Zwaartekracht en rechtskracht: grenzen van de geodesie. Deel II: De juridische taak van de geodesie1) aan medewerkers zal ontstaan, want de privatisering bij het Kadaster gaat gebeuren onder de voorwaarde, dat personeel wordt overgenomen door de bedrijven. Dat is een van de randvoorwaarden. Het is duidelijk, dat bij onze organisatie het personeelsgebeuren een van de be langrijkste aspecten is op het ogenblik. We hebben te veel landmeetassistenten, maar die hele groep als zo danig is zeer positief en bereid om, door middel van bij en omscholing, andere functies in de organisatie te gaan vervullen, voor zover die natuurlijk aanwezig zijn. Er zitten ook ouderen bij, waarvoor we mogelijk in de sfeer van afvoeiingsregeling een oplossing kunnen vinden. In de middengroepen MBO en HBO zitten ook knelpunten, met name in de landmeetkundige, technische en karto- grafische sector. Er vinden in de Dienst thans omvangrijke automatise ringsprojecten plaats, terwijl zowel de hoofddirectie als de provinciale directies worden gereorganiseerd. Is er een relatie tussen beide en zou die er niet moeten zijn? Op de hoofddirectie zijn hele grote automatiseringspro jecten aan de gang. In iedere organisatie heeft dat in vloed op de organisatie zelf. De hoofddirectie in Apel doorn is een aantal jaren geleden gereorganiseerd. De nieuwe organisatiestructuur is vastgesteld en ligt voor de finale overeenstemming bij het Ministerie van Binnen landse Zaken. In de provinciale directies wordt nu een reorganisatie doorgevoerd, die twee aspecten heeft. Enerzijds aspecten van een integratie van een aantal uit voerende werkzaamheden, vooral in de technische sfeer, zodat de tot dusver bestaande afzonderlijke afde- 1. Inleiding Van zwaartekracht naar rechtskracht Van de door collega Rummel behandelde zwaartekracht als buiten grens van de geodesie gaan wij nu naar de binnengrens, die wordt gevormd door de rechtskracht. Hoewel het verleidelijk is daarbij direct aan te sluiten op de moderne ontwikkeling zoals hij die heeft geschetst van de mathematische en de fysische geodesie, mede in relatie tot zeegeodesie en zeerecht zal ik die verleiding weer staan om eerst iets te kunnen vertellen over de historische ontwik keling van de juridische taak van de geodesie in het algemeen. Ik doe dat aan de hand van een figuur die bestaat uit drie concen trische cirkels (fig. 1), al was het alleen maar om te laten zien, dat zelfs een jurist er tegenwoordig niet meer aan ontkomt te trachten de werkelijkheid met behulp van wiskunde te vereenvoudigen. 1) Rede uitgesproken op 10 januari 1986 ter gelegenheid van de 144ste dies natalis van de Technische Hogeschool Delft; deel I is gepubliceerd in NGT Geodesia van april 1986. 2) De nummers 11] t.m. [181 verwijzen naarNoten" op p. 170 aan het eind van deze rede. lingen worden geïntegreerd en de directie zelf meer als eenheid kan gaan optreden. Anderzijds zijn we daar nu bezig met de opbouw van een nieuw stafbureau, zowel voor de financieel-administratieve sector als voor de automatisering. We hebben nog niet zo lang geleden het principebesluit genomen, dat de automatiseringsgolf in de provincies in de komende jaren verder doorloopt. Die wordt in de beheerssfeer opgevangen bij dat stafbureau en niet bij de diverse afdelingen die in hun eigen vakje bezig zijn. De automatisering heeft continu invloed op de organisatie. Het is echter niet zo, dat de reorganisatie die nu loopt, door de automatisering is ingegeven. Wat is uw visie op de toekomst Ik voorzie een goede toekomst voor het Kadaster. Er is veel in ontwikkeling. Met behulp van de automatisering en de geweldige know-how van onze medewerkers heb ben wij een goede toekomst, daar ben ik van overtuigd. De privatisering die nu loopt, is daarbij niet iets wat ik als een alles overschaduwende bedreiging zie. Het hoort er bij. Het is een politiek gegeven, waar we op een verstan dige manier mee moeten omgaan; er moet grote aan dacht worden besteed aan de sociale aspecten van de medewerkers. Vindt u het Kadaster op zijn plaats bij het Ministerie van VROM? Ik voel mij er goed thuis. Er is een goede sfeer en ik heb het daar prima naar mijn zin. Dan mogen ze dat ook eens een keer lezen. Concentrische cirkels De binnenste cirkel wordt gevormd door het recht, en wel het land-, zee-, lucht- en ruimterecht, waarbij het landrecht nader als onroerend-goedrecht (het eerste deel van mijn leeropdracht) wordt aangeduid. Die rechtsgebieden corresponderen op hun beurt met de toepassingsgebieden van de geodesie in de middencirkel, name lijk landmeetkunde, zeegeodesie, fotogrammetrie of luchtkaarte- ring, en satellietgeodesie als toepassing van de ruimtegeodesie. Daarin heb ik ook geprojecteerd de grondeconomie als verbindende schakel tussen planologische geodesie en recht, alsmede de karto- grafie die eenzelfde functie vervult ten opzichte van de vastgoed informatie. De planologische en de informatietechnische geodesie zelf horen naar mijn mening in de wetenschappelijke buitencirkel thuis, omdat zij, wat hun theoretische positie betreft, op één lijn staan met de mathematische, de fysische en de ruimtegeodesie. Om ook de fotogrammetrie een plaats in het wetenschappelijke bui- tengebeuren te kunnen bezorgen, heb ik de remote sensing daarin ondergebracht, hoewel die strikt genomen slechts ten dele tot de geodesie behoort. Men kan echter nu eenmaal niet dekaan Ligte- rink vandaag in de wetenschappelijke kou laten staan, ofschoon het daarboven waar zijn fotogrammetrische opnamevliegtuigen zich bewegen wel koud is. Hij komt weliswaar niet zo hoog als door prof. mr. P. de Haan, hoogleraar aan de Afdeling der Geodesie van de Technische Hogeschool Delft. Gravitational and juridical force: the boundaries of geodetic science. Part II: The juridical task of geodesy. Address on the occasion of the 144th anniversary of the Delft University of Technology. 166 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 8