plaatsvinden, daar moet ook het onderzoek plaatsvinden om de nieuwe ontwikkelingen in gang te zetten. Dat onderzoek wordt wel uitgevoerd samen met de provin ciale directies, maar het moet hier worden gecoördi neerd, hier moeten we goed weten wat daar gebeurt. Dat is het managementtype van onze organisatie: veel nadruk leggen op de provinciale directies met een eigen verantwoordelijkheid. Het zijn immers de „filialen" van het Kadaster (profitcenters). Wij zijn niet van plan om de kantoren weer uit te splitsen, maar gebruik te gaan maken van de techniek om de pro- dukten dichter bij de mensen te brengen. In dit voorjaar komt er in ieder kadasterkantoor een Telefax van het zelfde type als die door de notarissen is aangeschaft. Die notariskantoren hoeven dus niet meer zo vaak hun klerk naar ons toe te sturen, maar kunnen voortaan per Tele fax een kopie krijgen. In het kader van de Automatise- Meten. ring van de Kadastrale Registratie (AKR) ligt het voor de hand dat er, ik praat over begin 90er jaren, terminals staan bij alle gemeenten en misschien ook bij commer ciële instellingen, die op deze wijze kennis kunnen nemen van wat wij in het bestand hebben. De AKR is trouwens een van de grootste automatiseringsprojecten bij de Rijksoverheid, en loopt sinds een aantal jaren als een trein. Dat doet het Kadaster heel erg knap, en dat kan ik zeggen, want ik zit er nog maar zo kort! We worden een vastgoedinformatiefabriek, die zijn produk- ten dicht bij de klant heeft, maar op een andere manier dan vroeger. Prof. Albeda is van mening dat de huidige ontwikkeling zich afkeert van massafabricage, grote bedrijven en om vangrijke bureaucratieën. De groeimogelijkheden zitten juist in het ontstaan van talrijke, nieuwe kleine bedrijven. De automatisering biedt veel mogelijkheden, ook voor de produkten die we bij het Kadaster maken. Dat houdt in, dat mensen niet meer alleen maar in een tredmolen zitten, ofwel pad A ofwel pad B moeten aflopen, maar dat ze met behulp van de automatisering veel meer op het probleem toegesneden oplossingen kunnen realise ren. Dat is een aspect vanuit de techniek. Een ander aspect is dat vanuit de organisatie-invalshoek. Na de pe riode waarin bedrijven steeds groter moesten worden, steeds weer moest worden gefuseerd, zijn we nu tot de conclusie gekomen, dat je juist handelbare eenheden moet overhouden en dat je de verantwoordelijkheid zo veel mogelijk bij de manager op uitvoerend niveau moet leggen. Het vestigen van meerdere filialen per provincie is be drijfseconomisch een moeilijke zaak. Wat er bij Albeda achter zit, is: maak maar kleine eenheidjes. Die gedachte is natuurlijk wel leuk, maar het Kadaster is een organisa tie die overal in Nederland op dezelfde manier dienstbaar moet kunnen zijn. We zullen ons nooit kunnen permitte ren om verliesgevende kantoortjes te sluiten. De situatie op dit moment is, dat we op sommige directies aanzien lijk geld moeten toeleggen; we hebben daarentegen an dere kantoren die, financieel gezien, schitterend draaien. Ik hecht veel waarde aan klantgerichtheid. We moeten veel meer dan tot dusver in de huid van de klant kruipen. Daar moeten we op aansluiten. Dat motiveert ook de medewerkers, want nu heeft men het gevoel dat het een te bureaucratische organisatie is. We zijn dus hard bezig met het idee van zelfbeheer en klantgerichtheid. Informeren. Is in uw Dienst nog behoefte aan de specifiek geode tisch/landmeetkundig opgeleide medewerkers of vraagt het werkpakket andere kwalificaties? Natuurlijk hebben en houden wij behoefte aan goede vakmensen. Dat is ook de kracht van de huidige organi satie. Wij hebben op het ogenblik wat zorgen over de instroom van jonge academici. We hebben ruimte om een aantal jonge ingenieurs aan te nemen, die net van de TH komen. De ervaring van het laatste jaar is, dat de af gestudeerden van de TH Delft erg vlot en gemakkelijk een baan vinden en dat wij onze behoefte niet volledig kunnen dekken. Wij zijn bezig met het strategieproject KANS (KAdaster Nieuwe Stijl) om te kunnen overzien wat er in de komen de vijf a tien jaar moet gebeuren. Een van de dingen die ook al loopt, maar die door het strategieproject nog eens extra is benadrukt, is dat onze ingenieurs en ook de juris ten meer dan tot dusver moeten worden opgeleid in het bedrijfseconomisch denken. Wij hebben in dit voorjaar een directeurenconferentie gehouden die geheel was ge wijd aan bedrijfseconomische aspecten. De geodeten, die de afgelopen tientallen jaren bij het Kadaster hebben gezeten, hebben daar met name vanuit de technische invalshoek gefunctioneerd. Het gaat te genwoordig ook om financieel management, dat hoort er absoluut bij. Zeker in de uitbestedingssfeer moet je dat ook kunnen. Toch ben ik nog niet zover, dat ik zeg dat wij in alle directies in de provincie, want daar praten we dan over, nu academici nodig zouden hebben die uit een andere discipline afkomstig zijn. We zijn bezig om 164 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 6