Hogere geodesie Ruimtegeodesie Satellietgeodesie Remote sensing Fysische geodesie. Fotogram- metrie Zee- geodesi ^Ruimterecht, Luchtrecht Zeerecht Onroerend-goedrecht ^Landmeet- kunde Kartografie Mathema-X V tische geodesie Grondeconomie Planologische geodesie Lagere geodesie Fig. 1ModeI van de geodesie. collega Aardoom met zijn satellieten, maar behoort toch wel tot de hogere geodesie. Hogere en lagere geodesie Dit brengt mij dan gelijk op het belangrijke onderscheid tussen hogere en lagere geodesie. Een onderscheid dat ik direct al moest leren, toen ik in 1961 in Delft kwam en daar deel ging uitmaken, samen met de oud-collega's Baarda (mathematische geodesie), Bruins (fysische geodesie, voorganger van Rummel), Roelofs (foto- grammetrie) en Witt (planologische geodesie), van de toen nog bestaande Onderafdeling der Geodesie. Hoewel ik het aanvankelijk als jurist discriminatie vond, dat niet alleen wat boven de aarde zweefde dat waren toen nog geen satellieten maar ook wat in de vorm van de zwaartekracht zich onder het aardoppervlak be vond, als „hoger" werd aangeduid, had ik het maar te accepteren. Men legde mij uit dat het geen wetenschappelijke onderscheiding was en dat ook collega Baarda, die toen reeds als vrij knap bekend stond, zichzelf tot de lagere, immers terrestrische geodesie reken de. Dat was een hele troost, want beiden werden we later lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen en bovendien waren we samen met Witt en de helaas overleden lector Haasbroek toch duidelijk in de meerderheid. Relatie tussen geodesie en recht De relatie tussen geodesie en recht is bij de lagere geodesie, zoals ook uit fig. 1 blijkt, het grootst en dat behoeft niet te verbazen, om dat het maatschappelijk leven zich nu eenmaal meer op het land af speelt dan op zee, in de lucht of in de ruimte. Prof. Rummel sprak dan ook niet voor niets over aardgericht ruimteonderzoek, en als dat al voor de hogere geodesie geldt, dan is dit nog veel meer het geval met de lagere geodesie. Sterker nog, waarschijnlijk zouden vakken als landmeetkunde, planologische geodesie en vastgoed informatie nooit als afzonderlijke vakken van de grond zijn geko men, als zij niet juridisch-maatschappelijk van zo groot gewicht waren geweest. Ook de aparte geodetische ingenieursopleiding zou in 1948 maatschappelijk niet haalbaar zijn geweest, als er niet reeds in 1935 een samensmelting had plaatsgevonden van de mathematisch-technische opleiding uit Delft en de planologisch- administratieve uit Wageningen. Bewijs daarvan levert ook het feit, dat nu al meer dan tien jaar over de mogelijkheid van een hydro grafisch ingenieur wordt gesproken, zonder dat de desbetreffende opleiding van de grond is gekomen. Zolang de zeegeodesie in com binatie met zeerecht en andere disciplines het maatschappelijk be lang daarvan niet rechtvaardigt, krijgt men dit niet voor elkaar. Drie juridische hoofdtaken Toch kom ik op de juridische taak van de zeegeodesie, mede in relatie tot fysische en satellietgeodesie, aan het eind van deze rede nog terug. Ik zal dit als beoefenaar van het onroerend-goedrecht dan doen in een soort „stratemaker op zee show", zoals collega NGT GEODESIA 86 Bogaerts het uitdrukte, toen hij voor het lustrumboek van het Land meetkundig Gezelschap „Snellius" het over de vastgoedinformatie in relatie tot de zee moest hebben 1 ]2)Voordien echter wil ik in historische volgorde eerst nader ingaan op de juridische taken van respectievelijk mathematische geodesie en landmeetkunde, plano logische geodesie en grondeconomie, alsmede last but not least vastgoedinformatie en kartografie. We hebben dan tegelijk te maken met de drie juridische hoofdtaken van de geodesie, te weten: 1. Bevordering van de rechtszekerheid van onroerend goed. 2. Verkaveling in de zin van juridische verdeling van het aardopper vlak. 3. Bestuurlijke informatievoorziening als belangrijk onderdeel van wat sinds kort heet de technische bestuurskunde. Misverstanden Alvorens daarover verder te spreken, wil ik eerst nog enkele mis verstanden ophelderen, die mogelijkerwijs kunnen voortvloeien uit het gebruik van de cirkelfiguur. In de eerste plaats kan de centrale plaats van het onroerend-goedrecht gemakkelijk de indruk wekken, dat dit recht zo ongeveer als centrum van het geodetische heelal moet worden beschouwd. Juristen plegen echter als alle gewone stervelingen met diep ontzag op te zien naar hetgeen Wubbo Ockels en andere astronauten aan zwaartekrachtoefeningen in de ruimte ten beste geven. Overigens worden daar ook de nodige rechtskrachtoefeningen verricht, bijvoorbeeld in de vorm van ver dragen omtrent het vreedzaam gebruik van de ruimte. Aan de andere kant moet men evenmin gaan geloven, dat het onderhavige recht niet meer is dan een bescheiden onderdeel van de geodesie. Alleen al op het gebied van het onroerend-goedrecht werken naar schatting in ons land zo'n zes- a zevenduizend juris ten, dat is ongeveer een kwart van het totale aantal en vier maal zo veel als er bedrijfsjuristen zijn. Naast zo'n kleine 2500 notarissen en kandidaat-notarissen en een zeker even groot aantal bestuurs juristen moet men hier denken aan op dit gebied gespecialiseerde advocaten, rechters en trouwens ook weer bedrijfsjuristen. Toch zijn al deze rechtsbeoefenaren, vaak zonder het zelf te weten, bij de toepassing van hun vak in hoge mate afhankelijk van wat zo'n kleine 400 geodetisch ingenieurs hier te lande aan de rechtstoe- passing bijdragen. Om te beginnen de bijdrage van de mathema tische geodesie en de landmeetkunde. 2. Mathematische geodesie en landmeetkunde Kadasters in de oudheid Zijn de theoretische grondslagen van de mathematische geodesie, in het bijzonder de vereffeningstheorie, in het begin van de 19e eeuw gelegd, de band tussen landmeetkunde en recht is zeker 4 000 jaar ouder. Al vanaf het allereerste begin van wat wij tegen woordig beschaving noemen, dus daar waar zich individuele eigen dom uit de aanvankelijke gemeenschapseigendom ontwikkelt dat is met name op het moment dat de akkerbouw naast de vee houderij een plaats gaat innemen bij blijvende vestiging van men sen in een bepaald gebied ziet men de eerste sporen van Kadas ters verschijnen als gezamenlijk produkt van beide disciplines. Door bemiddeling van oud-collega Bruins die zelf ook bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers heeft gewerkt, kreeg ik de beschikking over een uitgebreide serie artikelen over „Kadasters in de oudheid" van de hand van W. Koopmans, redacteur van het toenmalige Orgaan der Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster (VTAK), uit het begin van de vijftiger jaren [2], In deze serie vindt men onder meer een foto van de oudst bekende topografische kaart, gegriffeld in een kleitablet, gevonden te Nuzi bij Kirkuk in het tegenwoordige Irak en gedateerd 2500 - 2300 v. Chr. Duizend jaar later in de Kassitische periode van 1500 v. Chr. begint het al meer op een kadastrale kaart te lijken met een stads plan van een deel van Nippoer, waarvan de overeenkomst met het terrein ook door latere opgravingen is bevestigd [3]. Het Kadaster behoorde tot de alleroudste staatsinstellingen van Egypte, hetgeen in verband met de overstromingen door de Nijl, waarbij het land zo nodig opnieuw kon worden opgemeten, niet hoeft te verwonderen. Men kan die rol enigszins vergelijken met de taak waar het Neder landse Kadaster voor stond, toen het na de overstromingsramp in Zeeland de hele verkaveling van het gebied moest reconstrueren. Landmeetkunde in de oudheid Interessant is in dit verband de volgende passage uit de Historiën van Herodotus, naar de vertaling van O. Damsté [4] en mij wel willend ter hand gesteld door de heer H. C. Pouts van de Rijks commissie voor Geodesie. Schrijvend over de Egyptische koning Sesostris die van 1878- 1841 v. Chr. regeerde, zegt Herodotus: „Als de rivier aan iemands land schade berokkende, dan moest hij zich tot hem wenden en meedelen wat er gebeurd was; dan stuur de de koning mensen erheen om het in ogenschouw te nemen en 167

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 9