De conversie van het kadastrale kaarten- bestand naar digitale vorm*) Enkele beleidsuitgangspunten nederlands geodetisch tijdschrift door ir. L. AKoen, directeur Landmeten en Kartografie bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY The conversion of the cadastral maps into a digitized format The author discusses some general principles of the Dutch Cadastral Service regarding the moderni zation of the Surveying and Cartographic part of the Cadastral System. Inleiding In dit artikel wordt ingegaan op de huidige stand van zaken met betrekking tot de conversie van het kadastrale kaartenbestand naar digitale vorm. Gekozen is voor de invalshoek van de gebruiker, in dit geval van iemand die zich bezighoudt met het kadastrale beleid in de sector landmeten en kartografie en die de computer primair als gereedschap beschouwt. In de praktijk, ook in de kadas trale praktijk, komt automatisering tot stand in samen werking tussen automatiseringsdeskundigen en gebrui kers. Anders gezegd: Automatisering is een samenspel tussen degene die de mogelijkheden van het instrumen tarium kent en degene die kennis heeft van de taken en potentiële taken. Het is daarbij belangrijk dat wordt onderkend dat de taken, het gereedschap en de gebrui ker niet onafhankelijk van elkaar zijn. Zij vormen eikaars randvoorwaarden waarbinnen elk zich moet aanpassen. Het komt regelmatig voor dat automatisering wordt be naderd vanuit de mogelijkheden van het instrumenta rium. Wanneer men de in het oog springende eigen schappen van de computer beschouwt, en met name zijn snelheid, zijn opslagcapaciteit en zijn communicatie mogelijkheden, dan is het duidelijk dat deze eigenschap pen de taken en de doelstellingen kunnen beïnvloeden. Deze beïnvloeding van de doelstellingen door de midde len is niet verkeerd en is ook buiten het veld van de auto matisering gebruikelijk. Wel moeten vanuit de gebrui kershoek voorwaarden worden gesteld om té autonome ontwikkelingen te voorkomen. Computers zijn hulpmiddelen met revolutionaire eigen schappen. Ik wil trachten duidelijk te maken op welke manier wij bij het Kadaster proberen deze revolutionaire hulpmiddelen evolutionair in te zetten. In het navolgende zal een beeld worden gegeven van de huidige situatie. Ik ontkom er daarbij niet aan de ontwikkeling van het kadastrale vastgoedsysteem, en in het bijzonder de functie van de kadastrale kaart in dat systeem, kort te schetsen. Ik wil daarbij ook ingaan op de betekenis van de GBKN voor de vernieuwing en de bijhouding van de Dit artikel is een bewerking van een voordracht gehouden op 27 juni 1985 over de opbouw en gebruik van het gedetailleerde digi tale vastgoedbestand. kadastrale kaart en op het lange termijn beleid achter deze ontwikkeling. Ik hoop aan te kunnen tonen dat die LKI-activiteiten geen revolutionaire ingreep in het beleid betekenen, maar een logisch onderdeel vormen van het kadastrale beleid. Historie De ontwikkeling van het kadastrale vastgoedsysteem kan worden geschetst aan de hand van een schema (fig. 1). Het oorspronkelijke in 1832 ingestelde Kadaster was een Kadaster met een publieke functie, d.w.z. het was een hulpmiddel voor een rechtvaardige heffing van de toen tertijd belangrijke grondbelasting. Het systeem bestond uit kaarten en registers, waarop en waarin gegevens over subjecten, rechten en objecten waren vastgelegd. Het was een grafisch Kadaster en voor de publieke func tie van dat moment was dat voldoende. De functie van de kadastrale kaart in die beginjaren was primair ondersteunend en intern gericht: het was een hulpmiddel voor bijhouding en raadpleging van de regis ters. Dit is overigens nog steeds een belangrijke functie. De kaart was in de beginjaren een technisch administra tief document, waarbij de randvoorwaarden vooral uit de administratieve hoek werden gesteld. Het belangrijkste thema van de kadastrale kaart was (en is) de rechtsgrens en dit thema bepaalde het karakter van de kaart: eilandblad; beperkte topografie. Een van de sterke kanten van het kadastrale vastgoed systeem is het feit dat het wordt bijgehouden. De motor van de bijhouding is de continue stroom akten en andere stukken die dagelijks in het openbaar register worden overgeschreven. Ondanks het feit dat wij in Nederland een onvolledig systeem van grondboekhouding bezitten, kan worden gesteld dat de kadastrale bijhouding redelijk verloopt. Daar moet ik dan direct de beperking bij maken, dat dat voor de rechtsgrenzen geldt. Rond de eeuwwisseling ontstonden belangrijke verande ringen. Het was de tijd waarin grote inrichtingswerken ontstonden: stadsuitbreidingen, wegen en wat later ook de ruilverkavelingen. Door de toenemende inrichtings werken werd de grondschaarste geaccentueerd. Voor de kadastrale bijhoudingsmetingen resulteerde dit in 198 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 4