u Deze automatisering is mede ingegeven doordat GBKN- afnemers een digitale GBKN wensen, ter opname in hun eigen geautomatiseerde systemen. Verder heeft het LKI- systeem tot doel de basisregistratie produktonafhanke- lijk te maken (dus onder meer kaartonafhankelijk), aan gezien de opgenomen gegevens als basis dienen voor uiteenlopende toepassingen, zoals bijvoorbeeld landin richting, ontwerpen van bestemmings- en uitbreidings plannen, groenbeheer, wegbeheer, gebouwenbeheer, planning en uitvoering van civiel- en cultuurtechnische werken, uitvoeren van grondbeheer en bijhouden van leidingenregistraties. Daarnaast zal de geautomatiseerde basisregistratie de mogelijkheid bieden om de kwaliteit van de gegevens te beheersen door registratie van onder meer precisie, idealisatie, betrouwbaarheid, actualiteit e.d. Informatie a Gemeenten Water-.:hapf (MASSALE 0 Brslagr O Staten 7S "inq Hermeting Bijiondere opdrachten Fig. 1. Beschrijving van processen en hun relaties binnen een pro vinciale vestiging. Nulschema van het LKI-objectsysteem Het LKI-systeem heeft betrekking op de werkzaam heden van de afdelingen Mutaties, Landmeetkundige Binnendienst en Projecten (fig. 1) en omvat naast de basisregistratie ruwweg de processen: - Fotogrammetrisch kaarteren. Dit betreft het inwin nen van topografische informatie met behulp van zgn. stereo-uitwerkingsstations uit verticale lucht foto's, inclusief diverse rekenkundige processen ter relatering van de foto's aan het landelijke coördina tenstelsel (proces 1 in fig. 2). - Naverkennen. Dit betreft het aanvullen van via foto grammetrisch kaarteren verkregen kaartbladen. Hier toe worden veldmetingen uitgevoerd aan die objec ten in het terrein, die op de luchtfoto's niet of slecht waarneembaar zijn. De resultaten van de veldmetin gen worden via een rekenkundig proces ingepast in het fotogrammetrisch verkregen resultaat (proces 2 in fig. 2). - Digitaliseren. Dit betreft het via uitleesapparatuur be palen van de coördinaten van knikpunten in lijnketens vanaf kaartbladen, inclusief diverse rekenkundige processen ter aansluiting aan het landelijke coördina tenstelsel, vereffening van bepaalde vervorming van de kaartbladen e.d. (proces 3 in fig. 2). - Detailmeten. Dit betreft het „omrekenen" van door veldmetingen verkregen meetcijfers tot coördinaten van punten van diverse objecten en zgn. coderingen ter vastlegging van de vorm van de objecten (proces 4 in fig. 2). - Muteren van de basisregistratie met uit voorgaande processen verkregen resultaten (proces 5 in fig. 2). In de basisregistratie wordt de actuele situatie bijgehou den. De relatie met het verleden (voor wat betreft de kadastrale gegevens) wordt via een „mutatieverslag" (de zgn. hulpkaart) vastgelegd. In dit proces wordt deze hulpkaart vervaardigd. Daarnaast omvat dit pro ces onder meer rekenkundige onderdelen voor het opnemen van puntenverzamelingen in de Landmeet kundige en Kartografische Basisregistratie (het zgn. inpassen door vereffenen), het optimaliseren van het benodigde aantal punten ter beschrijving van objec ten (de zgn. data filtering), het bij elkaar aansluiten van delen van door kaartbladranden doorsneden ob jecten (het zgn. edge matching), het bepalen van oppervlaktes van objecten enz. - Gegevenspresentatie. Dit betreft het vervaardigen (en eventueel kartografisch afwerken) van voor noemde kaartprodukten ten behoeve van diverse ap plicaties binnen het Kadaster en ten behoeve van de afnemers van het kaartmateriaal (proces 6 in fig. 2). Alle topografische en kartografische informatie heeft als referentie een landelijk coördinatensysteem in het platte vlak. Dit coördinatensysteem staat bekend als het systeem van de Rijksdriehoeksmeting (RD). De samenhang tussen deze processen, de basisregistra tie en de voorkomende gegevensverzamelingen zijn weergegeven in (een vereenvoudigde versie van) het nulschema van het LKI-objectsysteem (terminologie vol gens ISAC) in fig 2. Naast de hiervoor genoemde processen komen in het nulschema de volgende informatiesets voor: OA Terrein. Dit betreft het „reële systeem", waarvan in de Landmeetkundige en Kartografische Basisregis tratie een afbeelding wordt gemaakt. Informatie technisch hoort OA niet in het nulschema thuis, maar in het objectschema. Terwille echter van het feit, dat in de processen 2 en 4 waarnemingen aan objecten in het terrein worden gedaan, is OA ter verduidelij king hier opgenomen. OB Akte, bouwvergunning. Een akte, een bouwvergun ning e.d. vormen „triggers" om tot het meetproces over te gaan. OB behoort eveneens tot het object schema (in feite zou hier de intern binnen het Kadas ter in gebruik zijnde informatieset 9a post moeten zijn vermeld, zoals in fig. 1). Terwille van de duide lijkheid echter is hier OB opgenomen. OC Paspunten. De luchtfoto's worden met behulp van een beperkt aantal vanuit de lucht zichtbare punten (paspunten) gerelateerd aan het RD-systeem door middel van een zgn. blokvereffening. De coördina ten van deze paspunten worden uit terreinmetingen bepaald na berekening door middel van een zgn. kringnetvereffening. Beide vereffeningsprocessen zijn gebaseerd op de kleinste kwadratenmethode. OD Luchtfoto's. Hieruit wordt topografische informatie via het proces van fotogrammetrie verkregen. Deze informatieset is een afbeelding van OA. OE Kadastrale kaart in RD. Deze informatieset is een thematische afbeelding van OA. Deze kaart kan zijn verkregen öf rechtstreeks door veldmetingen öf via het zgn. kaartconversieproces, waarin een kaartblad dat niet in het landelijke coördinatenstelsel is opge nomen, wordt getransformeerd naar het landelijke 202 NGT GEODESIA 86

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 8