c ;n e f®! i i slag liggen. Hierbij wordt ingegaan op de theorieën van prof. Baar- da, maar ook op de nieuwste ontwikkelingen in het vakgebied. Inhoud De stof van de cursus bestaat uit 4 delen: A. Vereffeningstheorie. B. Precisie en betrouwbaarheid. C. Netvereffening en netontwerp. D. Rekentechniek. De cursus draait om onderdeel C, netvereffening en netontwerp. De meer algemene delen A en B worden aan de hand van deze spe cifieke toepassing geïllustreerd. Ook onderdeel D is toegespitst op rekenmethoden voor netverkenning en netvereffening. Bovendien is onderdeel C voor een groot deel gegoten in de vorm van een computerpraktikum. In dit praktikum kan men zelf met aanwezige programmatuur proefberekeningen uitvoeren, de kwaliteit van net ten leren beoordelen, en fouten opsporen met behulp van toet singsmethoden. De stof is in zijn geheel ontleend aan de colleges mathematische geodesie zoals die op het moment aan de TH worden gegeven. De cursus omvat een groot deel van de 2e en 3e jaars stof. De stof van het 1e jaar wordt bekend verondersteld. Het is duidelijk dat in het korte tijdsbestek van de cursus nooit de hele stof in detail kan worden behandeld. De cursus heeft daarom het karakter van een overzichtscursus. Waarschijnlijk bezit niet ieder uit de doelgroep het vereiste ingangs niveau. Daarom is voorzien in het geven van een voorcursus. Het materiaal van de voorcursus wordt tijdig toegestuurd, zodat ieder voor zichzelf kan beoordelen of de voorcursus nodig is. Datum, aanmelding en informatie De voorcursus zal plaatsvinden op vrijdag 24 oktober 1986. De hoofdcursus van dinsdag 28 t.m. vrijdag 31 oktober 1986. Gezien de royale hoeveelheid praktika die de gedoceerde stof ondersteunt, wordt het aantal cursisten beperkt tot ca. 20. Deel nemers worden ingeschreven op volgorde van aanmelding. De slui ting van de inschrijftermijn is op 1 juli 1986. Het cursusgeld bedraagt f 600,— incl. BTW. Hierin is begrepen al het cursusmateriaal en het gebruik van koffie, thee en lunch. Wilt u meer inlichtingen, belt u dan met mw. J. Blotwijk of dr. ir. D. T. van Daalen, Afdeling der Geodesie, tel. 015 - 78(3456/4907) en vraag de informatiebrochure aan. STRUCTUURSCHETS STEDELIJKE GEBIEDEN Op 23 december 1985 zond minister Winsemius de definitieve Structuurschets Stedelijke Gebieden naar de Tweede Kamer. Daar mee is ook deze planologische kernbeslissing in record tempo afge rond (inspraak, bestuurlijk overleg, advisering en parlementaire be handeling). Het definitieve Kamerstuk is inmiddels bij de Staatsuit geverij verschenen (18048, nrs. 48-49). Hierover is nu een uitgebreide brochure verschenen met de doel stellingen van het verstedelijkingsbeleid. Deze is gratis verkrijgbaar bij de Centrale Directie Voorlichting en Externe Betrekkingen van VROM, postbus 20951, 2500 EZ 's-Gravenhage. Tel. 070 - 264201 ZOMERPOSTZEGEL MET JACOBSSTAF De PTT gaf op 8 april 1986 een serie van vier Zomerpostzegels met bijslag uit. Het thema van de serie is antieke meetinstrumenten: balans (postzegel van 50 ct), uurwerk (postzegel van 60 ct), baro meter (postzegel van 65 ct) en jacobsstaf (zie afbeelding). De zegel van 70 30 cent geeft een figuur met jacobsstaf weer. Dit instru ment werd vroeger gebruikt voor het meten van hoeken, bijvoor beeld de stand van de hemellichamen ten opzicnte van de aarde of elkaar. Verder werden er ook de hoogten van bouwwerken mee ge meten. In de stempel „Eerste dag van uitgifte" van de Zomerpost zegels 1983 was trouwens ook al een jacobsstaf afgebeeld. Kees Nieuwenhuijzen uit Amsterdam ontwierp de serie. Blijkens de Eerste-daginformatie van de PTT zegt hij er dit van: „Wat mij in de eerste plaats interesseerde, was het verschil met de moderne meetapparatuur. In tegenstelling tot vroeger hebben de huidige meetinstrumenten nauwelijks meer een eigen karakteristie ke vorm. Het enig zichtbare dat is overgebleven, is het resultaat van de meting, afleesbaar in digitale cijfers." In de zegels zijn oude, soms gemonteerde, prenten verwerkt met in de marges waarde plus bijslag in digitale cijfers. De zegels zijn op alle postinrichtingen in Nederland verkrijgbaar tot en met 23 mei 1986. Op de postinrichtingen met een filatelieloket en bij de Filatelistische Dienst te Groningen zijn daarentegen de zegels en boekjes, zolang de voorraad strekt, tot 1 november 1986 verkrijgbaar. PHBO CURSUSSEN Vastgoedregistratie Evenals het vorige cursusjaar ligt het in het voornemen om bij vol doende deelname ook dit cursusjaar weer een avondcursus „Vast goedregistratie" te organiseren. Deze cursus, die is bedoeld voor afgestudeerde HTS-ers en andere geïnteresseerden, wordt gege ven in het gebouw van de HTS, Vondellaan 2 te Utrecht op tien dinsdagavonden gespreid over een cursusjaar. Aan het eind van de cursus is er de mogelijkheid een examen af te leggen, dat recht geeft op een diploma van de Stichting Post Hoger Beroeps Onder wijs te Eindhoven (PHBO, vroeger PHTO). De kosten voor de cur sus Vastgoedregistratie bedragen, inclusief examengeld en studie materiaal, f 500,— (excl. BTW). Ook de vervolgcursus Vastgoedregistratie Lagere Overheden zal (bij voldoende deelname) weer van start gaan. Deze vervolgcursus, waarin verschillende inleiders zullen worden uitgenodigd op zes dinsdagavonden (verdeeld over zes maanden), is gepland voor de periode oktober - april. De cursus wordt afgesloten met een dagbij eenkomst, waarin een specifiek onderwerp aan de orde zal komen, eventueel gecombineerd met enige zelfwerkzaamheid van de cur sisten. De kosten voor deze cursus zullen rond de f 300,— (excl. BTW) komen te liggen. Na afloop ontvangen de deelnemers een PHBO deelnamecertificaat. Waarnemingsrekening In september 1986 zal opnieuw inschrijving openstaan voor de cur sus Waarnemingsrekening deel I. Deze cursus van twaalf cursus avonden is gebaseerd op de onlangs verschenen uitgave „Waar nemingsrekening deel 1" van ir. E. F. MeerdinkDeze uitgave (NUMIJ, Leiden) is opgezet in de vorm van een schriftelijke cursus, en bevat de leerstof tot en met het 1e en 2e standaardvraagstuk. In de cursus zal ir. Meerdink (docent Waarnemingsrekening aan de HTS) de leerstof nader toelichten. Van de cursisten wordt zelf studie verwacht. De deelcursus wordt afgesloten met een PHBO examen. De cursus vindt plaats op donderdagavond. Ook in september zal de vervolgcursus starten, die op dezelfde wijze de bestudering van het binnenkort uitkomende deel 2 van de uitgave van ir. Meerdink begeleidt. In deze uitgave wordt o.a. aan dacht gegeven aan de begrippen: Linearisering, Standaardellipsen en Grenswaarden. Ook deze deelcursus wordt afgesloten met een PHBO examen. Afhankelijk van het aantal deelnemers zal de cursusprijs ongeveer f 600,— per cursusdeel (I of II) bedragen (excl. BTW). In deze cur susprijs is het studiemateriaal en het examengeld begrepen. Naar aanleiding van de aanmeldingen en de ervaringen tot nu toe opgedaan met deze cursus, zal de frequentie van de cursus avonden nog nader worden vastgesteld. Aanmelding nu geeft de verzekering dat u op de hoogte wordt gesteld van de definitieve plannen. De cursusavonden, zowel de dinsdag als de donderdag, bestaan steeds uit twee lesuren die worden onderbroken door een koffie pauze. Ze worden gegeven in één der lokalen van de HTS Utrecht, Vondellaan 2, aanvang 19.15 uur en einde ongeveer 21.15 uur. Belangstellenden worden verzocht een inschrijfformulier aan te vra gen. Dat kan zowel schriftelijk (Administratie van de HTS, Vondel laan 2, 3521 GD Utrecht) als telefonisch (030 - 890514, tijdens kan tooruren). Ook voor nadere inlichtingen kan men bij de administra tie van de HTS terecht. Wilt u wel steeds duidelijk vermelden om welke cursus het gaat? ir. J. W. Ormel 177 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 19