„We zijn een levendige Dienst aan het worden" nederlands geodetisch tijdschrift Interview*) met mr. ir. C. J. Remijnse, hoofddirecteur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn, door L. C. Herinckx en F. J. Straus. „We are becoming a versatile Service" Interview with the recently appointed director of the Dutch Cadastre. Wilt u iets vertellen over uw persoon en uw werkzaam heden. Een belangrijk deel van mijn carrière heb ik doorlopen bij de landmacht. Na de opleiding aan de KMA, afgerond in 1962, en enkele jaren troependienst bij de veldartillerie heb ik natuurkunde gestudeerd in Delft. Vervolgens ben ik bijna tien jaar betrokken geweest bij de aanschaf van militair materieel. Voor een groot gedeelte van de tijd zat ik bij bedrijven in binnen- en buitenland om alle mogelijke zaken te doen. Dat had in het begin betrekking op radar- apparatuur en nucleaire meetapparatuur, later lag het accent op complete systemen. Vervolgens heb ik nog een tijd in de kwaliteitszorg gezeten. In ieder contract neem je een kwaliteitszorgparagraaf op, daarmee leg je de verantwoordelijkheid bij de fabrikant. Je gaat zelf niet meer ieder apparaat nameten, maar je zorgt dat de fabri kant een goed controlesysteem in zijn bedrijf heeft. Dat soort dingen zijn in alle organisaties weer toepasbaar. Als luitenant-kolonel heb ik rechten gedaan, want na die natuurkundestudie in Delft zat ik er zo goed in, dat ik in Leiden ben gaan kijken of ik kon meelopen, en dat ging heel goed. Dan ga je op een gegeven moment bij defen sie informeren naar de mogelijkheden. Als je hoort dat het nog een paar jaar duurt voordat je kolonel wordt, dan vraag je je af of het niet beter is om verder te kijken. Zeker met zo'n rechtenstudie lijkt je marktwaarde, om het commercieel uit te drukken, gestegen te zijn. Ik heb daar geen spijt van gehad. Ik ben altijd geïnteresseerd geweest in techniek. Ik ben geen uitvinder, ik ben daarvoor niet creatief genoeg. Al langere tijd heb ik echter gezegd, dat ik graag in een al gemene managersfunctie wil zitten. Met veel plezier heb ik altijd bij defensie gezeten, ook met veel plezier heb ik vervolgens 2Vi jaar de Directie Zuid-Holland van het Kadaster geleid. Als je dan in Zuid- Holland ervaring hebt opgedaan, kijk je weer eens om je heen. Ik ben toen naar TNO gegaan, in een hoofddirec teursfunctie, en vervolgens ben ik hier terechtgekomen (mei 1985). Iemand zei eens: door de achterdeur is hij weggegaan en door de voordeur is hij weer naar binnen gekomen. Het Kadaster in het kort Het Kadaster werd in 1832 opgericht. Van 1832 tot 1973 be hoorde het Kadaster bij het Ministerie van Financiën. Van 1973 af is het Kadaster onderdeel van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. De hoofddirectie is gevestigd in Apeldoorn, in de provincies zijn 14 vestigingen. Bij de Dienst werken 3300 personen. De Dienst wordt op dit moment geconfronteerd met grote operaties, zoals automatisering, bezuinigingen en privatise ring. directie directie Landm Juridische Ri|ksdnehoeks richting Zaken en meting Foto Vastgoed inlormatie Automatisering Economische Organigram van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers. U geeft de indruk altijd gefascineerd te zijn geweest door grote organisaties. Inderdaad, defensie is heel groot en heeft een uitstekend management, maar het is erg traag. Het is grondig geor ganiseerd, maar als er een besluit moet worden geno men, is daar een enorme papieren procedure aan vooraf gegaan; je komt dan vast wel tot een goed besluit, maar het duurt zo ontzettend lang. In zo'n groot apparaat de weg te vinden, is een hele kunst. Bij het Kadaster be staat ook een zorgvuldige besluitvorming, met de nodige hoeveelheid papieren natuurlijk, maar je kunt toch flexi- Derde, en laatste, interview in een reeks van interviews met de directeuren van de grote Rijksdiensten werkzaam op het gebied van de landmeetkunde. 162 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 4