Het uitwisselingsformaat binnen LKI: een nieuwe aanzet tot standaardisering? het analoog kaarteren met halfautomatische tekentafels. „Automatisering geeft niet de verwachte efficiency verbetering. Pas als meer aandacht is besteed aan de opleiding kan efficiency-verbetering worden verwacht" (citaat van dir. gen. Industrie). Een onderdeel van de opleiding is een goede gebruikershandleiding. Door de vele aandacht die aan de opleiding is besteed, waren de meeste waarnemers binnen enkele weken weer op het oude produktieniveau. Apparatuur is iets duurder dan de huidige tekentafels en heeft ook een kortere afschrijvingsperiode. Personele en organisatorische aspecten Organisatorisch gezien kan worden gezegd, dat de orga nisatie-eenheden niet zijn gewijzigd ten gevolge van deze ontwikkeling. Ten aanzien van de functie moet worden gesteld, dat de kwaliteitseisen omhoog zijn ge gaan. De randapparatuur geeft meer mogelijkheden en moet ook kunnen worden beheerst. Een apart probleem is de opleiding van het middenkader. Wordt hieraan te Inleiding Aan de ontwikkeling van het Landmeetkundig en Karto- grafisch Informatiesysteem (LKI) bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers liggen een aantal be leidsuitgangspunten ten grondslag, zoals |1]2): - integratie van het meet-, reken- en tekenproces, ten einde de verschillende activiteiten gericht op de pro- duktietaken van de Dienst, beter op elkaar af te stem men en een doelmatiger produktieproces te realise ren; - verbetering van de kwaliteitsbeheersing van de eind- produkten; - verbetering van de dienstverlening op het gebied van de kartografische informatievoorziening, door naast de standaardprodukten ook kaarten te leveren met een afwijkende vorm, schaal en inhoud; - bevordering van de coördinatie en de uniformering van de openbare informatievoorziening van topogra fische basisgegevens. In fig. 1 is het LKI-systeem schematisch voorgesteld. Om de bedrijfsprocessen te kunnen uitvoeren, zijn een aantal subsystemen ontwikkeld, welke betrekking heb- 1) Thans hoofd Landmeetkunde bij ingenieurs- en architektenburo Mabeg-van Hasselt BV te Utrecht. 2) De nummers [11 t.m. [5] verwijzen naar „Literatuur" op p. 220 aan het eind van dit artikel. weinig aandacht besteed, dan zullen zij in de toekomst niet meer naar behoren kunnen functioneren. Ergonomische aspecten Ergonomische aspecten zijn belangrijk, aangezien de werksoort vooral in het begin veel concentratie vereist. De randapparatuur geeft veel meer mogelijkheden en de bestanden zijn niet „tastbaar", zoals analoge kaarten. Continu moet men de aandacht gericht houden op welke bestanden men wel heeft en welke niet. Een apart pro bleem bij het werken met grafische schermen is de ver lichting. Slotopmerkingen De ervaringen van enkele jaren digitaal fotogramme- trisch kaarteren zijn zeer positief te noemen. Het systeem dient nog verder te worden ontwikkeld. Verdere optie is het implementeren van de procedure „digitaal kaarteren - trianguleren - blokvereffenen - natransfor- meren". ben op de inwinning en verwerking van landmeetkun dige en kartografische gegevens. Dit artikel beschrijft de structuur van het centrale hoofdbestand, het voor com municatie tussen dit hoofdbestand en de overige sub systemen ontworpen uitwisselingsformaat en de in LKI gehanteerde classificatietabel voor bestandselementen. Verder hoop ik in dit artikel een aanzet te geven voor het oplossen van de problematiek, die ontstaat bij het uitwis selen van topografische basisgegevens tussen verschil lende vastgoedbestanden. Hoofdbestand LKI In [2] is door Aalders al aangegeven, dat om reden van beheer en veiligheid het hoofdbestand LKI op de cen trale computer van de Dienst in Apeldoorn wordt gehou den. De verwerking van de mutaties op de vastgelegde gegevens daarentegen vindt vanwege de interactief gra fische werkwijze in de provinciale vestigingen plaats. Om aan het beleidsuitgangspunt te voldoen naast de standaardprodukten ook kaarten te leveren met een af wijkende vorm, schaal en inhoud, is het centrale hoofd bestand in principe produkt-onafhankelijk opgezet. Het aanmaken van de standaard analoge kaartprodukten vindt plaats binnen het subsysteem Gegevenspresenta tie, waarin de vormgeving voor de GBKN en het bijblad is vastgelegd. Binnen het subsysteem Bestandsbeheer kan de gebruiker uit het hoofdbestand werkbestanden door ing. J. van Raamsdonk, voormalig coördinator geautomatiseerde systemen bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn 2). SUMMARY The exchange format in „LKI"; a new impulse to standardization? One of the objectives for the automated Information System for Surveying and Cartography (LKI) is the production of maps with scales, way of presentation and contents different from the regular products of the Cadastral Service. This option requires a product independent structure for the main database. In this article this structure will be described, together with the exchange format for communication between main database and the other subsystems and the classification table for the database elements. NGT GEODESIA 86 213

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 19