7/ Terrein Bouwvergunning Fotograferen Landmeetkundige (Cartografische Basisregistratie Kadastrale kaart in R.D Veldwerk Archief Luchtfoto's Paspunten FotogrammetrisclY j kaarteren meten Veldwerk Archief Topografische Informatie (F) laverkennen Kadastrale Topografische Informatie (T) Topografische Informatie (N) Kadastrale Informatie (0> Gegevens 4 Muteren! 5 Landmeetkundige I Kartografische/ Basisregistratie Kadastrale Topografische Informatie (T) Kadastrale kaart Fig. 2. Nulschema van het LKI-objectsysteem. stelsel, eventueel met gebruikmaking van bijvoor beeld reeds aanwezige GBKN's. Hoewel dit kaart- conversieproces een zeer belangrijke rol speelt bin nen het LKI-systeem, wordt dit hier ter vereenvoudi ging buiten beschouwing gelaten. OF Veldwerkarchief. Van iedere meting wordt een zgn. veldwerk gemaakt, waarop een schets van de situa tie staat afgebeeld en waarop de meetresultaten staan weergegeven. Tevens vormt het veldwerk een soort proces-verbaal van de meting, eventueel on dertekend door de betrokken belanghebbenden. Ook OF is (voor een deel) een afbeelding van OA. Bij iedere meting worden de reeds bestaande veld werken van het betreffende gebied geraadpleegd, eventueel aangevuld e.d. Momenteel bestaat dit (groeiend) archief uit ruim 1 000 000 veldwerken, die in feite het fundament vormen van de landmeetkun dige en kartografische basisregistratie. Opgemerkt zij, dat het veldwerkarchief niet in het LKI-systeem wordt meegenomen, maar als analoog archief zal blijven bestaan. 0G Landmeetkundige en Kartografische Basisregistra tie. Dit betreft de door het LKI-systeem in te richten en bij te houden basisregistratie (idem als 5C). 1A Topografische informatie (F). Dit betreft een via fotogrammetrische weg verkregen tussenprodukt met topografische informatie. (Het is mogelijk om van dit tussenprodukt een fotogrammetrisch eind- produkt te vervaardigen door kartografische afwer king. Terwille van de eenvoud zijn de daarbij beho rende processen hier verder buiten beschouwing ge laten). 2A Topografische informatie (N). Door de resultaten van waarnemingen aan objecten (het zgn. naverken- nen) in het terrein toe te voegen aan informatieset 1A (met name voor wat betreft op luchtfoto's niet of slecht waarneembare topografie) ontstaat het eind- produkt ter opname in de Landmeetkundige en Kar tografische Basisregistratie. 3A Kadastrale informatie (D). Deze informatieset ont staat door digitaliseren van de kadastrale kaart in RD. Via het digitaliseringsproces kunnen tevens kaarten met een andere inhoud worden verwerkt. Terwille van de eenvoud zijn deze echter hier buiten beschouwing gelaten. 4A Veldwerkarchief. Zie OF. 4B Kadastrale en topografische informatie (T). Door het uitvoeren van geodetische rekenprocessen worden de meetcijfers omgezet tot coördinaten van de pun ten zoals die in het terrein voorkomen en in de Land meetkundige en Kartografische Basisregistratie moeten worden opgenomen. De meetcijfers c.q. be rekende coördinaten kunen tevens in een „archief" worden opgenomen (zie ook informatieset 5B) ter raadpleging in een later stadium. De Landmeetkun dige en Kartografische Basisregistratie ontstaat na melijk in eerste aanleg voor een groot deel uit digita lisering van kaartmateriaal, waardoor coördinaten ontstaan die slechts een zgn. „grafische" (of kaart) nauwkeurigheid hebben, in tegenstelling tot uit ter reinmetingen of fotogrammetrie verkregen coördina ten, die een grotere nauwkeurigheid hebben. Door via rekenkundige processen in de Landmeetkundige en Kartografische Basisregistratie de uit terrein metingen verkregen coördinaten op te nemen, wordt de kwaliteit van de basisregistratie per mutatie vergroot. Dit effect wordt versterkt door bij een mu tatie van een bepaald gebied tevens de meetcijfers van eerdere mutaties uit dat betreffende gebied te betrekken (informatiesets 4B en 5B worden ook wel Lokale Stelsels genoemd). 5A Hulpkaart. Van een mutatie op de kadastrale kaart, dus in de Landmeetkundige en Kartografische Basis registratie, wordt een mutatieverslag gemaakt waar op de transformatie van de oude naar de nieuwe si tuatie staat afgebeeld. Hierdoor wordt bereikt, dat de Landmeetkundige en Kartografische Basisregis tratie slechts de actuele situatie dient te bevatten en dat de situatie zoals die in het verleden was, is terug te vinden door raadpleging van het hulpkaarten- archief (dit archief gaat terug tot 1832). 5B Kadastrale en topografische informatie (T). Zie infor matieset 4B. 5C Landmeetkundige en Kartografische Basisregistra tie. Zie informatieset 0G. 6A GBKN. Dit betreft de weergave van topografische informatie op de wijze zoals die voor Nederland is gestandaardiseerd ten behoeve van afnemers. 6B Kadastrale kaart. Dit betreft de weergave van de eigendomsgrenzen en bebouwing. De GBKN kan hiervoor eventueel als ondergrond dienen. 6C Werkplan II. Dit betreft een ruilverkavelingskaart waarop onder meer de schattingsgrenzen zijn afge beeld. Logische gegevens- en opslagstructuur In het voorgaande is enig inzicht gegeven in de verschil lende gegevensverzamelingen die in het LKI-systeem voorkomen. De gegevensverzameling Landmeetkundige en Kartografische Basisregistratie neemt hierin een cen trale plaats in. Bij de ontwikkeling van het LKI-systeem is dan ook als eerste hiervan de gegevensstructuur ont worpen. Als uitgangspunt heeft gediend de inhoud van NGT GEODESIA 86 203

(NGT) Geodesia | 1986 | | pagina 9