'XMwm Fig. 4. Po-vlakte westelijk van fische kaart toont nog duidelijk centuria, blokken van ca. 710 x geleden zijn ontstaan. Ravenna. Deze moderne topogra- de oude Romeinse landindeling in 710 m, zoals ze ongeveer 2000 jaar NGT GEODESIA 86 169

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 11