•8- A O CD O - 1 £3 217 PRECISIE klasse bereik in cm meetproces 1 0-2 terrestrische meting in RD 2 3-7 fotogrammetrie fotoschaal 1 3000 3 8-15 fotogrammetrie fotoschaal 1 5000 of digitalisering hermeten kaartblad 1 500 4 16-30 digitalisering hermeten kaartblad 1 1000 5 31-60 digitalisering hermeten kaartblad 1 2000 6 >60 digitalisering niet-hermeten kaartblad 9 onbekend IDEALISATIE kenmerk idealisatie- nauwkeurig- heid in cm betekenis voorbeeld 1 0-2 zeer goed buis, grenssteen, hoek gebouw 2 2-5 goed hek 3 5-10 matig heg, greppel, scherpe sloot 4 9 >10 slecht onbekend sloot METRISCHE BETROUWBAARHEID klasse gecontroleerd door 0 niet gecontroleerd 1 twee of meer terrestrische metingen 2 een terrestrische meting 3 een digitaal fotogrammetrische meting 4 gedigitaliseerde informatie 5 visuele interpretatie 9 onbekend OPNAMEDATUM wijze van aan te houden opnamedatum fotogrammetrie datum fotovlucht terrestrisch datum meting digitalisering datum digitalisering Fig. 4. Tabellen voor het afleiden van de PI B-kenmerken van bestandselemen ten vatten de meeste hoofdklassen een subklasse overige objecten, waarin de objecten worden ingedeeld die niet passen in een van de andere subklassen. Vaak zal aan een bestandselement, dat een weergave is van een lijnvormig object, informatie moeten worden ge koppeld over de aard van het terrein aan beide zijden van het object en eventueel over het object zelf. Aan het ele ment zouden dan in feite meerdere classificatiecodes moeten worden gehangen (multi coding). Het LKI- systeem kent in zijn huidige vorm slechts één classifica tiecode per bestandselement (single coding) zodat, in dien meerdere codes zijn gewenst, het element meer dere keren in het bestand zal voorkomen. Zo geeft clas sificatiecode W02 aan, dat zich aan een kant van de lijn een sloot bevindt. Bestaat de andere kant uit verharding, dan dient het element nogmaals voor te komen met classificatiecode VOO. Bevindt zich in de lijn zelf een be- GV sai 3 6 OV S02 3 Hoog«p. «nasi Ov. Puntv. Obj. CtotkJiI agpvjril Ovorlge grond»l. M03 Stra«tm»ub. Fig. 5. In LKI gebruikte symbolen. schoeiing, dan komt het bestandselement een derde maal voor met classificatiecode Q19. In het geval de lijn tevens als kadastrale grens is geïdentificeerd, dan komt het element een vierde keer voor in het bestand, nu met classificatiecode G01. Uitwisseling van informatie Bij de vervaardiging in digitale vorm van de GBKN krij gen we in toenemende mate te maken met een uitwisse ling van digitale bestanden met topografische basisinfor matie. Zo zal bij uitbesteding van een GBKN-project het ingenieursbureau het bestand in de een of andere vorm aan het Kadaster toeleveren, terwijl na fiattering de bestanden aan de in het project samenwerkende ge meenten, nutsbedrijven enz. ter beschikking komen. Verder kan in de bijhoudingsovereenkomst zijn geregeld, dat een van de afnemende instanties een compleet werkbestand aanlevert. Ten einde de uitwisseling van in formatie tussen diverse geautomatiseerde (vastgoed)- systemen zo soepel mogelijk te laten verlopen, is het noodzakelijk, dat gebruik wordt gemaakt van een stan daard uitwisselingsformaat. In [4] is een beschrijving gegeven van het standaard formaat voor de uitwisseling van kartografische gege vens (SUF). Dit formaat is in 1980 voorgesteld door de Kontaktgroep Automatisering in de Kartografie van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Hoewel met het formuleren van het SUF een flinke stap in de goede richting is gezet, is in de afgelopen tijd gebleken, dat de records in SUF niet voldoende zijn omschreven. Met name de objectomschrijving (recordtype 3) dient door de gebruikers nader te worden overeengekomen. Verder is geen mogelijkheid gegeven symbolen te omschrijven, anders dan deze op te delen in lijnstukjes. Het gevolg van de bovengenoemde tekortkomingen is geweest, dat bij de verschillende kaartvervaardigende instanties dia lecten van SUF zijn ontstaan. Uit ervaring weet ik, welke interpretatieverschillen zich kunnen voordoen bij het uit wisselen van een fotogrammetrisch vervaardigd bestand tussen o.m. de Meetkundige Dienst en het Kadaster. Door de voorlopige Raad voor de Vastgoedinformatie (RAVI) zal een onderzoek worden ingesteld naar het scheppen van voorwaarden om topografische basisbe standen doelmatiger in te richten en uitwisseling van informatie uit deze bestanden zonder interpretatiepro blemen mogelijk te maken. Hierin past de ontwikkeling NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 23