agenda berichten 29 mei 1986 NGL rayonbijeenkomst te Eindhoven. Onderwerp: ,,300 jaar NAP". Spreker: ing. W. A. van Beusekom, hoofd afdeling NAP van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Zie bericht op p. 180 van dit nummer. 1 -11 juni 1986 FIG Congres te Toronto, Canada. Zie bericht op p. 446 in het decembernummer 1985. 3 - 6 september 1986 70e Deutsche Geodatentag te Neurenberg. 15 -19 september 1986 Symposium Hoogtebepaling te Hannover. Zie bericht op p. 100 in het maartnummer. 25 en 26 september 1986 Studiedagen Traagheidsmetingen te München. Zie bericht op p. 139 in het aprilnummer. 24 - 31 oktober 1986 Overzichtscursus „Mathematische Geodesie" op de Afdeling der Geodesie van de TH Delft. Brochure op aanvraag beschik baar. Zie ook bericht in dit nummer. OIVIVASTGOED Op 24 februari 1986 hield de Vereniging voor Vastgoedinformatie (VVI) haar eerste algemene ledenvergadering. De vereniging is voortgekomen uit de Stichting Studiecentrum voor Vastgoedinfor matie (SSVI). Even een aantal zaken ter herinnering. De SSVI werd in september 1980 opgericht door een aantal ambi tieuze en enthousiaste personen uit het „Delftse" (THD en het PSC van TNO) en uit kringen van het Kadaster. Gesteund door een aantal particuliere bureaus (de belangrijkste!) werden verscheidene projecten gestart en uitgevoerd. Tot aan, laten wij in informatica- termen spreken (die kant gaan we als landmeetkundigen tóch op), het functioneel ontwerp. Daarna werd het, om concurrentieverval sing te vermijden, aan de particuliere bureaus overgelaten om het roer over te nemen. Er werd veel bestudeerd en gepubliceerd (ook ons tijdschrift besteedde veel aandacht aan het vakgebied) en, dat moet worden gezegd, er is veel goed werk verricht! Zó goed en zó veel, dat je een vervolg verwacht. Na 1984 werd het echter allengs stiller rondom de SSVI. Werd het enthousiasme minder, de geldstroom trager, of kwam het door de installatie van meerdere, door de rijksoverheid gestuurde institu ten? Kwamen er, om met de door Bogaerts op de vergadering ge bruikte beeldspraak verder te gaan, steeds meer huisjes te staan in het Vastgoedstraatje. Laat ik dan de vrijheid nemen om deze te ver anderen in winkeltjes (supermarkten?) die, in onvermoede concur rentie met elkaar, dezelfde produkten verkochten. Hierdoor verloor de SSVI klandizie en werd het duidelijk dat de bakens moesten worden verzet. Jammer dat toen niet is gekozen voor een wijziging van het assorti ment, want wat was bereikt, was de moeite van het behouden waard. Een respectabel aantal verslagen van onderzoeksresultaten, die het vakgebied „vastgoedinformatie" duidelijk gestalte gaven. Jammer, een kans gemist, want ook op de algemene ledenverga dering werd nauwelijks méér gezegd dan in de vooraf aan de deel nemers toegezonden korte samenvattingen stond. Werd niets ge toond wat we al niet eerder zagen. Van een nieuw élan was dan ook geen sprake. Je kunt je dan afvragen: waarom een vereniging na(ast) een stichting? Zou het dan toch uitsluitend om het geld gaan? Peter Miete PAO CURSUSSEN Betrouwbaarheidsanalyse De in deze cursus gepresenteerde betrouwbaarheidsanalyse is een methode om op betrekkelijk eenvoudige wijze de kwaliteit van het ontwerp van een technisch systeem te kunnen beoordelen. Het resultaat van die beoordeling kan variëren van systeemwijziging tot de aanschaf van bijvoorbeeld reserve-onderdelen, dan wel het vaststellen van het optimale test- en onderhoudsinterval. De cursus beoogt de deelnemers vertrouwd te maken met deze methode, die in de kernenergie is ontwikkeld maar steeds meer toe passing vindt op andere gebieden, zoals bij systeem ontwerpvergelijkingen; voorspellen van niet-beschikbaarheid, niet-betrouwbaarheid; begeleiden nieuwbouwprojecten; besluitvorming t.a.v. revisie tijdens bedrijf of stop; reserve-onderdelen strategie; kosten/baten analyses. De toenemende belangstelling voor de betrouwbaarheidsanalyse in de ontwerp-, produktie- en onderhoudssfeer zal hiermee duidelijk zijn. De cursus bevat voordrachten over de volgende onderwerpen: kansrekening; statistiek; faalkansen en databanken; storingsana lyse; de constructie van foutenbomen; het kwantificeren van fou- tenbomen; oefeningen in het construeren en kwantificeren van een foutenboom; de constructie van gebeurtenissenbomen; menselijk falen; oefeningen in de betrouwbaarheidsanalyse. Tijdens ieder van de voordrachten is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De verschillende voordrachten worden vaak afgewis seld met oefeningen. Tijdens de oefeningen, die als doel hebben een praktische vaardigheid te verkrijgen, worden de cursisten indi vidueel begeleid. Ook tijdens de oefeningen is er gelegenheid tot discussie. Verder worden tijdens de cursus een aantal case studies behandeld. Een belangrijk gedeelte van het cursusmateriaal bestaat uit het boek „Methoden voor het bepalen en verwerken van kansen". Dit is een uitgave van het Directoraat Generaal van de Arbeid. Twee van de drie docenten zijn mede-auteur van dit boek. De cursus wordt gehouden op 4, 5 en 11, 12 juni 1986 van 9.15 tot 16.30 uur in één van de gebouwen op het KEMA-terrein in Arnhem. Het maximaal aantal deelnemers is 20. De deelnamekosten zijn f 1 450,— per persoon. In dit bedrag zijn begrepen de kosten van cursusmateriaal, lunches en koffie/thee. Het verschuldigde bedrag wordt na intekening gefactureerd. Zij die reeds in het bezit zijn van het bij de cursus te gebruiken boek „Me thoden voor het bepalen en verwerken van kansen", kunnen hierop f 100,— in mindering brengen. Inlichtingen over de inhoud van de cursus: ir. R. W. van Otterloo (085 - 562808) en over de organisatie en administratie: drs. R. de Bruin (070 - 644957). Het adres van het Orgaan voor PATO is Prinsessegracht 23, post bus 30424, 2500 GK 's-Gravenhage. Tel. 070 - 644957. Stedebouwinformatica en ontwerp- en planningsmethoden De Sectie Bouwkunde van PATO organiseert op 28 en 29 mei a.s. in de aula van de TH Delft de leergang: Stedebouwinformatica en ontwerp- en planningsmethoden. Met de leergang wordt het volgende beoogd: kennismaking met een nieuw toepassingsgebied van de sy- steemleer en informatica voor m.n. die mensen die niet ge oefend zijn in formele/wiskundige methodologie en computer technieken. inzicht in de mogelijkheden van de computerondersteunde integrale/simultane planvormingsmethoden bij het stedebouw kundig ontwerpen en plannen. De leergang is bestemd voor diegenen die zich beroepsmatig bezig houden met het stedebouwkundig ontwerpen, plannen en pro grammeren, in dienst van de overheid, particuliere bureaus en maatschappelijke instellingen of hiervoor wetenschappelijke be langstelling hebben. Meer informatie bij het PATO-secretariaat: Berlageweg 1, 2628 CR Delft, tel. 015- 561674. Overzichtscursus mathematische geodesie Eind oktober organiseert de Werkeenheid Mathematische Geodesie Landmeetkunde van de Afdeling der Geodesie van de TH Delft een post-academische overzichtscursus Mathematische Geodesie (zie ook het bericht in het januarinummer, p. 20). Waarom een cursus Door ontwikkelingen op het gebied van landmeetkundige instru mentatie en op het gebied van hard- en software is het vakgebied van de geodesie de laatste jaren enorm veranderd. Er is meer vrij heid ontstaan bij het ontwerp en de uitvoering van puntsbepalings- projecten. Daarnaast worden voortdurend hogere kwaliteitseisen gesteld. Dit maakt het meer dan ooit nodig om de kwaliteit van het ontwerp en van de meetresultaten te controleren. Van oudsher bood de HTW-1956 hierbij enig houvast. De theorie is intussen verder voort geschreden en de rekentechniek is inmiddels zo ver gevorderd dat de theorie ook efficiënt in de praktijk toepasbaar is geworden. De cursus biedt een overzicht van toepassingsgerichte puntsbe- palings- en vereffeningstheorie zoals die zowel aan de nieuwe, op stapel staande, HTW als aan de moderne rekentechniek ten grond- 176 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 18